Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Von neumann problarına ne kadar uzağız, ya da sizce böyle bir çaba görecek miyiz?

Selamlar, sizce başka yıldızları kolonileştirmek için kendi üretip, geliştirebilen bilinçli makineler yapıp, uzaya göndermeye ne kadar yakınız?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bunun için bilinçli makinelere yani yapay zekaya ihtiyacımız yok aslında. Curiosity gibi basit sondalar bile bize yeterli bilgiyi aktarabilir. Asıl sorun, mesafeler. Öncelikle, yıldızlar arasındaki bu devasa mesafeleri kat edebilecek araçlar yapmamız gerekir.

Bize en yakın yıldız Alpha Centauri'dir ve 4,24 ışık yılı uzaklıktadır. Yani ışık hızında gidersek 4 yıldan fazla sürer. Henüz o hızlara yaklaşabilen bir araç yapamadık. Güneşe gönderilen Helios 1 ve 2 veya Jupitere gönderilen Juno gibi sondalar saatte 250 bin km gibi hızlara ulaştılar fakat güneş sistemi dışına çıkmak için bu rakamlar çok yetersizdir. Saniyede 70 km hız, saniyede yaklaşık 300 bin olan ışık hızının yanında komik kalır. Yine de böyle bir sondayı Alpha Centauri'ye gönderdiğimizi düşünürsek; yolculuk yaklaşık 18 bin yıl sürerdi. Yani uzay aracı ulaştığında, medeniyetimiz bunu gönderidiğini unutmuş bile olabilir. Hatta gezegenimiz yerinde bile olmayabilir.

Yine de bazı fikirler var. Güneş yelkeni bunların içinde en mantıklı olanı. Çip boyutunda uzay sondaları devasa güneş yelkenleri ile en yakın yıldıza 30 sene gibi bir zamanda ulaşabilir ama duramazlar. Ya, gezegenin veya yıldızın yanında geçip giderler ya da çarparak parçalanırlar. Hedefe yaklaşmadan önce yavaşlamaya çalışmak ise, sürenin 30 seneden 1000 yıla çıkmasında sebep olur.

Görüldüğü gibi, evrendeki mesafeler oralara gidebilmemizi imkansız hale getiriyor. Gidemediğimiz için doğal olarak, bu tür araştırmaları yapacak, gelişmiş robot teknolojiler de gelişmiyor.

199 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin sahtebilimden çok daha şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum. Hem bilimin sahtebilim üzerine ek bir özelliği daha vardır: Gerçektir.”
Carl Sagan