Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ali Zengin
Ali Zengin Üye
5
Sürekli popüler bilim kitapları okuyan biri ile sürekli dünya klasikleri okuyan biri arasından hangisine hayranlığınız daha fazladır, neden?
101 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Esra Demiroğlu
Esra Demiroğlu Öğrenci

"Çünkü doğadaki olgular ve insanla alakalı bir şeyler hakkında tartışılırken duygusal terimler kullanılmasını sevmiyorum ve maalesef ki kendi gözlemlediğim kadarıyla çok fazla roman okuyan kişiler önemli sayılabilecek işlere daha duygusal yaklaşabiliyorlar ve oldukça basit bir iş uzayıp gidebiliyor. Bu da beni bayağı bir rahatsız ediyor."

Ben de olaylara aşırı kişisel yaklaşan ve işleri sekteye uğratan insanlarla çalışmaktan hoşnut olmam :D Ancak roman okuyanların insanla alakalı durumlar karşısında ki tavırlarının daha düşünülmüş ve objektif olarak değerlendirilmiş olduğunu düşünüyorum. Çünkü roman okumak kuş bakışında insanları ve ilişkilerini açık seçik izleme imkanı sunuyor. Bunun da roman okuyan kişilerin daha yüksek sosyal becerilere sahip olmasını sağladığını düşünüyorum.

166 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Atakan Deren
Atakan Deren Skeptik

Aslına bakılırsa benim gözümde ikisi de aynıdır. Çünkü popüler bilim kitapları okuyan kişiler de bunu sevdikleri ve her şeyden önemlisi merak ettikleri için yapıyorlar, Dünya klasikleri okuyanlar da. Eğer kişi, bir işi severek yapıyorsa ve bu işi yaparken her gün sevgisi azalmak yerine katlanarak artıyorsa bu kişi benim fikrimce saygıya layık bir insandır. Hem de işi ne olursa olsun. Sosyal medyada da dolaşabilir, kitap da okuyabilir, resim de çizebilir. Sonuçta bunları sevdiği için yapıyor ve bunları yaparken mutlu oluyor. Yani sosyal medyayı severek dolaşan kişilere de hayranım, sevdiği şey olan dağcılığı yapanlara da.

Peki "Hangisini kendime daha yakın buluyorum?" sorusuna gelecek olursak ise; kesinlikle popüler bilim kitabı okuyanları kendime daha yakın bulduğumu söyleyebilirim. Çünkü doğadaki olgular ve insanla alakalı bir şeyler hakkında tartışılırken duygusal terimler kullanılmasını sevmiyorum ve maalesef ki kendi gözlemlediğim kadarıyla çok fazla roman okuyan kişiler önemli sayılabilecek işlere daha duygusal yaklaşabiliyorlar ve oldukça basit bir iş uzayıp gidebiliyor. Bu da beni bayağı bir rahatsız ediyor.

Not: Kendim de Dünya klasikleri okumayı severim ancak Dünya klasiklerini okuma amacım genellikle ya merak ettiğimden ve yeni şeyler öğrenmek istediğimden ya da kafa dağıtmak istediğimdendir.

3
  • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Roman okuyana:) Dünya klasikleri insanı, insan psikolojisini, tarih-toplum etkileşimlerini anlatır. Roman okuyan kişinin beni anlamaya, insan ilişkilerinde duyarlı olmaya, vicdan, empati gibi insani duyguları sorgulamaya daha yatkın olacağını kabul ederim.

Popüler bilim kitapları okuyan kişi ise insana ve duygulara bilimsel bir mesafe ile yaklaşacaktır diye tahmin ediyorum. Bu kişiden daha az anlayış umar/beklerim ve daha soğuk birisi olduğunu varsayarım.

Ikisini de dengeli okuyan, insan psikolojisini, toplum sosyolojisini hem sanat, hem bilim yönüyle anlamaya çalışan birisi ise dengeyi tutturmuş olacaktır kanımca:)

132 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Esra Demiroğlu
Esra Demiroğlu öğrenciyim

Bence dünya klasikleri okuyan bir insanla iletişim kurmak çok daha kolay ve keyifli olur. Aynı zamanda bu kişiler kültürel açıdan daha birikimli,insan psikolojisini anlamakta ve empati kurabilmekte çok daha başarılı olabilirler.

Ancak popüler bilim kitaplarına ilgi duyan,takip eden bir insanın hayal gücünün çok daha geniş ve kişilik olarak yeniliklere daha açık olacağı kanısındayım. Şahsen yenilikçi düşler kurabilen daha sonra da bunları kullanarak faydalı şeyler yapabilen insanlara daha çok hayranlık duyarım.

2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et