Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Enes Leba
Enes Leba
2,364 UP
Üye
2

Su nasıl kaldırma kuvveti uyguluyor?

Yani h2o dedigimiz bileşik nasıl kuvvet uygulayabiliyor?
1,229 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yalın İnce
Okulda fen bilimleri dersi görüyorum :)

Öncelikle kaldırma kuvveti suya has bir şey değildir: her maddenin kaldırma kuvveti vardır. Bunu şu şekilde kanıtlayabiliriz: bir sünger alın ve suyun içine atın. Kesinlikle yüzmeli. Daha sonra bir kaba zeytinyağı doldurun ve süngeri oraya atın. Yine yüzmeli. Sütte de yüzmeli. Bu kuvvetin (kuvvet demek ne kadar doğru hiç bilmiyorum ama ben burada kuvvet olarak bahsedeceğim) büyüklüğü ise maddenin yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Örneğin yoğunluğu 1 br. olan bir sıvının içerisinde batan bir madde yoğunluğu 2 br. olan sıvının içerisinde yüzebilir. Dolayısıyla bu kuvvetin kaynağı suyun bir madde olmasıdır. Katılarda bu kuvvetin gözlemlenememesinin nedeni ise katı maddeleri oluşturan yapıların birbirine çok yakın olması, dolayısıyla yoğunluğu katıdan daha fazla olsa bile içine batamamasıdır. Aynı zamanda gazlar da kaldırma kuvveti uygular: içi helyum dolu bir balon havada yüzer, çünkü yoğunluğu havadan daha azdır.

Umarım biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir.

Tüm Reklamları Kapat

İyi günler dilerim![1]

150 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Sınıf Öğretmenim 8. sınıf. Yüzme Ve Batma Koşulları. Alındığı Tarih: 8 Haziran 2022. Alındığı Yer: www.sinifogretmenim.com | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Joseph Joestar
Çocukken Arşimet Hakkında Araştırma Ödevi Yapmış Üye

Eğer bir cisim su veya herhangi bir sıvıda batacaksa kendi hacmi kadar sıvıyı yerinden oynatması-yükseltmesi gerekir. Sonuçta cismin hacminin büyüklüğü kadar yer açılmalı. Bunu yapabilmesi için de kendi hacmi kadar suyu kaldırması, kaldırması için de hacmi kadar suyu kaldıracak kadar kuvvet uygulaması gerekir. Çünkü su kendi kendine yükselmeyecektir. Cisimlere ilave bir kuvvet uygulamadığımız sürece(mesela parmağınla bastırmazsan) yere dik açıyla kendi ağırlıkları kadar kuvvet uygularlar. Yani bir cisim ancak kendi ağırlığı kadar suyu kaldırabilir. Ağırlığı kadar kaldırabilir ama hacmi kadar kaldıramazsa batamaz. Yani hacmi kadar su kaç kilo, ağırlığı kadar su kaç kilo bu önemli.

(Cismin ağırlığı)>(cismin hacmi kadar suyun ağırlığı) ise cisim dibe doğru hareket eder. Tıpkı oltalardaki kurşun gibi. Tam tersi durumda suyun üstüne doğru hareket eder tıpkı oltalardaki mantar gibi. Cismin ağırlığı kaç birimküp suya eşitse cismin hacminin o kadarlık kısmı suyun içinde kalır. Tam eşitse cisim suyun içinde nerede bırakılırsa orada asılı kalır.

Tüm Reklamları Kapat

Yani aslında suyun cismi kaldırmasının sebebi cismin suyu kaldıramaması(su seviyesini hacmi kadar yükseltecek ağırlığa sahip olmaması).[1]

145 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Law Of Physics Fundamental To Fluid Mechanics. (3 Ekim 2003). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close