Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cüneyt Mert
Cüneyt Mert
1,561 UP
Üye
2

Tüm canlılar otobur olsaydı nasıl bir evrimsel değişiklik olurdu?

Eğer canlılık tamamen otobur olarak gelişseydi ve hiç bir canlının besin kaynağı başka bir canlı olmasaydı Dünyada nasıl bir Evrimsel değişim olabilirdi? Mesela cinayet şiddet veya öfke gibi kavramlar yinede gelişe bilir miydi? Tamamı ile otobur bir uygarlık temelden gelişseydi dünyadaki hem insan hemde diğer canlılar ne şekilde evrim'leşe bilirdi?
491 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Furkan Sert
Furkan Sert
2,254 UP
1. Sınıf diş hekimliği öğrencisiyim

Öncelikle otobur ne demek ona bakalım.

Otobur, bitkisel organizmaları besin olarak kullanılan canlılardır.Yani otobur canlılar besin kaynağı olarak bir canlıdan yararlanırlar.Yani soru baştan yanlış, zaten bir canlının doğrudan olmasa da dolaylı olarak başka bir canlıdan yararlanmadan besin kaynağı bulması imkansız diyebiliriz.Ama etçil canlılar olmasaydı bence şuan ki kadar olmasa da öfke ve şiddet olurdu.Bu kavramları yok etmek imkansız zaten ama azaltır mıydı derecesini bence Evet

Tüm Reklamları Kapat

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
ALİ SERT
ALİ SERT
59K UP
Düşünür çok Düşünür

Acaba doğru soru şeyle mi olmalıydı? Doğada seçenekler içinde en kolay olanını tercih etmek söz konusu değil midir? Bir hayvanın başka bir hayvanı avlaması bitkilerle beslenmekten daha zor. Dolayısı ile hayvanların hepsi otla beslenmesi daha mantıklı değil mi? Böyle tüm canlılar koyunlar gibi uysal olurdu şiddet de ancak keçilerin köprüdeki inatlaşması boyutunda kalırdı.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
esat kudret
esat kudret
108K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

KEŞKE…

Bildiğim kadarıyla doğada doğal bir pazarlık var fakat “içten pazarlık” yok. Evrimin kendisi bu güne kalanların tarihi olduğu için, geriye dönük bugünün tarihi üzerinden yorum yapma tuzağı kuruyor bize. Fakat işin aslı, evrim ağırlıklı olarak ayıklananların tarihini de içeriyor. Uyum sağlayamayanların… Ve tamamen neden sonuç ilişkisine bağlı olarak…Fare varsa yılan vardır. Yılan varsa Kartal vardır. Ve ya tersi. Fareler onar onar, yılanlar üçer üçer, kartallar birer birer erişkinliğe erişir. Bu şekilde süreğen olmayan bütün sistemler çöker ve bizler bunu kalıntılardan fosillerden görebiliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Savaşta hayatta kalanın anlatımı üzerine film yapılır. Fakat bizler filmi izlerken, hayatta kalanın ne kadar badire atlatıp, binlerce insan içinde nasıl hayatta kaldığına şaşmayız. Biliriz ki hayatta kalıp anılarını anlatmasaydı söz konusu film olmazdı. Ölenlerin başrol olduğu bir film “sanatsal içerik kaygısı ve soru sorma, sorgulama derdi olanlar hariç” nadirdir.

Doğanın işleyişi de farklı değildir. Hem koyunların da , börtü böceğin de otların da ve hatta mikroorganizmalarında, insan algısı ile, pek de masum olduğu söylenemez. Çürüme dediğimiz şeyi mikroskop altında incelesek caniliğin boyutunu görürüz. Hepsi tamamen genetik kod meslelesi. Hayatta kal, soyunu sürdür.

Otçul, etçil sadece günümüze gelen türler üzerinden yaptığımız bir değerlendirme. Bel ki de başlangıçta böyle değildi… Herkesin ot yediği bir yerde, ot yiyen etli butluların cennetinde , siz olsanız, avlayanınız da yoksa otçul mu olurdunuz, etçil mi? Hele ki genetik bir dayatma altındaysanız. Hayatta kal ve çoğalabildiğin kadar çoğal diyen…

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close