Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Tüm yollar istanbul'a mı çıkar? Roma, nouva roma olmasın?

Bütün yollar roma'ya çıkar sözünde kastedilen aslen istanbul'dur. Ayasofya'nın orada bulunun million sütunu esas alınır. Roma döneminde yolculuğa çıkacak olan yolculara buradan istanbul esas alınarak haritalar sunulurdu. Böylece tüm yollar roma'dan başlar ve roma'ya çıkardı. Million sütunu ise dünyanın merkezi geliyor.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Benim görebildiğim kadarıyla bu söz ile kastedilenin İstanbul olduğunu gösteren akademik bir kaynak yok. Tam tersine, ilk olarak Orta Çağ'da popülerleşmiş olan bu sözün en eski Latince referansına "mīlle viae dūcunt hominēs per saecula Rōmam" şeklinde 1175 yılında Alain de Lille'in Liber Parabolarum'unda rastlıyoruz (42. sayfada) ve bu sözde, kastedilenin İstanbul olduğunu düşünmeyi gerektirecek hiçbir bilgi yok.

Bu Milion sütunu ile ilgili konu da biraz şaibeli, çünkü İstanbul, "küçük/yeni Roma" olarak hayal edildiğinden, birçok Roma unsuru da İstanbul'da tekrar edilmiş gibi gözüküyor. Örneğin Milion sütunu ile ilgili söylenen doğru, evet; ama Milion sütunu yolları tarif etmek ve uzunluklarını ölçmekte kullanılan tek sütun değildi. Örneğin sütunun "aynısı", Roma Forumu'nun yakınlarında bulunan Milliarium Aureum (Altın Miltaşı) olarak karşımıza çıkıyor. Söz de, illa bir sütun ile ilişkilendirilecekse, bu taşa yönelik söylenmiş de olabilir. Million sütunu, Roma'daki bu sütunun bir benzeri olarak yapıldığı ve Türkiye'de her şeyi üzerimize alınmayı pek sevdiğimiz için sonradan bu sözü de İstanbul'a çevirmeye çalışmış olmamız çok olası geliyor bana.

Bunu son dönemde iddia eden kaynaklarda (örneğin burada) açık bir kaynak veya referans verilmiyor ve o sözün gerçekten İstanbul ile ilgili olduğunu gösterilmiyor. Belki sonradan birileri aynı sözü İstanbul için de söylemiş veya İstanbul'a da uyarlamış olabilir; ancak bunun "sözün orijinali" olduğunu ispatlayan güvenilir bir kaynak bulamadım. Varsa, ulaştırılırsa, yazıyı gözden geçirebiliriz.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. The Apostolic Fathers, Justin Martyr, Irenaeus (The Writings Of The Fathers Down To A.d. 325: Ante-Nicene Fathers, Volume 1). (10 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yapmadığınız atışların yüzde yüzünü ıskalarsınız.”
Wayne Gretzky