Sorulara Dön
7
Kimya

Su yanar mı? Suyu yakmak mümkün olabilir mi?

2
182 görüntülenme
Hatırla (2)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Hayır, su yanamaz. Çünkü su, zaten yanmanın bir ürünüdür; halihazırda yanmış kimyasalların atığıdır. Daha fazla yanması pratikte imkânsızdır.

Su, 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşur. "Yanma" dediğimiz şey, bir çeşit oksidizasyon tepkimesidir. Hidrojenin oksitlenmesi, zaten "su oluşumu" demektir. Bunun bir yandan "su" olarak kalmaya devam edip diğer yandan daha fazla oksitlenmesi, hidrojen atomlarının kimyasal yapısı dolayısıyla mümkün değildir.

Buna rağmen hidrojen, fazlasıyla yanıcı bir maddedir ve bir nedenle suyu elektrolizle ayrıştırıp içindeki hidrojeni yakmak mümkün olabilir; fakat bunun normal şartlarda olmasını beklemeyiz:

558 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
19
Paylaş
19
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

"Su yanmaz." cevabı kısa ve net bir cevap olarak doğrudur. Ancak ben sanki suyun yandığı ya da yanabileceği izlenimi edinilmiş bir soru gibi algıladım. Bu nedenle durumu biraz daha açıklanmış olarak yorumlamak istiyorum.

NŞA (Normal Şartlar Altında) kararlı olan su (H2O) yanmaz. Ancak yanma reaksiyonunu yanan (burada H) maddenin Oksijen alma durumu olarak görürsek NŞA da H2O2 (Hidrojen Peroksit) kısmende olsa karalı gibidir.

Bu duruma açıklık getirebilecek farklı bir örnek verelim. Karbon Monoksit (CO) oksijence zengin ve yüksek ısı enerjisi altında Karbondioksite (CO2) dönüşür, yani "yanar".

Sonuç olarak suyun (H2O), Hidrojen Peroksite (H2O2 ) dönüşerek yanabildiği iddia edilebilinir.

Bunu dışında suyun yandığı izlenimi oluşturulabilecek ikinci bir durum daha söz konusudur. Kok kömürü gibi yüksek ısı açığa çıkararak yanan maddenin üzerine az miktarda su serpildiğinde Su, Hidrojen ve Oksijen gazları olmak üzere ayrışır. Ayrışan bu gazlar ortamda reaksiyona hazır ve daha yüksek ısı verecek olan en uygun element ile birleşerek tekrar yanmaya uğrar. Bu bizde suyun yandığı düşüncesine neden olabilir.

Gerçekte yanma reaksiyonu, olayın gerçekleştigi ortamın termdinamik durumuna göre yorumlanmalıdır. Belki hidrojen, karbon gibi yanıcı maddeler, oksijence zengin bir ortamda, 30 bin santigrad derecede yanma reaksiyonu gerçekleşmeyecektir. Aynı şartlarda basınç çok fazla artarsa belki bu elementlerden bir kısmı yanacaktır.

Teşekkürler Evrim Ağacı.

2
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et