Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Onur Yekedüz
Üye
3

Yazarlık doğuştan mıdır?

Daha iyi yazar olabilmek için ne yapmalıyız?
271 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yusuf İğın
H. sapiens

Hayvanlar aleminde insan harici türler genelde içgüdüleriyle hareket ederler ve içgüdülerin nerdeyse tamamı doğumdan hemen sonra aktif olur. Ancak insanda bir istisna söz konusu. İnsan bebekleri oldukça aciz varlıklar ve bu yüzden ebeveynleri tarafından eğitilmeye mecburlar. Erken ergenlik dönemine kadar çocuklar hayattaki tek doğru kişiyi veya kişileri ebeveynleri zannederler ve ebeveynlerinin davranışlarını kopyalamaya meyilli olurlar. Bu, zaman ilerledikçe yerini öğretmene ve daha sonra kendi fikirlerine bıraksa da çocukluk döneminde şekillenen zihnin yeniden aynı tazelikle şekillenmesi çok zor olduğu için kişi çocukluğundaki kafa yapısıyla yaşamaya devam eder. İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur, misali.

Buradan iki sonuca varabiliriz. Yazarlık bir içgüdü olmadığı için doğuştan gelmez ve şu anda hayatınızda neyi, kimi örnek alıyorsanız bu durumun farkında olmalı, ona göre yolunuzu çizmelisiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer sanatsal faaliyetlerde başarılı olmak istiyorsanız sanatı kabul edilmiş, saygı gören kişileri bol bol analiz etmelisiniz. Bir Çehov gibi durum öyküsü yazmak istiyorsanız bol bol Çehov, S. Faik, A. Hamdi vs. okumalısınız. Beyin yeterince tekrardan sonra tekrar edilen şeyi benimser, buna psikolojide “Fake it, till you make it.” denir. Yani öyle olana kadar, öyleymiş gibi davran! İlginizi çeken edebi türleri sıralayın, bunlara göre kendi çizginizi belirleyip bir yerden başlayın. Kısa hikâyelerden başlamanızı tavsiye ederim. Camda gördüğünüz bir serçeyi betimlemek, annenizin o günkü ruh hâlini anlatmak… Konusu sizi ilgilendirir. Yazmakta acele etmeyin. Birçok üstat yazar röportajında “Yazmakta hiç acele etmedim, iyice düşündüm.” tarzı cevaplar verir. Demek ki burdaki kilit nokta yazının önce sizin kafanızda olgunlaşıncaya dek mayalanması!

Şunu da okursanız tam olacak.

“Benim de ufak bir yazarlık geçmişim var. Birkaç sene evvel şiirler yazardım. Ufak bir aşk hikâyesi :). Demek ki ruh hâlleri ve bulunulan durum da insanı yazmaya, iç dökmeye sürükleyebiliyormuş. Şiir yazmayı bıraktıktan sonra popüler bilim ve felsefeye yönelip kendimce denemeler yazmaya başladım. Büyük de bir arşiv yaptım. Hatta 150 sayfalık, bilim tarihi konulu bir kitap yazmaya çalıştım, bundan tam bir sene önce. Ancak flash diskim bilmediğim bir sebepten ötürü sıfırlanınca kitap da yalan oldu. Ancak olaya iyi yönünden baktığımda o kitabı yazarken edindiğim araştırma kültürü beni Evrim Ağacı’nda da yazabilme seviyesine getirdi. Demem o ki merak sizi istediğiniz noktaya götürür. Ancak merakınızı iyi şeylere de yöneltebilirsiniz, boş şeylere de. O da sizin iradenize bağlı. Başarılar dilerim.”

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
taylan dursun
[Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

merhaba,

Öncelikle belirtemeliğim ki bu söyliyeceklerim kendi fikrim ve bende bundan 1 sene önce yazarlık için baya bir uğraşmıştım. yani bu özellik doğuştan gelmedi ama tabii yazarlık için bence en önemlisi bir yaşanmışlık yani sırımsıklak aşık olmuş bir insan mı aşkla daha ilgili bir şiir daha güzel yazar yoksa hiç aşk yaşamamış biri mi?.. yani söylemek isterim ki doğuştan gelmez tabii bunlar benim fikrim. iyi günler, sizi yazar olarak görmekten şeref duyarım

Tüm Reklamları Kapat

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close