Sorulara Dön
2
Psikoloji & Psikiyatri

Trafikte bir yaya olarak kırmızı ışık yanıyorsa ve herhangi bir tehlike yoksa geçmemiz ne kadar doğru?

Hiçbir arabanın olmadığı yerde sadece bir kural olduğu için zaman kaybetmemiz gerekiyor mu gerçekten?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Burada karşımıza 3 tane kavram çıkıyor:

Id Ego ve Süperego

Id dediğimiz olgu bizim en ilkel arzularımız, zevklerimiz dürtülerimizdir. O an istediğin bir araba, ev, gitar, kıyafet gibi. Yani kısaca Id hiçbir ahlaki, toplum kurallarını; yanlışı, doğruyu düşünmeden duyduğumuz arzulardır. Her insan bu Id ile doğar genlerimize işlemiştir. Çikolata isteyip alamayınca ağlayan bir çocuğu düşünün mesela. O çocuk, tamamiyle Id' in etkisindedir.

Ego ise Id'in istediği o arzularla gerçek dünyadaki dengeyi korumaktır. O güçlü arzuyu değiştirerek daha gerçekçi ve işe yarar bir şeye dönüştürür. Çikolata isteyen o çocuğu sürekli dizginlemeye çalışan bir anne gibidir ego.

Süperego da egoyu sürekli denetleyen bir mekanizmadır. Her şeyi yargılayan ve düzeni sağlamaya çalışan bir yargıçtır süperego. Çocuklukta anne ve babanın koyduğu kurallarla gelişir, ileride toplum ve ahlak kurallarıyla şekillenir. Egonun daha iyi çalışmasını daha iyi kararlar vermesini sağlar. Bazen hem id hem de egonun istediği bir şeyi süperego kabul etmez. O çocuk ve annesi hikayesine devam edersek, oradaki anneyi denetleyen bir babadır süperego.

Sorunun cevabına gelirsek şunu söyleyebilirim ki süperegonun ne karar geliştiğine bağlı. Şöyle bir örnek vereyim: Çok önemli bir sınavdasın ve bir soruyu yapamadın. Önündeki arkadaşın kesin yapmıştır bu soruyu. Öğretmenin de arkası dönük, yakalanman imkansız. Burada süperego ortaya çıkıyor. Ya süperegon gelişmemiştir ve önündeki arkadaşının kağıdına bakıp kopya çekersin ya da vicdanının sesini dinleyip başkalarının hakkını yemeyip kopya çekmezsin. Yani tamamiyle sana kalmış kendi vicdanına.

Dipnot: Kurallar, toplumu dizginlemek için koyulmuştur. Kurallar olmasaydı tam bir anarşi olurdu.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • S. Freud. (1923). The Ego And The Id.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın