Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
Uyarıcı maddeler sonrasında beyinin geri dönülmez hasar gördüğünü bilgisi ne kadar doğru ?
İnternette bulabildiğim Türkçe kaynakların hemen hemen tamami kriminal bir kalemden çıkıp bilimsel sosa bulanmış , korkutma-caydırma amaçlı yazılardi.Sinir sisteminin gördüğü hasarın geri dönülmez olduğu, reseptörlerin kalıcı hasar gördüğü ve beyin kimyasallarinin eski düzeyine dönmediğine dair bilgilerin gerçekliği nedir?
2,269 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Repear Of Souls
Repear Of Souls Öylesine biri

Kullandığınız maddeden, dozuna, bünyenize, tepkinize, psikolojik ve ruhsal durumunuza kadar birçok faktör kalıcı veya kısmi hasarı belirler.

Buna ek olarak, öncelikli olarak uyarıcı maddelerin tam olarak ne yaptığını anlamamız gerekmektedir; Genelde çoğu hormonlarla, salgılarla, direkt sinir sistemiyle veya beyindeki/vücutta ki (dopamin, adrenalin vb.) etkiler. Bunların da yan etkileri kullanan kullanıcı üstünde belirir. Uyuşturucu maddelerin bağımlılık yapmasının en büyük sebebi de bu dengeli veya hali hazırda dengesiz sistemleri iyice bozmalarıdır. Örnek vermek gerekirse;

Mutsuz birisisiniz, (birçok farklı sebebi olabilir. Ruhsal veya Bedensel fark etmeyecektir bu durumda.) ve uyuşturucu kullanıyorsunuz. Uyuşturucunun temelde yaptığı şey beyninizdeki ve vücudundaki mutluluk hormonu dahil olmak üzere birçok diğer hormonu etkileyip size mutluluk hissi temelde olmak üzere, birçok hissi daha hissettirmesidir. Vücudunuz bunu kanından attığı zaman değerleriniz normale dönecektir. (24-48 saat arası tahmini.) ''Bağımlılık'' yapan kısmı ise vücudunuzun buna duyduğu tepkilerdir; Başka bir örnekte eğer vücudunuzda aynı anda seratonin, dopamin, adrenalin ve tetikleyici hormonlar salgılanırsa baktığınız şeye aşık bile olabilirsiniz. Ama bu teknik olarak ''Bedensel'' bir aşktır. Yani, normalde vücudunuz aşık olduğunuz zaman gösterdiği semptomları dışarıdan bir etkiyle göstermiştir ve aşık olduğunuzu düşünmüşsünüzdür. Bunun neresi tuhaf ?

Bu Reklamı Kapat

Aşık olmadığınız bir şeye aşık oldunuz. Vücudunuz bunu bir süre sonra attı ama etkileri yüzünden aşık olduğunuz şeye karşı tetikleyici etkileri bu kez siz göstermeye başlarsınız. Yani aşık olduğunuzu bile düşünebilirsiniz çünkü öyle ''hissetmişsinizdir.'' Ayıya baktığınızda vücudunuz bu tepkileri tekrar verme eğilimini gösterir. Bu da size bir süre sonra istemediğiniz yönlerde zarar vermeye başlar. Uyuşturucu madde bağımlılığı da aynı sebeptendir. Beyniniz size o an mutlu olduğunuzu hissettirir ve aynı hormonların yapısının o an ki değişimi sizi daha fazla mutluluğa, yani daha fazla madde almaya iter. Madde aldığınız sıklık tekrarlandıkça vücudunuz bunları atmakta iyice zorlanmaya başlar ve sürekli gelen mutluluk belirtileri aslında bedeninize büyük oranda zarar verir çünkü hormonel bir tepkidir. Vücudunuz aynı aralıklarla yaşadığı bu hissi almadığında ağır tepkiler verir ve bunlarda çoğunlukla madde bağımlılığı olarak adlandırılan şeye sebebiyet olur. Aynı sebeplerden ötürü vücudunuza yani sinir sistemi dahil olmak üzere birçok zarar verir. Uyarıcı maddenin türüne göre bu değerler büyük oranda değişse de. Ortalama bir kullanıcının kurtulması için kanının temizlenmesi ve aynı tepkileri azaltmak için vücutta ki hormon dengesinin sağlanması gerekir. Bu da düzenli psikolojik ve bedensel tedaviyle mümkündür. Tabi ki bu kullanıcının bağımlı olduğu süreye, bağımlı olduğu madde türüne, ve ilk başta sıraladığımız faktörlere göre değişir.

Aynı mantık sigara içinde geçerlidir, 5-10 yıl altı kullanıcılarda bırakım durumunda çoğu şey geri getirilebilir olsa da. 5-10 yıl üstü kullanıcılarda bıraksalar dahi geri alınamaz türde tat ve his kaybı yaşanmıştır.

1,961 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Hormonlar. (19 October 2019). Alındığı Tarih: 19 October 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Madde Çeşitleri. (19 October 2019). Alındığı Tarih: 19 October 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et