Soru & Cevap

Kimya

Puan Ver
0
Puan Ver
25
Lina Eskiocak
Bildiğiniz üzere günlük hayatta çevreyi koruma temalı; plastik, cam, kağıt ve benzeri maddelerin doğada ne kadar zaman sonra yok olduğuyla ilgili pek çok içerik bulunmakta. Bu süreler belirlenirken nasıl yöntemlerle tahmini bir sayı söylendiğini merak ediyorum. Konuyla alakalı kaynak bulamadım. Lütfen bilgilendirin.
Puan Ver
0
Puan Ver
240
Vahap Yılmaz
bu atıkları çürütmek yerine çürümesini engelleyip saklasak daha mantıklı değil mi? en azından salının karbon azalana kadar.yani insanların saldığı karbonu burdan geri toplasak.
Puan Ver
0
Puan Ver
160
Ahmet Peker
Gezegenlerin izlediği yörüngenin artık dairesel değil de eliptik olduğunu biliyoruz. Peki ya elektronlar da çekirdek etrafında gezegenlerin Güneş etrafındaki hareketi gibi mi hareket ediyorlar?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Elektronlar elektrik bulutlarının içerisinde bulunurlar.

Elektronlar çok hızlı oldukları için nasıl hareket ettikleri bilinmiyor, bulunuyor olabilecekleri yerlere elektron bulutu deniyor.

Devamını Göster
Puan Ver
0
Puan Ver
160
Ahmet Peker
Linkte de gösterdiğim gibi hem atomlar arasında hem de bir atomun çekirdeği ve elektronları arasındaki boşlukta ne var? Bir şey var mı?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Tuna Özdür, Evrim Ağacı Okuyucusu

Basitçe ele alırsak hayır, atom çekirdeği ve elektron arasında bir şey bulunmaz. Arası boşluktur.

Ama Kuantum Mekaniğini göre bu boşlukta kuantum dalgalanmaları olur(quantum fluctuation). Bu boşlukta sürekli ve çok kısa süreliğine sanal parçacık çiftleri oluşur ve ardından birbirlerini yok ederler.

Bir de elektron ve proton arasında elektromanyetik kuvveti taşıyan sanal foton alış-verişi yapılır.

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En azını vaadedene oy verin ki en az hayal kırıklığına uğrayın.”
Bernard Baruch
Geri Bildirim Gönder