Sorulara Dön
2
Psikoloji & Psikiyatri

Yalan söylemek ya da mizah yapabilmek zeka göstergesi midir?

Son zamanlarda çok duyduğum bir klişedir bu ve bana doğru gelmiyor. Ama yine de sizin düşüncelerinizi merak ettim, bu özellikler zeka ile ilişkilendirilebilir mi?

2
145 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kısaca; evet, kısmen.

Uzun olarak;

Mizah dediğimiz şey insanın hayatında tecrübe ettikleriyle şekillenen ve kişiye neyin komik gelip gelmeyeceğine karar veren, insan karakterine yönelik ise büyük bir gösterge niteliği taşıyan bir mekanizmadır. Yani bireye komik ve gülünç gelen şeyler tamamen o kişinin hayata bakış açısıyla ve yaşadıklarını/tecrübe ettiklerini nasıl yorumladığıyla alakalıdır. Bir kişinin “mizah yapabiliyor” olması, diğer insanları yaptıkları ya da söyledikleri ile güldürüp eğlendirebiliyor olması, o kişinin karşısında onu dinleyen/izleyen bireylerin mizahına (yukarı bahsettiğim tanıma uygun şekilde) kısmen de olsa hakim olabildiği anlamına gelir. Zekanın başlı başına ne olduğu büyük bir tartışma konusu olsa da diğer bireylerin tecrübelerini anlayıp onların gülebileceği ürünler ortaya çıkartmak iyi bir problem çözme yeteneği göstergesidir. Fakat, buraya şöyle bir not düşmekte fayda var; mizah yapabilen bir insanın zeki olması bir artı olsa da, zeki olmaması buna mutlak bir engel değildir. Yani düşük zeka seviyesine sahip insanlar da başka bireyleri güldürebilirler çünkü olay tamamen mizahla alakalı. Yine de insanları güldürebilmenin herhangi bir yeterlilik gerektirmediği gerçekdışı bir senaryoda herkesin aniden komedyen olduğu gözlemlenebilir.

Yalan söylemek ise biraz daha farklı bir durum. Duyguları, ahlaki değerleri ve kişisel tercihleri bir kenara koyacak olursak yalan söylemek, satrançta bir hamle yapmaya benzer ve yapılan bu hamlenin akılda tutulması, konumu, etkileri gibi birçok değişken mevcuttur. Gün içerisinde çevresinde bulunan herkese düzenli olarak yalan söyleyen bir bireyin zihninde, aklında tutması gereken bir sürü satranç tahtası belirir ve hiçbirinde hata yapma lüksü yoktur. Bu doğrultuda, uzun vadeli ve detaylı yalanlar daha çok zihinsel aktivite gerektirirken, kısa süreli olanlar göreceli olarak daha az zorlayıcıdır. Hesaplanması gereken bu durumları kaldırabilecek zihinsel faaliyete sahip olmayan bireyler, yalan söyleme konusunda daha başarısızlardır ve bir süre sonra bu senaryolar parçalara ayrılır.

Sonuç olarak bu iki durumun iyi başarılması kısmi zeka göstergesi sayılabilir fakat başarılamıyor oluşu ya da tercihen uygulanmıyor oluşu zeka yönünden aksini iddia etmez.

Kabul Edilen Cevap
1
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

İkisinin de biraz olsun ilişkilendiğini düşünsem de elimde bilimsel veri olmadan söylemek çok zor; ancak kanımca akıl yürütmem konu üzerine şudur, ikisi de belirli bir hikayeyi tutmak, devam ettirmek ve hatırlamak üzerine olan şeylerdir(burada bahsettiğim biraz stand-up' a kaysa da) dolayısıyla yeterince bu yeteneklere sahip olmayan bir kişinin yapabileceği şeyler değil. Ama diğer bir açıdan bu tarz şeyler kimse nasıl ve ne anlatıldığına göre değişir. Dolayısıyla bence bu tarz durumlar bazı yeteneklerin göstergesi olsa da tam anlamıyla zekanın göstergesi denemez.

204 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et