Sorulara Dön
2
Sanat & Edebiyat

Yazarlık doğuştan mıdır?

Daha iyi yazar olabilmek için ne yapmalıyız?

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Hayvanlar aleminde insan harici türler genelde içgüdüleriyle hareket ederler ve içgüdülerin nerdeyse tamamı doğumdan hemen sonra aktif olur. Ancak insanda bir istisna söz konusu. İnsan bebekleri oldukça aciz varlıklar ve bu yüzden ebeveynleri tarafından eğitilmeye mecburlar. Erken ergenlik dönemine kadar çocuklar hayattaki tek doğru kişiyi veya kişileri ebeveynleri zannederler ve ebeveynlerinin davranışlarını kopyalamaya meyilli olurlar. Bu, zaman ilerledikçe yerini öğretmene ve daha sonra kendi fikirlerine bıraksa da çocukluk döneminde şekillenen zihnin yeniden aynı tazelikle şekillenmesi çok zor olduğu için kişi çocukluğundaki kafa yapısıyla yaşamaya devam eder. İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur, misali.

Buradan iki sonuca varabiliriz. Yazarlık bir içgüdü olmadığı için doğuştan gelmez ve şu anda hayatınızda neyi, kimi örnek alıyorsanız bu durumun farkında olmalı, ona göre yolunuzu çizmelisiniz.

Eğer sanatsal faaliyetlerde başarılı olmak istiyorsanız sanatı kabul edilmiş, saygı gören kişileri bol bol analiz etmelisiniz. Bir Çehov gibi durum öyküsü yazmak istiyorsanız bol bol Çehov, S. Faik, A. Hamdi vs. okumalısınız. Beyin yeterince tekrardan sonra tekrar edilen şeyi benimser, buna psikolojide “Fake it, till you make it.” denir. Yani öyle olana kadar, öyleymiş gibi davran! İlginizi çeken edebi türleri sıralayın, bunlara göre kendi çizginizi belirleyip bir yerden başlayın. Kısa hikâyelerden başlamanızı tavsiye ederim. Camda gördüğünüz bir serçeyi betimlemek, annenizin o günkü ruh hâlini anlatmak… Konusu sizi ilgilendirir. Yazmakta acele etmeyin. Birçok üstat yazar röportajında “Yazmakta hiç acele etmedim, iyice düşündüm.” tarzı cevaplar verir. Demek ki burdaki kilit nokta yazının önce sizin kafanızda olgunlaşıncaya dek mayalanması!

Şunu da okursanız tam olacak.

“Benim de ufak bir yazarlık geçmişim var. Birkaç sene evvel şiirler yazardım. Ufak bir aşk hikâyesi :). Demek ki ruh hâlleri ve bulunulan durum da insanı yazmaya, iç dökmeye sürükleyebiliyormuş. Şiir yazmayı bıraktıktan sonra popüler bilim ve felsefeye yönelip kendimce denemeler yazmaya başladım. Büyük de bir arşiv yaptım. Hatta 150 sayfalık, bilim tarihi konulu bir kitap yazmaya çalıştım, bundan tam bir sene önce. Ancak flash diskim bilmediğim bir sebepten ötürü sıfırlanınca kitap da yalan oldu. Ancak olaya iyi yönünden baktığımda o kitabı yazarken edindiğim araştırma kültürü beni Evrim Ağacı’nda da yazabilme seviyesine getirdi. Demem o ki merak sizi istediğiniz noktaya götürür. Ancak merakınızı iyi şeylere de yöneltebilirsiniz, boş şeylere de. O da sizin iradenize bağlı. Başarılar dilerim.”

3
Paylaş
3

merhaba,

Öncelikle belirtemeliğim ki bu söyliyeceklerim kendi fikrim ve bende bundan 1 sene önce yazarlık için baya bir uğraşmıştım. yani bu özellik doğuştan gelmedi ama tabii yazarlık için bence en önemlisi bir yaşanmışlık yani sırımsıklak aşık olmuş bir insan mı aşkla daha ilgili bir şiir daha güzel yazar yoksa hiç aşk yaşamamış biri mi?.. yani söylemek isterim ki doğuştan gelmez tabii bunlar benim fikrim. iyi günler, sizi yazar olarak görmekten şeref duyarım

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et