Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
yapacak onca uğraş varken neden sıkılırız?
Yapacak onca şey varken niye motivasyonumuzu sağlayıp da o işe girişemiyoruz ve sıkılmayı tercih ediyoruz? Ve motivasyonumuzu nasıl sağlarız
137 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Felsefenin de konusu olmuş can sıkıntısı. Kierkegaard felsefesinde de önemli bir yeri var.Linkteki videoda Yalın Alpay bir açıklama sunmuş.

Özet olarak, aslında zihninizin yapılacak şeyleri özünde yapmaya değer bulmamasından yapılacak çok şey olmasına rağmen canınız sıkılıyor.

Yapılacakları bir liste halinde yazıp en çok yapmak istediğinize göre veya en çok yapılması gerekenlere göre bir öncelik sırasına sokup, seçenekleri de mümkün mertebe eler azaltırsanız belki yapmak daha kolay olabilir.

256 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Y. Alpay. Can Sıkıntısı. (14 August 2021). Alındığı Tarih: 06 September 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Yapılacak şeylerin çok olması, bizim onların hepsini istekle ve motive olarak yapacak olmamızı göstermez. Aynı şekilde, bir konuda doğru bilgiye sahip olmanın doğru faaliyete neden olmaması gibi.

Böyle durumlarda aslında planlı programlı bir gelişim sürecine giremiyor olmakla ilgili bir sorunla yüzleşmekteyiz genel olarak. Duygudurum, bizim için aynen hastalıklardaki ağrı gibi bir şeylerin yanlış gittiğinin sinyalini bize verir. Depresyon bunun bir üst noktası iken, can sıkıntısı biraz daha erken evre uyarı sinyali diyebiliriz.

Can sıkıntısının hayatımızdaki yerini anlayabilmek için, önce aslında olması gereken ile karşılaştıralım ki fark görülebilir olsun. Normalde bizim coşkulu, motive, tutkulu hissediyor olmamız gerek. (Tabii ki bunun sayısı çok az olacak her zaman. Çok faktörlü bir durum. Bunun yaygınlaşamayacağını bilerek - teorik olarak aradaki farkı ifade etmek için yazıyorum) Bu üst iyi hissediş yerine canımız sıkılıyor ise, hayatımızı ve gelişim sürecimizi yönetmede bir sorun bir eksiklik bir boşluk yaşıyoruz demektir.

Bu Reklamı Kapat

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle OBJEKTİF olarak analiz ederek gerçek ihtiyaçlarını ve yapması gerekenleri bulamayan bir kişinin hayattan tatmin olması mümkün değil. Bu boşluğu ya bağımlılıklarla, ya da anlamsız videolar, alemler, eğlence gibi mental olarak yürümediği süreçlerle kurban edecektir. Özellikle böyle boşlukların alkol ve sigara gibi ölüm biletleriyle doldurulması yüksek oranda depresif ruh halini çağırmakta. Biliyoruz ki uzun vadeli olumsuz duygudurum, biyolojik sorunlar ile patolojilerin hızlandırıcısıdır.

Bir konuda uzmanlaşma çabasına girmek, yeterli nöral ağ oluşumu ve güdü kontrolü açısından olmazsa olmazdır, teknik olarak insan olmanın yoludur zaten. İşte basic kısım olan bu konudan başlanabilir. Kişinin zaten bir mesleği olabilir. Tıbbi medikal, biyokimya beslenme gibi önemli konulardan birinde ya da hayatımızı değiştirecek başka bilimsel bir konuda uzmanlaşma çabası (ciddi anlamda, sadece haberinin olması değil) içine girmek başlı başına gelişim aşamasının kapısı olacaktır. Kişi merakla yeni bilgileri alarak dopaminerjik sistemini aktive edecek ve bütünsel bir sonuca ulaşmak için güdülenecektir. Böyle bir etki tepki sistemi içinde yaşayan biri asla sıkılamaz. Hem gelişim süreci aktiftir, hem beynin ihtiyacı olan dopaminerjik sistem doğru çalışır (ödül merkezi bağımlılık ile mahvedilmez, olması gerektiği şekilde kullanılır), hem de kişi motivasyonlu ve meraklı olarak ilerlemektedir.

Ancak böyle süreçler genelde bizim gibi kültürlerde oldukça farklı şekilde oluşur. Kişi bilimsel bir konuda gelişmek için değil, belki bir sohbette geçen spiritüel - uzaylı - ya da anlamsız bir konuyu anlamak için Google da araştırırken, bu yolculuk onu PubMed e kadar götürebilir. :) Ya da popüler bir kitabı okuduğunda, konularda geçen uydurma bilimsel atıfların gerçeklerini öğrenmek için bilimsel yayınlara başvurabilir. Hiç okumayan biri, merak ettiği bir romanı okur, aşk hikayesine daldığı için romanın vermek istediği felsefeyle de ilgilenerek belli konularda daha gerçek bilgilere ulaşmak isteyebilir.

Kendimize karşı samimi ve gerçekçi olup nerelerde hata yaptığımızı GÖREBİLECEK cesarete ulaşmalıyız. Youtube da en saçma videoları izleyerek mutlu olamayacağımızı biliyor olup, onları izlememek değil, mutluluğu gerçek bilgide arayarak ilerlemeliyiz. Biliyoruz ki "modern" yaşam, bizim teoride ürettiğimiz hiçbir üst motivasyonu yaşamamıza tam olarak izin vermeyecek bir işgücü oluşturma amacıyla dizayn edilmiş yapıdadır. Bu nedenle her ne kadar teoride kişi öğrenerek yeterli güdüye ulaşsa da, günlük yaşam - muhatap olunan niteliksiz insanlar - engeller - ekonomik kaygılar vb nedenlerle iyi duyguduruma geçmek için daha fazla uyarana ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle de ya aktif olarak bir sosyal yardımlaşma derneğinde rol alan, ya bilimsel mecralarda üreten, ya da öğrenmek için aktif yöntemler kullanan bir yapıda olmamız lazım. (Evrim ağacı içerik üreticileri gibi)

1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et