Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Şuan tüm dünya sesini duysa ne söylemek isterdin?

542 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Onat Bora Bilen
Üniversite öğrencisi

Ortak bir dil ile iletişime geçtiğimizi varsayarak; şunu söylemek isterdim, tüm bu hırs ve açgözlülük dünyamızı yaşanmaz bir yere çeviriyor, bir şeyleri düzeltmek istiyorsak kendimizden başlamalı ve "iyi bireyler" olmaya odaklanmalıyız, o zaman işte o meşhur "büyük aileler(!)" örgütlenmiş bir insanlığın karşısında çaresiz kalır. Dünya belki bir nebze pozitif yönde ilerler. Tabii yine belirtiyorum, ortak bir dil ile iletişime geçtiğimizi ve beni dinleyip, dikkate alacaklarını varsayıyorum.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Gerçeklerden kaçış yok..!

Ne kadar yok sayarsak sayalım, ne kadar türlü yol ve hileler ile manipüle edersek edelim, ne kadar her gözümüzü kapattığımızda yok olacaklarını var sayarsak sayalım; gerçekler, yalanlar gibi sessiz sedasız değil, bağıra bağıra ve fakat güle oynaya gelirler.

Tüm Reklamları Kapat

Çünkü; er ya da geç açığa çıkmak gibi "kötü" bir huyları vardır. Öyle geldikleri yere de kazık falan çakmazlar. Bilirler ki ; misafirlikleri, yerlerine akıl ile yeni gerçekler ikame olana kadardır...

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Voxel .
Voxel .
1,289 UP
Fizik Lisans (devam ediyor) - Yaşam boyu öğrenci

Hitap edilecek topluluktaki birey sayısı arttıkça bu bireylerin düşünsel yönelimlerinin ve algılama sahalarının ortalaması da çok daha genel ortaklıklara kadar düşecektir. Bu nedenledir ki, tüm insanlık gibi büyük bir kitleye toplu halde bir şey söylenecekse bu söylemin hatrı sayılır bir değişim yaratabilmesi için olabildiğince genel olması, her bir bireyin öznel yaşantısında bir nebze de olsa yansıma bulması zorunluluğu ortaya çıkar. (Bir örnekle kuvvetlendirecek olursak: geçimini canı pahasına sağlayıp derdi başından aşkın olan bir bireye küresel iklim krizini anlatmanın veya bir ideolojiye körü körüne bağlanmış bir bireye insanların evrendeki yerinin küçüklüğünü ve kardeşçe yaşamanın değerini anlatmanın beyhudeliği düşünülebilir.)

Aksi takdirde söylem, tıpkı her bir saniye yapılmakta olan milyonlarcası gibi, "sadece söylenmişlikler" çöplüğüne bir yenisini ekler. Bu, günümüzün söylemi önceleyen dünyasında eylemin noksanlığına güzel bir örnek teşkil etmekte ve neden bu kadar düşünce havada uçuşurken ortada somut ve sağlam adımların neticesi değişimlere pek sık rastlanmadığını açıklamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Daha açık söylemek gerekirse, söylemin tek başına bir etkisi olmayacaktır.

Asıl mesele söylemekte değil, söyleyeceğine dair gerçekliği insanların kaçınılmaz olarak görebileceği hale getirmekte yatmaktadır.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close