Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Monkey D Luffy
Monkey D Luffy
1,105 UP
Üye
2

Türkiye Komünist yönetime geçse ne olur?

3,095 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
246K UP
Düşünür

öncelikle şu konuda bir anlaşalım, iyi-kötü yönetim biçimi yoktur. her yönetim şeklinin iyi ve kötü yanları karman çorman şekildedir ve kusursuz bir yönetim şekli daha bulunamamaıştır. ayrıca her yönetim biçimi yönetici bağlıdır, kötü yönetildiği taktirde bütün sistemler çöker, tam tersi biçimde iyi yönetildiği vakit ülkeyi kalkındırır.

tam olarak kestirmesi zor bir soru çünkü Türkiye daha sağcı, muhafazakar bir kafa yapısında bir kültüre sahip. komunizmi benimsemesi zaman alır bu yüzden sosyalist bir düzenden geçip yavaş yavaş kültürün değişmesi gerekir. gerçekten doğru ve mükemmel bir yönetici olduğunu varsayarsak, işsizlik biter ve açlık sınırında hiç kimse kalmaz. çünkü üretilen her şey eşit bir şekilde bütün ülkeye dağıtılırdı, herkes devlet için çalışır, vergi olmaz, herkese bedava ev ve araba verilirdi. genel olarak çinle işbirliği yapılır, satın alınan ürünler gösterişsiz ve lüks olmayan şeyler olurdu. devlet başta eğitim ve üretim olarak harcamalar yapardı. ekonomik krizlerin hiçbirisinden etkilenmez, kendi içinde üretimini yapan ve teknolojisini üreten bir ülke olurdu çünkü Türkiye toprakları buna çok elverişli.

Tüm Reklamları Kapat

dediğim gibi bunlar mükemmel bir yönetici sayesinde olur, ve o mükemmel yönetici gelmediği vakit çok büyük kayıplar verilirdi, bunun altını çizerim. komunizm de yetkisiz itiraz yoktur, kötü yöneticiyle direk çöker. güzel bir belgesel linki atıyorum, Türkiye'de komunizm ilan edilse olacakları anlatıyordu, işçinin söylediği bir söz yüreğimi çok incitmişti "20 yıldır önünden geçtiğim lokantadan bu gün ilk defa yemek yedim."

Devrimden Sonra :https://www.youtube.com/watch?v=as693em-aVM

390 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Politik Yanlışçı
Bilimsevmez

Komünist devrim ve sonuçları Türkiye için bir felâket olur.

Öncelikle ekonomideki tekelleri anlayalım. Komünist bir toplum düzeninde üretim araçları sadece tek bir kurumdadır, devletin elindedir. Devlet dışında birinin bir fabrika işletmesi ve üretim yapması kesinlikle yasaktır. Bunun anlamı, yediğiniz yemekten oturduğunuz koltuğa ve izlediğiniz televizyon kanalına kadar her şeyin devlet tarafından üretilmiş olmasıdır. Daha farklı bir alternatife geçme şansınız yoktur. Alternatifi kendinizin yaratmaya çalışması zaten katiyen yasaktır. Yani mevcut ürünlerden veya hizmetlerden memnun değilseniz alternatif sağlayıcıya geçemeyeceksiniz, devletin insafına kaldınız. Kapitalist sistemde durum tam tersidir, şirketler sizin isteklerinizi karşılamaya mecburdur ve şirketten memnun olmadığınız ilk an farklı bir şirkete geçebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

İkinci nokta şudur: bir hizmeti sadece ve sadece bir kurum sağlıyorsa ortada daha verimli çalışmaya ve daha iyi ürün üretmeye yönelik yeterli bir motivasyon yoktur. Devlet herhangi biriyle sektörde rekabet etmediği için ve dolayısıyla siz farklı bir yerden ürün alamayacağınız için oraya muhtaçsınız. Sizin oradan alıp almamanız da devlet için hiçbir şey değiştirmiyor. O hâlde bir ürünün daha fazla çeşidini daha kaliteli bir şekilde görmeyeceksiniz, tabii ortada bir ürün görebilecek kadar şanslı olursanız. Çünkü komünist bir ekonomik sistem ülkelerin verimini dramatik bir şekilde düşürür. Aşağıdaki makaleden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ndeki özel sektöre ait tarım alanı ile devlete ait tarım alanının veriminin karşılaştırılmasını okuyabilirsiniz. Toprağın %3 civarı özel mülkiyete ait iken birçok ürünün neredeyse yarısı buralarda üretilir. Yani %97'lik devlet toprağı, %3'lük özel toprağa anca yetişebilmektedir.

Ürettiğiniz ürünün meyvelerini kendinize saklayamazsınız. Herkes istese de istemese de eşit olacağı için sizin çalışmanız ile bir başkasının karnı doyar. Bu durumdan memnun değilseniz itiraz etme hakkınız yoktur. Bu, sadece, başkasının karnının doymasını istiyorsanız hoştur. Ancak o zaman da komünizme ihtiyacınız yok, gidin bağış yapın.

Tüm Reklamları Kapat

>''herkes devlet için çalışır ve vergi olmaz'', tabii, çünkü zaten üretiminiz devlete aittir. Üretiminizden devletin bir pay alması (aka vergi), üretiminizin tamamen devlete ait olmasından ve başkalarına dağıtılmasından daha tercih edilesidir.

Devlet harcama yapmazdı, çünkü komünist sistemde bir para mekanizması yoktur. Devlet sadece üretim yapar. Her şey ona ait olduğu için neyi ne kadar üreteceğinin kararı da sadece ona aittir. Devlet isterse sarı ördek üretir, isterse cephane. Para olmadan üretim yapmak neye ihtiyacınız olduğunu bilemeyeceğiniz anlamına gelir - yani üretilen ürünlerin insanların talebini karşılamıyor olma ihtimali gayet yüksektir.

Bir ülkenin her şeyini tamamen kendi kendine üretmesi de iyi bir şey değildir. Savaş ihtimalini arttırmaktadır. Küresel bir ekonomi ülkelerin birbirine saldırmasını çok daha tehlikeli kılar (çünkü birçok ülke ile alışveriş yaparsınız, savaş durumunda bunların hepsini kaybeder ve ekonomik çöküşe gidersiniz) ancak herkesin zaten kendi kendine yaşadığı bir dünya düzeninde diğer ülkenin kaynaklarına hakim olabilmek için savaş açmak çok daha mâkûldür.

243 görüntülenme

Kaynaklar

 1. J. W. de Pauw. The Private Sector In Soviet Agriculture (Sovyet Tarımında Özel Sektör). (11 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2021. Alındığı Yer: doi: 10.2307/2493038. | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close