Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Tanrı sözcüğü size neyi anımsatır?

Herhangi bir şeye tanrı diyor musunuz, eğer diyorsanız bu nedir? Kutsal kitaplardaki gibi bir tanrı'nın varlığına mı inanırsınız, yoksa evrenin başlangıcı neyse tanrı da odur gibi bir düşünceniz var mı? Tanrı kelimesi hakkındaki görüşleriniz.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba. Bunu söylemeden geçemeyeceğim. Bugün sahaflarda bakınırken bir kitaba denk geldim. Kitabı satın alamadım ancak içinde şöyle yazıyordu: “Bazı insanların öylesine geniş, öylesine esnek Tanrı görüşleri vardır ki, her nereye bakarlarsa baksınlar Tanrıyı bulacaklarına hiç şüphe yoktur. Onlara sorduğumuzda, “Tanrı en büyüktür” ya da “Tanrı bizim en üstün yaradılışlı halimizdir” ya da “Tanrı kainattır” diyeceklerdir. Elbette, tıpkı diğer kelimelerde olduğu gibi “Tanrı” kelimesine de istediğimiz anlamı verebiliriz. Eğer “Tanrı enerjidir” demek isterseniz, onu bir avuç kömürün içinde de bulabilirsiniz.”

175 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Tanrı kişilerin ya da toplumların açıklayamayacağı kadar karmaşık ve bilinmez olaylara hakim olan, bilgisine erişilemeyecek olan varlıktır. Buna göre tanrının çağrıştırdığı kavram da topluma, mekana ve zamana göre değişkenlik gösterir. En kolay örnek olarak; insanlar, sınırlı bilgisi varken deprem gibi afetlerin tanrının o topluma verdiği bir ceza olduğunu düşünüyorlardı. Zamanla bunun böyle olmadığı ve depreme neden olan doğal süreçlerin nasıl işlediği anlaşıldı ve depremlerin bir ceza olmadığı kanısı yaygınlaştı. Ancak bu her toplumda böyle olmadı. Bugün bu veya benzer bir konu özelinde İsveç ile Papualıları karşılaştıracak olursak tanrıya ilişkin tanımları elbette birbirinden çok ayrışır. Ya da aynı zaman ve aynı toplumda bulunan İstanbulluları düşünelim. İstanbul içinde mekan değiştirildiğinde bu sorunun (depremin bir ceza olup olmadığı) yanıtları bugün bile değişebilir. İstanbul'un aynı yakasında bulunan Zekeriyaköy ve Esenyurt arasında hatta arasında yalnızca 60 metrelik bir yol bulunan Ataköy ve Şirinevler arasında birbirinden önemli ölçüde ayrışan yanıtlar bulmak olanaklı.

Bunlardan ayrı olarak Tanrı kavramı tüm kutsal kabul edilen varlıklar için kullanılabileceği ve her topluluk da kendi tanrısını özel kabul ettiği için tanrılarına özel adlar vermektedirler. Bu yüzden de özel adı olan bir varlığa cins adla seslenilmesi hoş karşılanmamaktadır. Ancak diğer tanrılar onlar için aynı değeri taşımadığı için onlara kısaca tanrı denilmesi uygun görülmektedir.

Tüm bunlarla birlikte panenteist bir yaklaşımla tanrıya var olan her şeyin bir parçası olarak bakmak ve tanrıyı yalnızca hakim bir varlıktan ziyade her şeyin bizzat kendisi olarak görmek de olanaklıdır. Buna göre tanrı sözcüğü var olan her şeyi kapsar ve tanrı denildiği zaman her şeyin özü anlaşılır.

Ayrıca çok tanrılı dinlerde veya Yunan mitolojisinde gördüğümüz gibi tanrılar her şeye hakim olmak zorunda değildir. Tanrılık bir üst kavramdır ve tanrılık her şeye hakimdir. Tüm tanrıların gücü genellikle her şeye yeter. Burada üstün güce sahip olan tanrının kendisi değil tanrılığıdır. Güç tanrı sınıfındaki varlıklar arasında dağılmıştır. Ancak belirli bir konu özelinde (örneğin deprem yaratmak) tanrılar mutlak güce sahiptir. Böylece her tanrının tanrısal (ilahi) bir gücü olmakla birlikte tanrısal gücün tamamına tek başına hakim değildir.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın