Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf 266
Yusuf 266
35K UP
Üye
1

Yabancı bir dildeki kitabı orijinal dilinden okumak mı çevirisiden okumak mı?

Yabancı bir kitabın çevirisini okumak kitabın anlattıklarını anlayabilmek için yeterli midir? Yoksa zamanımı ingilizce öğrenmeye harcayıp kitabı orijinal dilinden okumak daha mı mantıklı? Yani çevirisiyle orijinal dili arasında önemsenicek bir fark var mıdır?
747 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Timuçin Kurt
Timuçin Kurt
10K UP
Memurum, bilimsever ve kitapseverim

Öncelikle her kitabı orijinal dilinde okumaya kalkışmak epey zahmetli olur ve çok fazlaca zaman harcamamızı gerektirirdi. Bu yüzden bakış açımızı değiştirmek daha mantıklı. Örneğin bir yazarın kitabını her zaman tek kişi çevirmez veya tek bir yayın evinden çıkmaz. Bu durumda kısa bir araştırma ile öne çıkan bir çevirmen ya da yayın evinin basımını okuyabilirsiniz. Bir Shakespeare eserini Can Yücel , Sabahattin Eyüboğlu, Orhan Burian ya da kendine has özelliği bulunan (Şiirsel, edebi, dilbilimci vs.) yakın hissettiğiniz bir çevirmeni tercih edebilirsiniz.

Eğer okuyacağınız eser bilimsel bir yayınsa , eserin ait olduğu bilim dalında öne çıkmış bilim insanı ya da yayıncısını önceliğe alabilirsiniz. Ayrıca bir alanda uzmanlaşmaya çalışıyorsanız, o alanda yaygın kullanılan dili öğrenmeye çalışmalısınız ki zaten öğrenirken de bu eserleri de bir yandan okuyacak olmanızdan ötürü bu birbirini besleyen bir duruma dönüşecektir.

Günümüzde bilimsel eserler, makaleler vs. ya da küresel anlamda itibar edilen yayın, dergi, internet siteleri vs. yaygın olarak İngilizce olduğundan şayet bilimsel bir alanda ilerlemeyi düşünüyorsanız İngilizceyi mutlaka öğrenmeye çalışmanız yerinde olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak bu tamamen sizin gereksinimlerinizle ya da okuyacağınız eserin karakteristikleriyle alakalıdır.

195 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close