Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Yaşadığımız mutlu anlardan sonra mutsuz anlar geliyorsa birbirini yok ediyorsa bir şey yaşamıyor muyuz?
Yaşadığımız mutlu anlardan sonra mutsuz anlar geliyorsa ve tekrar mutlu anlar geliyorsa yani yaşadığımız sıkıntıdan kurulduktan sonra mutlu oluyorsak ve yaşadığımız mutluluk verici eylemden sonra sorumluluk getiren bir eylem doğuyorsa o zaman mutluluk veya mutszuluk diye bir şey yok. Hatta hiçbir şey yok.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Bir dosya kağıdının üzerine, onu ortadan ikiye ayıran yatay bir çizgi çizdiğinizi düşünün.

Bu çizgi, sizin, mutluluk-mutsuzluk bölgelerinizi ayıran çizgi olsun. Duygusal olarak nötr durumu göstersin. Kağıdın üst yarısı mutluluk bölgesi, alt yarısı mutsuzluk bölgesi olsun.

Başınıza gelen bir olay sizi mutlu ediyorsa onu bu çizginin üzerinde, mutsuz ediyorsa onu bu çizginin altında konumlandırdığınızı varsayalım. Her olay için bir nokta koyduğumuzu düşünelim.

Bu Reklamı Kapat

Pek az insanın ve gördüğüm kadarı ile sizin de fark etmediğiniz şey şu: O çizgi, sabit değil. Hayatınızın bir döneminde belirli bir nokta, çizginin üzerinde iken başka bir dönemde altında olabiliyor. Eğer, bol miktarda mutluluk verici olay yaşayan biri iseniz, genel olarak mutlu bir insansanız çizgi yukarıya doğru hareket ediyor. Ve bir zamanlar sizi mutlu eden bir olay, belirli bir süre sonra çizginin altında kalıyor. Mutluluk eşiğiniz yükseliyor. Basit bir örnek: fakir bir çocuğa 1000 liralık bir hediye almakla zengin bir çocuğa aynı hediyeyi almak aynı anlama gelmez. Her gün Kadıköy'de takılan biri ile Suriye'de savaş bölgesinden kaçan bir insan için tall boy white chocolate mocha aynı anlama gelmez. Bunun nedeni o çizginin konumu işte.

Metaforu zenginleştirelim: Zaten o noktalar birleşip harfler, kelimeler ve cümleler oluşturabiliyorsa o deneyimler bir anlam sunuyor. Konmuş binlerce dağınık nokta, bir karmaşa da sunabilir, o noktalar "seni seviyorum"a da dönüşebilir. 1000 liralık bir çikolata yemekle 1000 liralık bir kitap almak aynı değerde görünse de değil. O çikolatayı yiyip "oha, süpermiş" diyorsunuz ve geçiyorsunuz. Ama o kitabı okuduğunuzda hayatın anlamını çözüyorsunuz. Nokta sayısı aynı belki ama anlam farklı. Tall boy white chocolate mochayı size aşık olduğunuz ve birazdan hissettiklerinizi açıklayacağınız kişi alıp masanıza getirdiyse onun verdiği mutluluk, bir haftadır ağzına su ve ekmekten başka bir şey girmeyen Suriye'li bir çocuğu ettiğinden daha fazla sizi mutlu edebilir. Buna göre esas mutluluk deneyim değil o deneyimin anlamıdır.

Ama ister öyle ister böyle bunların hepsi, bir dosya kağıdının üzerinde. Kolayca buruşturulup çöpe atılabilecek bir hayat bu. Çok da anlamı yok aslında. Çoğunu unutuyoruz zaten. O nedenle Atatürk'ün, Aristo'nun, Einstein'ın, Aşık Veysel'in söylemlerini taşların, metallerin üzerine yazıyoruz. Kolayca buruşturulup bir kenara atılamasın diye. Çizgiyi nereden çektiğiniz mutlu olma seviyenizi değiştirebilir. Ama anlamı etkilemeyecek ve yaşadıklarınızın kalıcılığını ya da önemini/değerini de belirlemeyecektir.

Hayat toplamda nötre yakındır. Mutluluklarımız ya da mutsuzluklarımız dengelidir. Çünkü o çizgi değişken ve deneyimlerin çoğu zaman bir anlamı yok. Kalmıyorlar, yok oluyorlar. Dosya kağıdı gibi. Anlam oluşturmak ve bu anlamı kalıcı kılabilmek önemli.

168 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et