Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Vucudumuzdaki kemik, düzenli olarak yıkıma uğrayan ve yeniden üretilen bir doku mudur?

Kırıkların iyileşme süresinde gerçekleşen yıkım, düzenli olarak tüm kemik dokusunda gerçekleşir mi? 5 yıl önce sahip olduğumuz kemikleri mi taşıyoruz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet, kemik doku rejenerasyonun yoğun gerçekleştiği bir dokudur. Hatta bu sadece basit bir yıkım-onarım işlevi şeklinde değil, dış etkenlerin gereksinimlerine uyum gösterme becerisi düzeyinde ortaya çıkar. Hatta belli bir ölçekte vücudun başka dokuları için de gerekli kalsiyum ve fosfor gibi önemli maddeler için sürekli bir alışverişin olduğu yoğun bir depolama trafiği de böylece sağlanır. Bu çok işlevli düzeneğe biyoloji de "remodeling" denir. Remodeling sayesinde bir insan kemiği örneğin uzun süreli mekanik bası etkilerine karşı daha fazla esnekleşebilir, kırılan bir bölümü onarılabilir ya da vücudun başka bir yerindeki ihtiyaca göre kütlesinden bir kısmını kaybetmek pahasına dolaşıma kalsiyum desteği sağlayabilir. Kemik dokudaki osteoblast ve osteoklast hücreleri bu yapım ve yıkımın bizzat biyokimyasal sinyal moleküllerini ortaya çıkarırlar ve vücudun geri kalanından gelen hormonal uyarılara açık çalışırlar.

Genel olarak yetişkin bir insanda bir kemik kırığının yaklaşık birkaç yılda tamamen iyileştiği kabul edilir. Fakat kemiğin sert kıvamına kavuşması ve normal işlevini yerine getirmesi için kabaca 6 haftalık bir süre yetişkinler için yeterli olmaktadır. Bu süre anabolizmanın (metabolik yapım işlemleri) daha kolay aktifleştiği çocuklar için daha kısadır. Ayrıca gövde merkezine daha yakın kemikler, daha büyük kırmızı ilik sahibi kemikler genel prensip olarak daha iyi dolaşım hatlarına sahip oldukları için daha hızlı iyileşirler. Hiçbir büyük travma olmasa bile etişkinlerde yaklaşık olarak tüm kemik kütlesinin %10'unun her yıl remodeling sürecine dahil olarak yeniden yapıldığı varsayılır. Mikrotravmaların daha sık olduğu, iskelet modelinin sürekli olarak değiştiği çocuklarda bu oran daha da sıklaşır. 60 yaşından sonra ise remodeling hızı aniden düşer ve kemik kütlesi ve mineral içeriği sürekli olarak azalmaya başlar.

Sorunun aslına geri dönecek olursak, 5 yıl önceki kemik dokumuzun bir kısmını hâlâ taşıyoruz. Fakat oldukça büyük bir kısmını da yeniden inşa ettik.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gerçeğin karşısında bir varsayım ne kadar da boştur!”
Mark Twain
Geri Bildirim Gönder