Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

Tanrıya inanmamanızın sebepleri neler?

Tanrıya ne için inanmıyorsunuz
264 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Agnostik

Tanrı'ya inanmak veya inanmamak, kabul etmek veya reddetmek için sayfalarca anlamlı (ya da çoğunlukla anlamlı gibi gözüken) ifadeler yazabilirsiniz. Bunlara hiç gerek yok. Tanrı'ya inananların asıl inanma nedeni inanma ihtiyacı hissetmeleridir. İnanmayanlar ise inanma ihtiyacı hissetmezler.

Tanrı ya da Allah'ı kim yarattı, kendini yok edebilir mi? gibi sorular sorabilirsiniz, bunlar oldukça güzel ve mantıklı sorulardır. (Hatalı veya saçma olduğunu söyleyenlere aldırmayınız.)

Bu Reklamı Kapat

Tanrı kavramı, hayatta kalmak ve üremek üzere evrimleşen beynimizi aşan bir konudur. O yüzden insani mantık ile sorduğumuz bu "güzel sorular"ın Tanrısal, insani mantığın üstünde cevapları olabilir, bilemeyiz ve anlayamayız. Ama böyle bir durumda bilmediğimiz gerçeğini kabul etsek bile bilmediğimiz bir varlığa sığınmış oluyoruz. Diğer sonsuz olasılıkları düşünenler ve bu olasılıklardan hangisinin doğru olduğunu bilmediğini kabul edenler şöyle düşünebilir:

Tanrı olasılığının doğru olduğuna ya da daha olası olduğuna inanmak için bir sebebim olmadığı için bu konuyu yok sayıyorum, ikna edebilecek kadar sağlam argümanlar gelirse düşüncemi gözden geçirebilirim ama şu anda inanmak için bir sebebim de olmadığı için inanmamayı seçtim.

Bunu söyleyerek bir olasılıktan, var oluşu anlamaktan kaçmış olmazsınız. Sadece bilinmeyen sonsuz olasılıklardan birini de bilmediğinizi kabul etmiş olursunuz ve inanma ihtiyacınıza göre bir tutum, tavır takınmış olursunuz.

165 görüntülenme
7
  • Raporla
Cevap
Yüşa Eymen Barlın
Yüşa Eymen Barlın Benim fikrim bu yönde

Genelde insanlara neden bir Tanrıya inanıyorsunuz denildiğinde "Bu evren kendi kendine var olamayacak kadar güzel." Gibi cevaplar veriyorlar ve sonra diyorlar ki "Sonsuz güçte, sonsuz güzel, kusursuz bir Tanrı olmalı ki bu evreni yaratsın." Diyorlar. "Peki Tanrı nereden geldi?" Diye sorulduğunda "O hep vardı." Gibi cevaplar veriliyor. Sanırım sorunu anlamışsınızdır. Eğer sınırlı güzel, kusurlu, minik evrenimiz kendi kendine var olamıyorsa kusursuz, sonsuz güçlü, sonsuz güzel Tanrı nasıl kendi kendine var olabiliyor? Tam tersi de olur. Eğer sonsuz güçte... bir Tanrı kendi kendine var olabiliyorsa o zaman bu evren de kendi kendine var olabilir.

6
  • Raporla
Cevap

Tanrıya inananlar onun iyi, vicdanlı biri olduğunu savunur. Benim ilk tanrı hakkında sorgulamam, eğer tanrı varsa ve sonsuz güçte ve kusursuzsa neden bizim gibi aciz varlıkları yaratıp taptırsın ki? ve tapmayınca cezalandırsın? Bunun şımarık bir çocuktan farkı ne? biz tanrının ego tatmin oyuncakları mıyız? Sonrasında bilim. İnsanların şak diye var olması (Hz. Adem) ve tanrıyı insanların aslında kaçar yol olarak kullandıklarını görmek de bir sebep. Mesela insanlar evreni bilmiyorlardı, nasıl var olduklarını bilmiyorlardı ve bu sorulara cevap bulamayınca tanrıyı yarattılar ve tüm sorulara bir cevap bularak kendilerini kandırdılar.

112 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Bir şeyin neden sonuç sürecini yani nasıl olduğunu anlamak o şeyin varoluşunu açıklamaz. Varoluşa dair temel sorular bitmiş olmaz ve öylece yerinde durur. Bu nedenle bir şeyin 'nasılını' açıklamak nedene dair bir açıklama değildir veya en azından çok sınırlı bir açıklamadır. Bu nedenle nasıl ile yetinenler bu sınırlı cevapla yetinmiş olurlar. Varoluşa dair soruların bitmiyor oluşu varoluşun sonsuz bir özle ilişkilendirilmesini gerektirir. Bir şeyin kendi kendine var olmasının ( zamansız olarak hep var olma) imkansızlığını düşünenler herşey önce bu evrende gördükleri öğrendikleri bir düşünce alışkanlığı ile zaten en baştan o şeye bir başlangıç atfetme zorunluluğunu hissederler ve bu nedenle de aslında evreni kriter alırlar çünkü bildikleri tüm varoluşlar evrende başlangıcı olan bir durumdadır. Bu düşünce alışkanlığı esasen bu kişilerin zihninde mutlak bir algılama biçimine dönüşmüştür. Oysa bu zorunlu bir durum değildir. Herşeyden önce evren için kabul ettiğimiz herşeyin bir başlangıcı vardır ve evrene tabi herşey için bu kendi kendine var olamama durumu doğrudur ama biz yaratıcı olarak evrene tabi olmayan bir güçten bahsediyorsak bu evrenle ilgili hiç bir niteleme onun için zorunluluk oluşturmayacaktır.

Mesela klasik bir soru olarak tanrı 'kendinden büyük' bir taş yaratabilir mi sorusu en başta tanrıya bir maddesellik ön kabulü olarak düşünülmüş ve sorulmuş bir sorudur. ("Kendinden büyük" ifadesi maddesel bir büyüklük ve nitelemeyi en baştan düşünme ve vermedir) Maddeye tabi bir varlık zaten sınırlanmış olur. Bu da o şeyin sonsuz değil sonlu olduğunu kabul demektir. Yani bu soru özünde sonsuz bir varlık sonlu bir varlığa dönüşebilir mi kadar absürd bir mantık üzerine kurgulanmış bir sorudur özünde. Yada soru sonsuz bir sayı dizisinin 'sonundaki' sayı kaçtır!!!! demekle eş değer bir sorudur. Sonsuz olan sonsuz defa ve her defasında sonsuz büyüklükler de (yani her defasında bir öncekinden 'büyük' olan) bir taş yaratabilir ve bu sonsuz için hiç bir zaman 'büyûk' nitelemesini bile içermez. Bizim için büyük ne kadar büyük olursa olsun sonsuz bir varlık için bunun da hiç bir anlamı veya büyüklüğü yoktur. Bu gibi büyük küçük nitelemeleri sonlu yani göreli bir varoluşa sahip bizler için anlamlı ve tanımlıdır. Çünkü bizim için biz yani kendi büyüklük algımız göreli bir referans çerçevesidir. Buna göre biz nitelemeler yapar ve tanımlamalar üretiriz. Sonsuzluğu anlayamama sebebimiz de bu göreli varoluşa ve mantığa sahip olmamızdır. Bu nedenle tanrı veya yaratıcı düşüncesi insan için aklının sınırının dayandığı bir paradokstur. Var oluşa dair paradokstan kaçtığını sananlar kendilerini kandırırlar çünkü her ihtimalde paradoksa herşey gelip dayanır. Yani hep var olan bir varlık yerine herşeyin sebebi olmalı demek de başka bir sonsuzluk ve paradoksa dayanır.

Bu Reklamı Kapat

Son olarak Tanrı derken veya yaratıcı derken ne anladığınız maddesel bir varlık beklentisi vs içinde olmak gibi durumda böyle bir varlığı red etmek çok kolaydır. Yok eğer biz sonsuz (zamansız bir varlık) gibi bir şeyden bahsediyorsak bunu red etmek o kadar kolay bir şey değildir. Bu yüzden kişiler kendi zihinlerinde nasıl bir imgeyi red ettiğini bilmelidir . Biz burada sonsuz ile imgeyi değil zaten imgesizligi ifade ediyoruz. Aradaki uçurum bu kadar derindir. Önce neyi tartıştığımızı veya aynı şeyi tartışıp tartışmadığımızı bilmeliyiz. Aksi halde imge ile imgesizligi tartışanlar en baştan zaten aynı dili konuşuyor veya aynı şeyi tartışıyor sayılmazlar.

2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.