Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Vejetaryenlık faydalı mıdır, zararlı mıdır?

Et yememek beyni daha etkin kullanmayı mümkün kılar gibi temelsiz iddialar duyuyorum da işin aslına bilimsel olarak nasıl yaklaşabiliriz öğrenmek istedim. Düşünen herkese teşekkürler

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Değerlendirmemiz gereken birkaç nokta var:

1. Beynin gelişmesi çocukluk ve büyüme çağında gerçekleşir. Bu dönemde elbette ki yeterli ve kaliteli protein alımı önemli.

2. Kaliteli protein: Kaliteli protein canlının (burda insan üzerinden gidelim) aldığı proteinin sindirim kanalından ne denli emildiği ve bu protein yapı taşlarının insan bedeninde ne kadar yeniden kullanılabildiği ile ilgili. Bu durumda hayvansal protein=kaliteli protein denklemini kurmak yetersiz olur.

Malum dengeli beslenme her kesimin savunacağı bir söylem. Vejeteryanların dikkat etmesi gereken gelişme çağındaki çocukların süt ve yumurta gibi hayvansal proteinlerden de yararlanmasını sağlamak ve bitkisel proteinlerden de zengince yararlanmak olmalı.

Vejeteryan beslenmeye geçen erişkinlerin unutkanlıktan şikayet ettikleri gibi söylemler yaygın. Ama burada beslenme şeklindeki kökten bir değişikliğin, heleki ileri yaşta, bazı sonuçlar doğuracağını normal karşılamak gerek.

Ama bazı kültürel ve dini sebeplerden vejeteryan yaşayan toplumlarda (çeşitli Budist, Hindu topluluklar vs) karşılaştırma yapıldığında zihinsel veya fiziksel geriliğe örnek teşkil edecek bir bulgumuz yok.

219 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Teşekkür (3)
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Beslenmekteki temel amaç organizmanın yaşamını sürdürmek için gerek duyduğu kaynakları sağlamaktır. Vejetaryenlerin bu noktada dayanağı insan vücudu için gerek duyulan aminoasitlerin yalnızca bitkilerde sentezlenebildiği ve bu aminoasitlere hayvanları yemeden de erişebileceğimiz ve bunun yeterli olabileceği yönünde. Ancak henüz hayvanlardan vücudumuzda hangi proteinleri nerede kullandığımıza ilişkin kapsamlı ve eksiksiz bir kaynak yok. Yani hayvan ürünleri tüketmediğimizde neleri kaçırdığımızı ya da kaçırıp kaçırmadığımızı bilmiyoruz. Toplumda popülerleşmiş ve kendi kitlesini oluşturmuş belirli inanışlar gibi bu konuda da çeşitli uzmanların kendi kişisel düşüncelerini kanıtlayacak araştırmalar veya ticari etki göstermesi beklenen araştırmalar yapılıyor ve bilimsel olarak önem teşkil eden araştırmalar arka plana atılıyor. Dolayısıyla bilimsel olarak net bir görüşün bulunmadığı bu konuda ancak kişi kendi inanışına göre hareket edebilir. İnsan kendini hangi beslenme yöntemiyle daha memnun hissediyorsa o yöntemi tercih etmelidir.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın