Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Halil Kaya
Halil Kaya Üye
0

Zamanda yolculuk mümkün mü?

zamanda yolculuk mümkün mü ? hiç yapıldımı
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Zamanda geçmişe yolculuk için geçmiş tüm anların ve olayların hala geçmişte yaşanmakta olduğunu veya yaşanabilir olduğunu kabul etmek gerek. Aksi halde eğer geçmiş tekrarlanabilir değilse zamanda yolculuk hiç bir şekilde mümkün değildir.

Geleceğe yolculuk da yine mümkün değildir. Çünkü gelecek henüz yaşanmadan geleceğin var olmasını gerektirir. Sadece şu olabilir bir nesne ışık hızına yaklaşarak uzay ve zaman kordinatındaki konumundan çıkıp tekrar eski yerine dönerse uzay zaman kordinatını değiştirmiş olur. Aslında bu da geleceğe yolculuk demek değildir. Olan şey sadece hıza bağlı olarak o şeyin uzay zaman konumunu değiştirmesidir. Uzay zamanda her nesnenin bir uzay bir de zaman konumu vardır. Burada uzaysal konumu herkes kolaylıkla anlar uzaydaki yersel konumdur. Ama zaman konumu da vardır ki bu da o şeyin zaman dilimini belirler. Yani o şey için (göreli olarak) bir zaman kavramı yaratır. Bildiğiniz gibi zaman görelilik teorisine göre görecelidir. Yani zamanda konumlarına göre nesnelerin birbirilerine göre zaman kavramı değişmektedir. Biraz daha açarsak bizim zaman konumumuzdan şimdi dediğimiz olaylar bir başka zaman konumundan geçmişe dair olaylar durumunda olacaktır. Çünkü ışık hızı nedenselligin ve dolayısıyla etkileşimin hız sınırı olarak buna sebep olacak ve bizim şimdi yaşadığımız olayları başka bir zmaan konumuna ışık hızı sınırıyla ulaştıracağı için diğer zaman konumundan aradaki mesafeye bağlı olarak örneğin yıllar sonra onların şimdisinden algılanmasına neden olarak etkileşim (yani bilginin iletim hızı) bakımından fark yaratıp uzay zamandaki konumlara göre zamanı algılama farkı oluşmasına neden olacaktır. Gökyüzünde uzak yıldızların geçmişine bakıyor olmamızın nedeni budur. Bizim bulunduğumuz uzay-zaman konumuna göre ('göre diyoruz çünkü zamanda görelilik var) kendi zaman dilimimize göre uzaya bakarken çevremizin mesafenin uzaklığına bağlı olarak hep geçmişini görüyoruz. İşte bu verilere göre geleceğe yolculuk olarak bahsedilen durum da bir nesne hızına bağlı olarak kendi zaman diliminden çıkıp bir süre o hızda seyahet edip geri eski zaman konumuna dönerse uzay zamandaki kendi zaman dilimini değiştirmiş olur ve döndüğünde kendi hızına bağlı olarak seyahati sırasında zamanı yavaşlamış olacağından eski zaman diliminin zamanda gerisinde kalmış olur. Yani döndüğünde diğer nesneler için daha çok zaman geçmiş olur. Bu da bir anlamda geleceğe seyahat olsa da aslında olan şey o nesnenin dediğim gibi uzay-zaman konumunu hızlı bir yolculukla değiştirip geri eski uzay zaman konumuna dönmesidir. Bu da gerçek anlamda aslında fantastik filmlere konu olduğu gibi geleceğe seyahat değildir.

Bu Reklamı Kapat

Fantastik filmlere konu olan şekilde geleceğe veya geçmişe yolculuk için zaman kavramının Einsteinın düşündüğü gibi tamamen bir ilizyon olması gerekir bizler için. Bu ise şu demektir ki zaman aslında akmıyor ama biz (yani zihinlerimiz) zamanın içinden geçiyoruz demektir. Einstein'ın ' ilizyon' olarak ifade ettiği bu şekildeki kabulde Zaman tamamen bizim zihinlerimizde oluşan bir kavram demek anlamına gelir ki böyle bir durum eğer gerçekse evrene dair bildiğimiz herşey altüst olur. Öyle ki tüm kozmoloji modelleri değişir, herşey en temeldeki bütün fiziğe bakış açımız değişir. Çünkü bu kuantum fiziğindeki gözlemcinin rolünün artmasına değil tamamen herşeyin merkezine belirleyici olarak taşınmasına neden olur. Çünkü gördüğümüz bildiğimiz hemen herşey zihnimizin aslında bir ilizyonu durumuna gelir.

Ekte bir başka arkadaşa daha detaylı zamanda yolculuk neden mümkün görünmüyor yazmıştım. Oraya da göz atabilirsiniz. [1]

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı. Zamanda Yolculuk Yapmak Mümkün Mü? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et