Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
mehmet ali arslan
Üye
1

Üstün zekalı insanların ders notları neden genelde düşük olur?

tariht de örnekleri var ve çok merak ettim.
3,610 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Tugberk Kaynak
Öğrenci

Bu ne yazık ki yanlış bir kanı. Aksine tarihteki birçok bilim insanın ders notlarının özellikle ilgili oldukları alanda yaşıtlarına nazaran çok üst düzeyde olduğu bilinmekte. En güzel örneği ise Einstein diyebiliriz. Yıllarca eğitim kurumlarımızda derslerinin kötü olduğu iddia edilir hatta meşhur bir sözü olduğu da iddia edilir." Herkes dahidir ama balığı alıp ağaca tırmanmasını isterseniz ömrü boyunca kendini salak hisseder." .Gerçek ise bambaşkadır. Einstein okuduğu lise olan Aarau'da özellikle matematik ve fizik derslerinde okul birincisi olduğu biliniyor. Özellikle bu liseden mezun olanlar Zürih Politeknik'e de sınavsız giriş hakkı kazanıyordu. Üniversiteden kıl payı bir notla mezun olsa da bunda kendisinin asi ruhu ile derse girmemesiyle, not tutmamasıyla ve hocalarıyla sürekli tartışma halinde olmasının etkili olduğu biliniyor. Elbetteki herkes aynı değildir ve kişinin derslerden aldığı notlar her zaman kendisinin işe yaramaz olduğu anlamına gelmez ancak aradaki fark ve ayrım açıktır. Dahiler kafalarını susturamazlar derste öğrendikleri bilgi yetersiz gelir ve kendileri çalışmayı kaynak taramayı kendi cevaplarını bulmayı tercih ederler. Bu uğurda derse girmeyebilir ve tembel bir öğrenci imajı yaratabilir. Ancak derse girdiği,ödev yaptığı ve sorumluluk aldığı halde beklediği başarıları elde edemeyen kişinin zeki olmasından çok yanlış tercih yaptığı daha doğru bir saptama olur.

639 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Einstein'ın Notları Sahiden Kötü Müydü?. (12 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2021. Alındığı Yer: youtube.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Arın Özkınay
Öğrenci

Böyle bir genelleme yapmak doğru değil. "Üstün zekalı" derken kimlerden bahsettiğiniz net değil. "Tarihte çok örneği var" dediğiniz şeyleri de en azından açıklama kısmında belirtirseniz daha iyi anlaşılabilir.

Şu anda akademik düzeyde çalışmalar yapan biliminsanlarına -tümüne olmasa da- "üstün zekalı" dememek için bir sebep yok ve bu insanlar bulundukları noktalara düşük notlarla gelmediler.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı insanların üstün zekalı olmalarını, popüler ve zengin olmalarına bağlarsak bu, daha da büyük bir hata olur. Risk alma lüksü olan girişimcilerle, gece gündüz akademik çalışmalar yapan biliminsanları aynı değerlendirmeye tabi tutulmamalıdır. Birisi risk alarak başarıya ulaştığında genel halk tarafından üstün zekalı ilan edilebiliyorken, Dünya'nın asıl gelişimini sağlayan biliminsanlarının bırakın karne notları, isimleri ve yüzleri dahi sorgulanmıyor.

Bu arada Harvard Üniversitesinde düşük not almakla orta derecede bir lisede düşük not almak aynı şey değildir. İki okulu bu konuda kıyaslamak bize kesin bir sonuç veremez. Okulu bırakıp daha başarılı olan insanların bıraktıkları okulları, ve bu durumdaki insanların sayısını da gözden kaçırmamak lazım. Okul bırakma ve böylece daha başarılı olma hayalleri kuran ve beklediğini bulamayan insanlar, bizim haberimiz bile olmadan sönüp gidebiliyorlar ve geriye toplumca tanınan birkaç başarılı figür kalıyor (Survivorship Bias).

Her kötü not alan, nasıl üstün zekalı sayılamayacaksa, eğitim sisteminden geçmeyen her gerçek üstün zekalı, hayat başarısı konusunda aynı düzeyde girgin, azimli ve şanslı sayılmamalı.

474 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Salih Deniz. İşler Göründüğü Gibi Değil: “Survivorship Bias”. (18 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2021. Alındığı Yer: psikolojidefterim.com | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close