Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Aware W
Üye
0

Yıldızlara ve gezegenlere baktığımızda geçmiş hallerini görüyorsak bu durum dünya dışı yaşam konusunu anlamamızı nasıl etkiler?

Dünyadan milyarlarca ışık yılı uzaklıkta olan zeki bir yaşam formunun teleskoplarıyla dünyaya baktığını düşünelim. Görecekleri yaşama elverişli olmayan bir gezegen olacaktır fakat biz dünyanın yaşama elverişli olduğunu biliyoruz. İnsanların da milyonlarca ışık yılı uzaklıkta olan diğer gezegenleri böyle görme ihtimali çok yüksek değil midir?
226 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Jeomorfolog

Öncelikle milyonlarca, milyarlarca ışık yılını bir kenara koyalım. Bu uzaklıklardan zaten teleskoplarla gezegen keşfi yapamazsınız. Biliyorsunuz gezegenler ışık kaynağı değildir, o nedenle gezegenleri dolaylı yollardan tespit edebiliriz. En klasik ve en eski bilinen yöntem, gezegenin yıldızın önünden geçerken ışığını azaltmasıdır. Biz ancak kendi galaksimizdeki ve bize yakın olan çevredeki yıldızları gözlemleyerek gezegen keşfi yapabiliyoruz ki bu da bir kaç bin ışık yılından daha fazla değil. Bu durumda gezegenin bir kaç bin yıl önceki hali, majör bir durum olmadıysa pek farklı değildir. Gezegenleri sınıflandırırken, gaz devi, goldilocks bölgesinde karasal gezegen şeklinde yapabilirken, son dönemlerde gelişen teleskoplar ile soğurulan yıldız ışığının gezegen atmosferinden geçmiş halinin spektrumunu alarak, az çok atmosfer yapısını tespit edebiliyoruz. Bu bilgiler; gezegenin yaşanabilir veya yaşam ihtimali olabilir şeklinde fikir vermesini sağlıyor.[1]

Kaynaklar

 1. Özgecan ÖNAL , Arif SOLMAZ. Ötegezegen Çalışmaları. Alındığı Tarih: 12 Mayıs 2023. Alındığı Yer: astronomi istanbul | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close