Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Vucudumuzdaki kemik, düzenli olarak yıkıma uğrayan ve yeniden üretilen bir doku mudur?

Kırıkların iyileşme süresinde gerçekleşen yıkım, düzenli olarak tüm kemik dokusunda gerçekleşir mi?5 yıl önce sahip olduğumuz kemikleri mi taşıyoruz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evet, kemik doku rejenerasyonun yoğun gerçekleştiği bir dokudur. Hatta bu sadece basit bir yıkım-onarım işlevi şeklinde değil, dış etkenlerin gereksinimlerine uyum gösterme becerisi düzeyinde ortaya çıkar. Hatta belli bir ölçekte vücudun başka dokuları için de gerekli kalsiyum ve fosfor gibi önemli maddeler için sürekli bir alışverişin olduğu yoğun bir depolama trafiği de böylece sağlanır. Bu çok işlevli düzeneğe biyoloji de "remodeling" denir. Remodeling sayesinde bir insan kemiği örneğin uzun süreli mekanik bası etkilerine karşı daha fazla esnekleşebilir, kırılan bir bölümü onarılabilir ya da vücudun başka bir yerindeki ihtiyaca göre kütlesinden bir kısmını kaybetmek pahasına dolaşıma kalsiyum desteği sağlayabilir. Kemik dokudaki osteoblast ve osteoklast hücreleri bu yapım ve yıkımın bizzat biyokimyasal sinyal moleküllerini ortaya çıkarırlar ve vücudun geri kalanından gelen hormonal uyarılara açık çalışırlar.

Genel olarak yetişkin bir insanda bir kemik kırığının yaklaşık birkaç yılda tamamen iyileştiği kabul edilir. Fakat kemiğin sert kıvamına kavuşması ve normal işlevini yerine getirmesi için kabaca 6 haftalık bir süre yetişkinler için yeterli olmaktadır. Bu süre anabolizmanın (metabolik yapım işlemleri) daha kolay aktifleştiği çocuklar için daha kısadır. Ayrıca gövde merkezine daha yakın kemikler, daha büyük kırmızı ilik sahibi kemikler genel prensip olarak daha iyi dolaşım hatlarına sahip oldukları için daha hızlı iyileşirler. Hiçbir büyük travma olmasa bile etişkinlerde yaklaşık olarak tüm kemik kütlesinin %10'unun her yıl remodeling sürecine dahil olarak yeniden yapıldığı varsayılır. Mikrotravmaların daha sık olduğu, iskelet modelinin sürekli olarak değiştiği çocuklarda bu oran daha da sıklaşır. 60 yaşından sonra ise remodeling hızı aniden düşer ve kemik kütlesi ve mineral içeriği sürekli olarak azalmaya başlar.

Sorunun aslına geri dönecek olursak, 5 yıl önceki kemik dokumuzun bir kısmını hâlâ taşıyoruz. Fakat oldukça büyük bir kısmını da yeniden inşa ettik.

110 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Fracture Healing: Mechanisms And Interventions. (22 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 22 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Bone Fracture Healing In Mechanobiological Modeling: A Review Of Principles And Methods. (22 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 22 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Cellular And Molecular Mechanisms Of Bone Remodeling. (22 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 22 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın