Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Gülnur A
Gülnur A
28K UP
Üye
3

Teknoloji artık yeni doğan bir bebeğin bile kullanabileceği kadar yakınında. Sizce çocuklar için teknolojiyle tanışma yaşı kaç olmalıdır?

Okul öncesi öğretmenliği okurken bu soruyu bir kaç kez cevapladım. Ancak alan dışındaki insanların da yorumlarını merak ediyorum. Cevaplarınızı okumak isterim, şimdiden teşekkürler 🙂
430 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Aziz Koç
Aziz Koç
30K UP
cahil

Bence 0-5 yaş asla kullanımı olmamalı. 12 yaşından sonra tanışmalı ve sanal arkadaş edinirken sadece kendi tanıdığı kişiler arkadaş olması gerektiği çocuğa söylenmelidir örneğin kuzeni 1. derece yakınları sınıf arkadaşı olabilir ama babasının iş arkadaşı olmamalı bu asla 15 yaşından sonra arkadaş çevresini geliştire bilir ama 21 yaşından önce tanımadığı realde görmediği hiç bir kimse ile arkadaş olmaması görüşündeyim. Çünkü teknoloji zihin gelişimi etkiliyor ve zeka gelişimini de bozuyor 12 yaşında ergenliğe adımını atmış bir çocuk olsa dahil 1 veya 2 saat sınırlama getirilmeli diye düşünüyorum. Ve ve asla çocuklar yemek yedirmek için teknolojiden yardım almamalıyız...

103 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Genç Mühendis
Genç Mühendis
275K UP
Düşünür

merhabalar Gülnur Arlı

herkese şahsi fikrini sorduğun için kendi düşüncemi belirtmek istedim. bence ne kadar erken o kadar iyi. bunu hayat tecrubeme dayanarak soyluyorum , çevremde çok örneğini gördüm. geçen dolmuşta kadın çocuguyla beraber yanıma oturdu, çocugu 4 yaşında ya var ya yok, elinde annesinin telefonuyla oyun oynuyodu. okumayı yazmadı sökmüş ve ailesinden bağımsız bir şekilde okuyup yazabiliyordu. yada 10 yaşında bir tanıdığım var, çocuk yazılım ve kodlama yapabiliyordu(gerçi yazdığı şeyler çok zor yazılımlar diil) ve bu yaşıtlarına göre daha akıllı olan çocukların sosyal anlamda da diğer çocuklardan geri kalmış bir yanı yoktu.

artık günümüzde teknoloji o kadar ilerledi ki, 30 yıl önceki amerika baskanından bile daha fazla imkanımız var. istediğimiz her bilgiye, filme, muziğe, oyuna hemen ulaşabiliyoruz. başka kültürleri hemen tanıyabiliyoruz, hayatımızı kolaylaştıran fikirler edinebiliyoruz herşeyi internete danışabiliyoruz, resmen sanal bir dunyamız var elimizin ucunda, neden bunları cocuklardan saklayalım ki? asosyal olup tüm gün oyun oynama hakkındada şöyle bir acıklamay yapayım: güzel bir belgesel izlemiştim gecenlerde, gunde 12 saat oyun oynayan e-sporcuları anlatıyordu belgesel. bu oyuncuların hepsi ailevi yada sosyal anlamda acı cekmiş insanlardı ve birşeylerden kaçmak için oyun oynamaya basladıklarını soyluyordu. yani teknolojiyi erken tanıyan asosyal olup, tüm gün internette takılıp, sosyal yetenekleri azalacagını soylemek boş bir idda.

Tüm Reklamları Kapat

obur taraftan teknolojiyi reddeden ebeveynlerin çocuklarının genelde kalın kafalı ve dar görüşlü olduklarını çok gördüm. kendilerine ögretilen kulturu %100 dogru kabul ettiklerinden, her ortama uyum saglamada veya baska fikirleri benimsemede sorunlar yasadıklarını da cok gordum. geri kafalılık bizi hiçbir zaman ileri götürmez. elbette yasıtlarıyla vakit gecirmesi ve sosyal ilişkiler kurması çok onemli ama biyoloji kanunları derki uyum saglayamayan elenir, gelişen teknolojiye uyum saglamak çok onemlidir.

BU DEDİKLERİM YANLIŞ ANLAŞILMASIN! ben burda internet %100 guvenli ve guvenilirdir demiyorum. çocuklara teknolojiyi kontrollu bir şekilde verilmesi gerekir. internetin iyi oldugu yerler kadar bi o kadarda kötü yada cocuklar tarafından yanlıs anlasılabilecek yerler var. çocuklara gözü kapalı teknolojik aletler verilmemeli ve yaptıgı şeyler denetlenmelidir. aksi taktirde çocukların cok yanlış dusunceleri ve fikirler empoze edebilir

103 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link . (15 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Link . (15 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close