Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Türkiye Komünist yönetime geçse ne olur?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

öncelikle şu konuda bir anlaşalım, iyi-kötü yönetim biçimi yoktur. her yönetim şeklinin iyi ve kötü yanları karman çorman şekildedir ve kusursuz bir yönetim şekli daha bulunamamaıştır. ayrıca her yönetim biçimi yönetici bağlıdır, kötü yönetildiği taktirde bütün sistemler çöker, tam tersi biçimde iyi yönetildiği vakit ülkeyi kalkındırır.

tam olarak kestirmesi zor bir soru çünkü Türkiye daha sağcı, muhafazakar bir kafa yapısında bir kültüre sahip. komunizmi benimsemesi zaman alır bu yüzden sosyalist bir düzenden geçip yavaş yavaş kültürün değişmesi gerekir. gerçekten doğru ve mükemmel bir yönetici olduğunu varsayarsak, işsizlik biter ve açlık sınırında hiç kimse kalmaz. çünkü üretilen her şey eşit bir şekilde bütün ülkeye dağıtılırdı, herkes devlet için çalışır, vergi olmaz, herkese bedava ev ve araba verilirdi. genel olarak çinle işbirliği yapılır, satın alınan ürünler gösterişsiz ve lüks olmayan şeyler olurdu. devlet başta eğitim ve üretim olarak harcamalar yapardı. ekonomik krizlerin hiçbirisinden etkilenmez, kendi içinde üretimini yapan ve teknolojisini üreten bir ülke olurdu çünkü Türkiye toprakları buna çok elverişli.

Bu Reklamı Kapat

dediğim gibi bunlar mükemmel bir yönetici sayesinde olur, ve o mükemmel yönetici gelmediği vakit çok büyük kayıplar verilirdi, bunun altını çizerim. komunizm de yetkisiz itiraz yoktur, kötü yöneticiyle direk çöker. güzel bir belgesel linki atıyorum, Türkiye'de komunizm ilan edilse olacakları anlatıyordu, işçinin söylediği bir söz yüreğimi çok incitmişti "20 yıldır önünden geçtiğim lokantadan bu gün ilk defa yemek yedim."

Devrimden Sonra :https://www.youtube.com/watch?v=as693em-aVM

111 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Politik Yanlışçı
Politik Yanlışçı Bilimsevmez

Komünist devrim ve sonuçları Türkiye için bir felâket olur.

Öncelikle ekonomideki tekelleri anlayalım. Komünist bir toplum düzeninde üretim araçları sadece tek bir kurumdadır, devletin elindedir. Devlet dışında birinin bir fabrika işletmesi ve üretim yapması kesinlikle yasaktır. Bunun anlamı, yediğiniz yemekten oturduğunuz koltuğa ve izlediğiniz televizyon kanalına kadar her şeyin devlet tarafından üretilmiş olmasıdır. Daha farklı bir alternatife geçme şansınız yoktur. Alternatifi kendinizin yaratmaya çalışması zaten katiyen yasaktır. Yani mevcut ürünlerden veya hizmetlerden memnun değilseniz alternatif sağlayıcıya geçemeyeceksiniz, devletin insafına kaldınız. Kapitalist sistemde durum tam tersidir, şirketler sizin isteklerinizi karşılamaya mecburdur ve şirketten memnun olmadığınız ilk an farklı bir şirkete geçebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

İkinci nokta şudur: bir hizmeti sadece ve sadece bir kurum sağlıyorsa ortada daha verimli çalışmaya ve daha iyi ürün üretmeye yönelik yeterli bir motivasyon yoktur. Devlet herhangi biriyle sektörde rekabet etmediği için ve dolayısıyla siz farklı bir yerden ürün alamayacağınız için oraya muhtaçsınız. Sizin oradan alıp almamanız da devlet için hiçbir şey değiştirmiyor. O hâlde bir ürünün daha fazla çeşidini daha kaliteli bir şekilde görmeyeceksiniz, tabii ortada bir ürün görebilecek kadar şanslı olursanız. Çünkü komünist bir ekonomik sistem ülkelerin verimini dramatik bir şekilde düşürür. Aşağıdaki makaleden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ndeki özel sektöre ait tarım alanı ile devlete ait tarım alanının veriminin karşılaştırılmasını okuyabilirsiniz. Toprağın %3 civarı özel mülkiyete ait iken birçok ürünün neredeyse yarısı buralarda üretilir. Yani %97'lik devlet toprağı, %3'lük özel toprağa anca yetişebilmektedir.

Ürettiğiniz ürünün meyvelerini kendinize saklayamazsınız. Herkes istese de istemese de eşit olacağı için sizin çalışmanız ile bir başkasının karnı doyar. Bu durumdan memnun değilseniz itiraz etme hakkınız yoktur. Bu, sadece, başkasının karnının doymasını istiyorsanız hoştur. Ancak o zaman da komünizme ihtiyacınız yok, gidin bağış yapın.

Bu Reklamı Kapat

>''herkes devlet için çalışır ve vergi olmaz'', tabii, çünkü zaten üretiminiz devlete aittir. Üretiminizden devletin bir pay alması (aka vergi), üretiminizin tamamen devlete ait olmasından ve başkalarına dağıtılmasından daha tercih edilesidir.

Devlet harcama yapmazdı, çünkü komünist sistemde bir para mekanizması yoktur. Devlet sadece üretim yapar. Her şey ona ait olduğu için neyi ne kadar üreteceğinin kararı da sadece ona aittir. Devlet isterse sarı ördek üretir, isterse cephane. Para olmadan üretim yapmak neye ihtiyacınız olduğunu bilemeyeceğiniz anlamına gelir - yani üretilen ürünlerin insanların talebini karşılamıyor olma ihtimali gayet yüksektir.

Bir ülkenin her şeyini tamamen kendi kendine üretmesi de iyi bir şey değildir. Savaş ihtimalini arttırmaktadır. Küresel bir ekonomi ülkelerin birbirine saldırmasını çok daha tehlikeli kılar (çünkü birçok ülke ile alışveriş yaparsınız, savaş durumunda bunların hepsini kaybeder ve ekonomik çöküşe gidersiniz) ancak herkesin zaten kendi kendine yaşadığı bir dünya düzeninde diğer ülkenin kaynaklarına hakim olabilmek için savaş açmak çok daha mâkûldür.

Kaynaklar

  1. J. W. de Pauw. The Private Sector In Soviet Agriculture (Sovyet Tarımında Özel Sektör). (11 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2021. Alındığı Yer: doi: 10.2307/2493038. | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et