Puan Ver
0
Puan Ver

Uyarıcı maddeler sonrasında beyinin geri dönülmez hasar gördüğünü bilgisi ne kadar doğru?

İnternette bulabildiğim türkçe kaynakların hemen hemen tamami kriminal bir kalemden çıkıp bilimsel sosa bulanmış , korkutma-caydırma amaçlı yazılardi. Sinir sisteminin gördüğü hasarın geri dönülmez olduğu, reseptörlerin kalıcı hasar gördüğü ve beyin kimyasallarinin eski düzeyine dönmediğine dair bilgilerin gerçekliği nedir?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Kullandığınız maddeden, dozuna, bünyenize, tepkinize, psikolojik ve ruhsal durumunuza kadar birçok faktör kalıcı veya kısmi hasarı belirler.

Buna ek olarak, öncelikli olarak uyarıcı maddelerin tam olarak ne yaptığını anlamamız gerekmektedir; Genelde çoğu hormonlarla, salgılarla, direkt sinir sistemiyle veya beyindeki/vücutta ki (dopamin, adrenalin vb.) etkiler. Bunların da yan etkileri kullanan kullanıcı üstünde belirir. Uyuşturucu maddelerin bağımlılık yapmasının en büyük sebebi de bu dengeli veya hali hazırda dengesiz sistemleri iyice bozmalarıdır. Örnek vermek gerekirse;

Mutsuz birisisiniz, (birçok farklı sebebi olabilir. Ruhsal veya Bedensel fark etmeyecektir bu durumda.) ve uyuşturucu kullanıyorsunuz. Uyuşturucunun temelde yaptığı şey beyninizdeki ve vücudundaki mutluluk hormonu dahil olmak üzere birçok diğer hormonu etkileyip size mutluluk hissi temelde olmak üzere, birçok hissi daha hissettirmesidir. Vücudunuz bunu kanından attığı zaman değerleriniz normale dönecektir. (24-48 saat arası tahmini.) ''Bağımlılık'' yapan kısmı ise vücudunuzun buna duyduğu tepkilerdir; Başka bir örnekte eğer vücudunuzda aynı anda seratonin, dopamin, adrenalin ve tetikleyici hormonlar salgılanırsa baktığınız şeye aşık bile olabilirsiniz. Ama bu teknik olarak ''Bedensel'' bir aşktır. Yani, normalde vücudunuz aşık olduğunuz zaman gösterdiği semptomları dışarıdan bir etkiyle göstermiştir ve aşık olduğunuzu düşünmüşsünüzdür. Bunun neresi tuhaf ?

Aşık olmadığınız bir şeye aşık oldunuz. Vücudunuz bunu bir süre sonra attı ama etkileri yüzünden aşık olduğunuz şeye karşı tetikleyici etkileri bu kez siz göstermeye başlarsınız. Yani aşık olduğunuzu bile düşünebilirsiniz çünkü öyle ''hissetmişsinizdir.'' Ayıya baktığınızda vücudunuz bu tepkileri tekrar verme eğilimini gösterir. Bu da size bir süre sonra istemediğiniz yönlerde zarar vermeye başlar. Uyuşturucu madde bağımlılığı da aynı sebeptendir. Beyniniz size o an mutlu olduğunuzu hissettirir ve aynı hormonların yapısının o an ki değişimi sizi daha fazla mutluluğa, yani daha fazla madde almaya iter. Madde aldığınız sıklık tekrarlandıkça vücudunuz bunları atmakta iyice zorlanmaya başlar ve sürekli gelen mutluluk belirtileri aslında bedeninize büyük oranda zarar verir çünkü hormonel bir tepkidir. Vücudunuz aynı aralıklarla yaşadığı bu hissi almadığında ağır tepkiler verir ve bunlarda çoğunlukla madde bağımlılığı olarak adlandırılan şeye sebebiyet olur. Aynı sebeplerden ötürü vücudunuza yani sinir sistemi dahil olmak üzere birçok zarar verir. Uyarıcı maddenin türüne göre bu değerler büyük oranda değişse de. Ortalama bir kullanıcının kurtulması için kanının temizlenmesi ve aynı tepkileri azaltmak için vücutta ki hormon dengesinin sağlanması gerekir. Bu da düzenli psikolojik ve bedensel tedaviyle mümkündür. Tabi ki bu kullanıcının bağımlı olduğu süreye, bağımlı olduğu madde türüne, ve ilk başta sıraladığımız faktörlere göre değişir.

Aynı mantık sigara içinde geçerlidir, 5-10 yıl altı kullanıcılarda bırakım durumunda çoğu şey geri getirilebilir olsa da. 5-10 yıl üstü kullanıcılarda bıraksalar dahi geri alınamaz türde tat ve his kaybı yaşanmıştır.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlüğün ne olduğunu bilmeyenler, onu talep edemezler.”
Johann Schubert
Geri Bildirim Gönder