Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

Tarih ve Hatırlama Takıntısını Nasıl Yenerim?

İnanılmaz bir tarih takıntım var. Örnekle; Spotify listeme attığım bir şarkının ekleme tarihi görünce, “o tarihte yoldaydım, şurdaydım böyleydim. “ gibi düşüncelere ve hatıralara dalıyorum. Arkadaşlarımla bir olay konuşurken direkt tarih veriyorum. Bir ilişkiden çıkmışsam çok yaralıyıcı oluyor. Cebimdeki fişin tarihini görünce dalıp gidiyorum..
325 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Hüseyin Tunç
bilim meraklısı

Bu takıntı bana da tanıdık geliyor, benim de zaman zaman başıma geliyor. Hatta arkadaşlarımla bir olay hakkında konuşurken bile direkt tarih veriyorum.

Bu takıntılar bazen hayatımızı olumsuz etkileyebilir. Ben de bu takıntılardan kurtulmanın yollarını araştırdım ve bulduklarımı seninle paylaşabilirim. Öncelikle, takıntılarımızın farkına varmak ve nedenlerini anlamak önemli bir adım. Kendimize takıntıya kapıldığımızda, dikkatimizi başka bir şeye odaklamak ve farkındalığımızı arttırmak için birkaç dakika meditasyon yapabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca, takıntılarımızın arkasındaki nedenler arasında kaygı ve stres de olabilir. Bu nedenle, stresi azaltabilecek aktiviteler yapmak, örneğin yürüyüş yapmak, yoga yapmak veya nefes egzersizleri yapmak yardımcı olabilir. Takıntılarımıza zaman sınırları koymak da önemli bir adım olabilir. Örneğin, müzik dinlerken, sadece müzikle ilgilenmeye çalışarak, o günü veya başka bir şeyi düşünmekten kaçınabiliriz.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
asya ilayda şahin
Bilim Sever

Takıntılar oldukça yorucu olabiliyor. Takıntılı düşüncelerle başa çıkmak bazen biraz zaman alabiliyor ve tek bir çözüm olmayabiliyor ama kesinlikle çözümü oluyor. Kendine karşı sabırlı ol. Alabiliyorsan profesyonel yardım al.

Bir terapistle konuş: Tarih ve hatırlama takıntısı gibi obsesif-kompulsif bozukluklar, psikoterapi ve bazı durumlarda ilaç tedavisiyle tedavi edilebilir. Bir terapistle çalışarak, takıntılı düşüncelerinin nedenleri ve nasıl üstesinden gelebileceğin hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin. Eğer terapiste gidemiyorsan bu konuda iyi araştırdığın bir kitap bulabilirsin sana yardımcı olması için belki.

Tüm Reklamları Kapat

Endişe düzeyini azaltmaya çalış: Yoga, meditasyon veya derin nefes egzersizleri gibi stres azaltıcı aktiviteleri deneyebilirsin.

Takıntılı düşüncelerini tanı: Takıntılı düşüncelerini fark etmek ve onları tanımak, onlarla başa çıkmak için önemlidir. Bu düşünceleri takip etmek yerine, onları fark ettiğinde dikkatini başka bir şey üzerine odakla. (Benim en çok işime yarayan yöntem bu oldu. Bazen bu biraz zorlayıcı olabilir, sanki odanın içindeki fili görmemeye çalışmak gibi hissettirir. Ancak zamanla oldukça sönüyor takıntılar. Eğer takıntılı düşünceler tekrar gelirse de tekrar böyle yapıyorum. :)) O takıntılı düşünceden koşarak kaçma ama onunla uğraşma da sadece başka bir şeye ya da o an her ne yapıyorsan aynı şekilde ona odaklan.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
C Vitamini Uçar mı?
C Vitamini Uçar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close