Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Yerçekiminin yoğunluğun, ışık hızı ve yönüne etkisini biliyoruz Işık hızını nereden nereye kaç defa ölçtük, nasıl bu sonuca vardık, sizce sağlıklı mı?

390 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Ertuğrul Genç
Ertuğrul Genç
255K UP
Astronomi meraklısı

Sorunuz çok ilginç. Yerçekiminin yoğunluğunun, ışık hızı ve yönüne etkisini biliyoruz çünkü Einstein’ın genel görelilik teorisi bunu öngörüyor. Bu teoriye göre, kütleli cisimler uzay-zamanı bükerek yerçekimi alanları oluşturuyorlar. Işık da bu alanlardan etkilenerek sapıyor veya kırılıyor. Işık hızını nereden nereye kaç defa ölçtük sorusuna gelince, bunun için birçok farklı yöntem kullanılmıştır. Astronomik ölçümler, uçuş zamanı teknikleri, elektromanyetik sabitler, boşluk rezonansı ve interferometre gibi yöntemlerle ışık hızı ölçülmüştür. Bu sonuca nasıl vardık sorusuna ise, bunun için ışığın yayılımını ve elektromanyetizmayla olan bağlantısını incelemek gerekir. Işık elektromanyetik bir dalga olarak tanımlanabilir ve Maxwell denklemleriyle açıklanabilir. Maxwell denklemleri ışığın boşlukta sabit bir hızla yayıldığını gösterir. Bu hızın değeri ise yaklaşık olarak saniyede 299.792 kilometredir. Sizce sağlıklı mı sorusuna ise, bu konuda kesin bir cevap vermek zor. Işık hızının ölçümünde belirsizlikler ve hatalar olabilir. Ayrıca ışığın yayılımı ortama göre değişebilir. Örneğin su veya cam gibi ortamlarda ışık hızı azalır. Bu nedenle ışık hızının kesin bir değer olduğunu söylemek yanlış olabilir. Ancak şimdilik elimizdeki en iyi teori genel görelilik teorisidir ve bu teoriye göre ışık hızı evrenin temel bir sabitidir.

Kaynaklar

  1. phys.boun. Yerçekiminin Klasik Tarihçesi. Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2023. Alındığı Yer: phys.boun | Arşiv Bağlantısı
  2. kozand. Yerçekimi Işıktan Hızlı Mı? >> Fizikçiler Görelilik Teorisini Nötron Yıldızıyla Test Ediyor » Kozan Demircan. (3 Mayıs 2016). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yunus Demir
Yunus Demir
3,468 UP
Elektrik&Elektronik Mühendisi

Işık hızı Maxwell denklemlerinin bir sonucu olarak doğmuştur. bu denklemlerdeki elektrik yüklenebilirliği sabiti ve manyetik geçirgenlik sabiti çok hassas şekilde ölçülebilmiştir. Bu iki sabit bir kaç matematiksel işlemle bize bir hız değeri vermektedir.[1] Bu hız elektromanyetik dalgaların vakum ortamında kendisini sürdürebilmesi için sahip olması gereken hız değeridir(yaklaşık 3 milyon m/s). yapılan deneylere ya da ışık hızı ölçme deneylerine gelirsek, mesela Michelson-Morley deneyi. Bu deney aslında ether maddesinin varlığını ve ışık hızının değişkenliğini ortaya koymak için yapılmıştır ama başarısız olmuştur. Danimarkalı gökbilimci Ole Roemer Jüpiter'in uydularını gözlemlerken ışık hızını hesaplamaya çalışmıştır. Ayrıca Hippolyte Fizeau ve Leon Foucault'un yaptığı deneyleri de araştırmanı öneririm.

Kaynaklar

  1. WikiHow. How To Derive The Speed Of Light From Maxwell's Equations. Alındığı Tarih: 24 Mayıs 2023. Alındığı Yer: WikiHow | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close