Puan Ver
0
Puan Ver

Von neumann problarına ne kadar uzağız, ya da sizce böyle bir çaba görecek miyiz?

Selamlar, sizce başka yıldızları kolonileştirmek için kendi üretip, geliştirebilen bilinçli makineler yapıp, uzaya göndermeye ne kadar yakınız?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Bunun için bilinçli makinelere yani yapay zekaya ihtiyacımız yok aslında. Curiosity gibi basit sondalar bile bize yeterli bilgiyi aktarabilir. Asıl sorun, mesafeler. Öncelikle, yıldızlar arasındaki bu devasa mesafeleri kat edebilecek araçlar yapmamız gerekir.

Bize en yakın yıldız Alpha Centauri'dir ve 4,24 ışık yılı uzaklıktadır. Yani ışık hızında gidersek 4 yıldan fazla sürer. Henüz o hızlara yaklaşabilen bir araç yapamadık. Güneşe gönderilen Helios 1 ve 2 veya Jupitere gönderilen Juno gibi sondalar saatte 250 bin km gibi hızlara ulaştılar fakat güneş sistemi dışına çıkmak için bu rakamlar çok yetersizdir. Saniyede 70 km hız, saniyede yaklaşık 300 bin olan ışık hızının yanında komik kalır. Yine de böyle bir sondayı Alpha Centauri'ye gönderdiğimizi düşünürsek; yolculuk yaklaşık 18 bin yıl sürerdi. Yani uzay aracı ulaştığında, medeniyetimiz bunu gönderidiğini unutmuş bile olabilir. Hatta gezegenimiz yerinde bile olmayabilir.

Yine de bazı fikirler var. Güneş yelkeni bunların içinde en mantıklı olanı. Çip boyutunda uzay sondaları devasa güneş yelkenleri ile en yakın yıldıza 30 sene gibi bir zamanda ulaşabilir ama duramazlar. Ya, gezegenin veya yıldızın yanında geçip giderler ya da çarparak parçalanırlar. Hedefe yaklaşmadan önce yavaşlamaya çalışmak ise, sürenin 30 seneden 1000 yıla çıkmasında sebep olur.

Görüldüğü gibi, evrendeki mesafeler oralara gidebilmemizi imkansız hale getiriyor. Gidemediğimiz için doğal olarak, bu tür araştırmaları yapacak, gelişmiş robot teknolojiler de gelişmiyor.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sadece kısa bir mesafeyi görebiliriz. Ancak o mesafede bile yapılması gereken birçok şeyi görebiliriz.”
Alan Turing
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder