Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Stres olunca kontrolümü kaybediyorum, bunu nasıl yenerim?

2
327 görüntülenme
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu sorun, bir sorun olarak gerçekte bilimsel bir temele oturtulabilirse de, çözüm olarak bireyseldir. Sorunun çok ağır seyreden bir psikolojik vak'a değilse, kesinlikle ilaç falan alma. Çünkü vücudumuz ilaca alışmaya çok yatkındır ve özellikle psikolojik ilaçlar, bizim için alışkanlık yapmaya adeta biçilmiş kaftandır. Daha açık bir değişle en küçük bir streste hemen bir sakinleştirici alırsak, vücudumuz bir süre sonra ilaç kolik olacaktır ki, bundan kurtulmanın ne yazık ki, bir yolu yoktur. Yaşam boyu bu ilaca bağımlı bir hayat sürmek hiç de sevimli olmasa gerek. Tam da sigara alışkanlığı gibi...

Çözüme gelmeden önce çok kısaca burada yazdıklarıma nasıl ulaştığımı anlatayım, uzaktan ya da yakından çözüm için bir yöntem etkisi yaratabilir. Ben lise yıllarında topluma uyum sağlamaktan tut da, arkadaşlık, aile ve daha bir sürü ilişkiler ağı üzerinden az çok sorunlar yaşıyordum. Bir türlü sorunların ve çözümlerinin nedenini tam olarak bulamıyordum. Ben de tuttum hem kendimi ve diğer insanları, hem de toplumu daha iyi tanımak için psikolojik bilim kitapları okumaya başladım. Doğal olarak önce Freud, ardından Adler sonra Jung hatta Pavlov'u bile okudum. Ama bana en çok yararı olan kişi Karen Horney oldu. Nevrozlar üzerine yazdıkları resmen inanılmazdı. Ama Karen Horney'in de bir Freudçu olduğunu belirtmeliyim.

Gelelim çözüme; benim önerim, az ya da çok bir stres durumunda, öncelikle kendini, yani bütün beynini bir anda "boşa almayı" öğrenmelisin. Evet boşa almak, tam da arabada giderken vitesi boşa almak gibi... Bunun, benim uyguladığım yöntem olarak yaptığım, bir olumsuz ya da çözümsüz bir durum ortaya çıktığında, dikkatimi hemen çok sayıdaki ilgi alanlarımdan birine kaydırıyorum ve stres anında sıfırlanıyor. Ama bu ilgi daha önce düşündüğüm üzerinde olumlu anlamda kafa yorduğum ve benim için önemli olan konu ve sorunlardan biri oluyor. Böylece hem çeşitli sorunlar içinde ve üzerinde anlamlı ve olumlu açıdan gezinmiş oluyorum, hem kolayca stersi sıfırlayıp, tam anlamıyla huzura eriyorum. Bu yöntemi beynim ve bedenim öylesine benimsedi ki, herhangi bir stres durumunda beynim ve bedenim, benden önce ve ben hiç bir şey yapmadan kendiliğinden bu boşa almayı anında gerçekleştiriyor. Bu yaptığıma evrimsel açıdan bakarsak, bir tür psikolojik "savaş yada kaç" uygulamasından başka bir şey değil. Hepsi bu... Kolay gelsin. İ.U.

378 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Günlük meditasyon yapmayı deneyebilirsin, diğer bir alternatif yoga yapmak olabilir. Bu gibi etkinlikler zihnini boşaltmak için ve odaklanmak için yardımcı olur.

Dışarda kısa yürüyüşler yaparak ta vücudunu yumuşatabilirsin. Yürüyüşleri rahatlatıcı müziklerle de desteklersen çok iyi olur.

(Aşağıda müzikle ilgili bir link bıraktım, incelediğime göre bu şirket bilim adamları ve ses uzmanlarıyla çalışıyor bilimsel olarak hangi ses frekanslarının insana iyi geldiğini hesaplayıp müzikleri buna göre düzenliyorlar. Ücretli olsada youtube da birkaç örnek müzikleri var dinlemeye değer.)

233 görüntülenme
7
Paylaş
7

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et