Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
58

Zamanı yalnızca bir mumun yanarak kısalması ile ölçebilecek olsaydınız, tam olarak 5 dakikayı nasıl ölçebilirdiniz? Nelere dikkat etmeniz gerekirdi?

Bir deney düzeneği veya düşünce deneyi tasarlayarak anlatabilirsiniz.
6,697 görüntülenme
Zamanı yalnızca bir mumun yanarak kısalması ile ölçebilecek olsaydınız, tam olarak 5 dakikayı nasıl ölçebilirdiniz? Nelere dikkat etmeniz gerekirdi?
Zamanı yalnızca bir mumun yanarak kısalması ile ölçebilecek olsaydınız, tam olarak 5 dakikayı nasıl ölçebilirdiniz? Nelere dikkat etmeniz gerekirdi?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
12 Cevap
Mehmet Er
Mehmet Er
59K UP
Lise öğrencisi

Belirli bir yükseklikten mumun eriyerek damlatmasını beklerdim. Dünyada yerçekimi ivmesi 9,8 e yakın bir değer. h=1/2at^2 formülünü kullanarak belirli yükseklikten 1 damlanın düşüş süresini belirlerdim. h=4,9 metre olsun. 4,9=1/2.9,8.t^2 buradan işlemi yaparsak t=1 gelir. 1 damla 1 saniyede düşüyor. O zaman 5 dakikada 300 damla düşmesi gerekli. Elimdeki mumun 300 damlada ne kadar kısaldığına bakarak mumu da artık zamanı ölçmek için kullanabilirdim.

165 görüntülenme
27
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hayrettin Enes KARALI
Yazar, Araştırmacı

Öncelikle standart bir mum ölçeği belirlerdim, mumun çapı ipin kalınlığını da ölçüp bir mumun tamamen bitmesine bir isim verirdim diyelim ki "1 Bakırcı Zamanı"olsun sonrasında mumun maddesine çapına ipin kalınlığına göre ne kadar farkın olduğunu bulurdum ve ona göre Bakırcı Zamanı ile bir oran oluşturup çeşitli adlar verirdim sonra mumu tam ortadan ikiye bölüp onların bitmesine de 1" Mert"ismi derdim buradan da "2 Mert = 1 Bakırcı" diyebiliriz sonrasında 100 Bakırcı zamanına eşit mumu üst üste koyup deniz kenarına giderdim güneşi gördüğüm anda yakıp güneş gittiği anda kaç mum bittiğine bakardım (tabi her Bakırcı mumunun bitişine ve başlangıcına bir işaret koyar Mert mumların da işaretlerdim) mum bittiği anda bir sabahın 76 Bakırcı+1 Mert Mum zamanı olduğunu bulurdum aynısını güneş battığı andan tekrar doğuşuna kadar yakıp bir günün kaç mum zamanına denk geldiğini bulurdum buradanda 24 saatin ne kadara denk geldiğini bulmuş okurduk mum sayısını 24 e bölüp 1 saatin kaç muma denk geldiğini bulurdum sonra yarım saate ne kadar mum denk geldiğini bulur ve o mumu eşit şekilde 6ya bölüp bir bölümün kaç cm olduğunu bulurdum o bölme bittiği anda şu kadar Bakırcı zamanının 13de 1i 5 dakikaya eşit olsun diyebiliriz kısaca burada güneş saatini anlatmadım güneş saatinin zamanını mum zamanına eşitledik.

152 görüntülenme
14
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Bir mumun yanarak kısalması ile tam olarak 5 dakikayı ölçebilmek için şöyle bir düşünce deneyi yapabiliriz:

-Bir mumu iki ucu da ateşe tutarak yakın. Bu şekilde mumun yanma süresi yarıya inecektir. Diyelim ki bu mumun yanma süresi 10 dakika olsun. O zaman iki ucu da yanan mum 5 dakika sonra bitecektir.

Tüm Reklamları Kapat

-Ancak bu yöntemde dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Mumun iki ucu da yandığı için eriyen mum akmaya başlayacaktır. Bu da mumun yanma süresini etkileyebilir. Bu sorunu çözmek için mumu bir iğne ile yatay olarak tutturabiliriz. Böylece eriyen mum iğnenin altına düşecek ve mumun yanma süresini değiştirmeyecektir.

-Bu düşünce deneyinde varsaydığımız şey, mumun yanma hızının sabit olduğudur. Ancak gerçekte, mumun yanma hızı, havanın sıcaklığı, nem oranı, rüzgar gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, bu yöntem pratikte tam olarak 5 dakikayı ölçmek için uygun olmayabilir.

117 görüntülenme
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Güneş saatini bir kartona çizerdim. Kullanacağım mumu (uzunluğu 20 cm olsun) tam merkeze koyardım. Öğle civarı gölge tam kuzeyi gösterdiğinde ki gölgenin de en kısa olduğu andır, mumu yakardım. gölge 5 dakikaya denk gelen açıya ulaştığında mumu söndürür ve tekrar ölçerdim. Diyelim ki mum 2 mm erimiş. Bu durumda her 2 mm 5 dakikalık süreye denk gelecektir.

Sırf işin keyfi çıksın diye:) artık bu muma özdeş başka bir mumu alır, metal bir borunun içine yerleştirirdim. Borunun üst kısmı sadece fitilin rahatça yanacağı kadar açık olmalı, altında boru içinde hareket edebilen serbest yuvarlak bir parça olurdu, bu yuvarlak parçaya sağlı sollu (denge olsun diye) küçük delikler açıp ip bağlardım, ipleri borunun içinden geçirirdim ve borunun üst kısımlarına doğru tekrar küçük delikler açıp ipleri o delikten borunun dışına çıkarırdım. Boşta kalan iplerin ucuna kurşun ağırlıklar bağlardım. Mum eridikçe eriyen kısım kadar kurşun ağırlıklar aşağı inerdi. Kurşun ağırlıklar hemen arkasına 2 mm 5 dakikaya denk gelecek bir çizelge yapardım. Çok güzel saat oldu:).

Tüm Reklamları Kapat

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Enes Zeko
Enes Zeko
54K UP
Lise Öğrencisi

Ilk önce mumu kullanarak kendime güneş saati yapardım ardından mumun uzunluğunu ölçerdim diyelim ki mum 15cm güneş tam tepede olduğunda mumu yakardım ve aynı anda mumdan yapmış olduğum güneş saatini gözlemlerdim güneş saatinde 5 dakika geçtiğinde mumu söndürürdüm ve nekadar kısaldığına bakardım diyelim ki 1,5cm kısalmış bu ölçeği kullanarak eşit bir şekilde mumu işaretlerdim ve mumu tekrar yaktığımızda her 5 dakikada bir işaretlediğimiz yer kısalacaktı ve kendimize 5 dakikalık sayaç elde etmiş olurduk.işleri biraz geliştirmek gerekise muma işaret yerine çivi sokardım ve mumun altınada metal bir kap koyardım her 5 dakika geçtiğinde çiviler metal kaba düşerek ses çıkaracaktı

4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close