Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anıl Yılmaz
Anıl Yılmaz
3,262 UP
Üye
1

Vejetaryenlık faydalı mıdır, zararlı mıdır?

Et yememek beyni daha etkin kullanmayı mümkün kılar gibi temelsiz iddialar duyuyorum da işin aslına bilimsel olarak nasıl yaklaşabiliriz öğrenmek istedim. Düşünen herkese teşekkürler
1,375 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Değerlendirmemiz gereken birkaç nokta var:

1. Beynin gelişmesi çocukluk ve büyüme çağında gerçekleşir. Bu dönemde elbette ki yeterli ve kaliteli protein alımı önemli.

Tüm Reklamları Kapat

2. Kaliteli protein: Kaliteli protein canlının (burda insan üzerinden gidelim) aldığı proteinin sindirim kanalından ne denli emildiği ve bu protein yapı taşlarının insan bedeninde ne kadar yeniden kullanılabildiği ile ilgili. Bu durumda hayvansal protein=kaliteli protein denklemini kurmak yetersiz olur.

Malum dengeli beslenme her kesimin savunacağı bir söylem. Vejeteryanların dikkat etmesi gereken gelişme çağındaki çocukların süt ve yumurta gibi hayvansal proteinlerden de yararlanmasını sağlamak ve bitkisel proteinlerden de zengince yararlanmak olmalı.

Tüm Reklamları Kapat

Vejeteryan beslenmeye geçen erişkinlerin unutkanlıktan şikayet ettikleri gibi söylemler yaygın. Ama burada beslenme şeklindeki kökten bir değişikliğin, heleki ileri yaşta, bazı sonuçlar doğuracağını normal karşılamak gerek.

Ama bazı kültürel ve dini sebeplerden vejeteryan yaşayan toplumlarda (çeşitli Budist, Hindu topluluklar vs) karşılaştırma yapıldığında zihinsel veya fiziksel geriliğe örnek teşkil edecek bir bulgumuz yok.

312 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yunus Emre Çelik
Öğrenci, Okur

Beslenmekteki temel amaç organizmanın yaşamını sürdürmek için gerek duyduğu kaynakları sağlamaktır. Vejetaryenlerin bu noktada dayanağı insan vücudu için gerek duyulan aminoasitlerin yalnızca bitkilerde sentezlenebildiği ve bu aminoasitlere hayvanları yemeden de erişebileceğimiz ve bunun yeterli olabileceği yönünde. Ancak henüz hayvanlardan vücudumuzda hangi proteinleri nerede kullandığımıza ilişkin kapsamlı ve eksiksiz bir kaynak yok. Yani hayvan ürünleri tüketmediğimizde neleri kaçırdığımızı ya da kaçırıp kaçırmadığımızı bilmiyoruz. Toplumda popülerleşmiş ve kendi kitlesini oluşturmuş belirli inanışlar gibi bu konuda da çeşitli uzmanların kendi kişisel düşüncelerini kanıtlayacak araştırmalar veya ticari etki göstermesi beklenen araştırmalar yapılıyor ve bilimsel olarak önem teşkil eden araştırmalar arka plana atılıyor. Dolayısıyla bilimsel olarak net bir görüşün bulunmadığı bu konuda ancak kişi kendi inanışına göre hareket edebilir. İnsan kendini hangi beslenme yöntemiyle daha memnun hissediyorsa o yöntemi tercih etmelidir.

114 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close