Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Tek hücreli canlılar veya bakteriler nasıl düşünür karar mekanizmaları nasıldır?

Mesela tek hücreli canlılar yaşam için başka canlıları yiyor bunu yapması gerektiğini nereden biliyor bunu satranç oynuyan bir bilgisayar gibi ne yaptığının farkında olmadan mı yapıyor yoksa yaptığı şeylerin farkındamı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Düşünce, irade ve zihin ile ortaya çıkan bir üst bilişsel fonksiyondur. Düşünme eylemi algılanan bilginin farklı bilgilerle kıyası sonucu ortaya çıkar. Bunun için de masraflı ve kompleks bir organa, sisteme ihtiyacınız vardır. Düşünebilen tek canlı “insan”dır, önermesi hatalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu kuşlarda bile, özellikle kargalarda özelleşen beyin kısımlarından ötürü pratik zekanın var olduğu ortaya konulmuş.

Bizi “insan” olarak diğer canlılardan ayıran tek bir fark var: öz bilincimizin farkındalığı. Yani insanlar farkında olduklarının farkındalar. Bu da öğrenilen bilgilerin işlenmesini hızlandıran bir durum. Basit yapılı canlılarda ise gelişmiş bir düşünce sistemi yoktur. Örneğin bakterilerde kimyasal olaylar söz konusudur. Yani su azaldığında suyun kendi öz yapısından kaynaklanan emme kuvveti ile dışarıdan hücre içine su çekilir. Bu sıradan kimyasal bir durumdur. Bakteri isteyerek suyu içine çekmez çünkü bakteri isteyemez. Canlılık belli başlı mekanizmalara sahiptir ve bu mekanizmaların gereğini yapmaktadır. Virüs tespit edilince savunma başlar, soğukta hücreler büzülür, acıkınca mide ekşir vs.

Dolayısıyla düşünme denen faaliyet (eğer üst işlevi kast ediliyorsa) sadece insanın yeterli süre ve bilgi birikimi ile sorgulama gibi eylemlerinin getirdiği bir durumdur. Ancak insan dışındaki kompleks canlılardaki durum kast ediliyorsa burda canlılığın temel mekanizmaları ve yaşanılan coğrafya ile ebeveynlerin durumu düşünceyi şekillendirir. Bu tip düşüncede sorgulama faaliyeti yoktur, sadece ihtiyaçlar vardır ve ihtiyaçlara ulaşırkenki problemler vardır. Problemin çözülüp ihtiyacın giderilmesi için zekanın ve dolayısıyla düşüncenin, nöral ağların gelişmesi gerekir ki canlı hayatına devam edebilsin. Eğer tek hücreliler gibi basit canlılar kast ediliyorsa burda sadece kimyasal tepkimeler, geri bildirimler ve fizik kanunları söz konusudur.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın