Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Efe Gerenli
Efe Gerenli
14K UP
Üye
18

Stres ile başa çıkma, onu kontrol altına alma yöntemleri nelerdir?

669 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
TC Unutmaz
TC Unutmaz
1,890 UP
İrfan Unutmaz.

Bu sorun, bir sorun olarak gerçekte bilimsel bir temele oturtulabilirse de, çözüm olarak bireyseldir. Sorunun çok ağır seyreden bir psikolojik vak'a değilse, kesinlikle ilaç falan alma. Çünkü vücudumuz ilaca alışmaya çok yatkındır ve özellikle psikolojik ilaçlar, bizim için alışkanlık yapmaya adeta biçilmiş kaftandır. Daha açık bir değişle en küçük bir streste hemen bir sakinleştirici alırsak, vücudumuz bir süre sonra ilaç kolik olacaktır ki, bundan kurtulmanın ne yazık ki, bir yolu yoktur. Yaşam boyu bu ilaca bağımlı bir hayat sürmek hiç de sevimli olmasa gerek. Tam da sigara alışkanlığı gibi...

Çözüme gelmeden önce çok kısaca burada yazdıklarıma nasıl ulaştığımı anlatayım, uzaktan ya da yakından çözüm için bir yöntem etkisi yaratabilir. Ben lise yıllarında topluma uyum sağlamaktan tut da, arkadaşlık, aile ve daha bir sürü ilişkiler ağı üzerinden az çok sorunlar yaşıyordum. Bir türlü sorunların ve çözümlerinin nedenini tam olarak bulamıyordum. Ben de tuttum hem kendimi ve diğer insanları, hem de toplumu daha iyi tanımak için psikolojik bilim kitapları okumaya başladım. Doğal olarak önce Freud, ardından Adler sonra Jung hatta Pavlov'u bile okudum. Ama bana en çok yararı olan kişi Karen Horney oldu. Nevrozlar üzerine yazdıkları resmen inanılmazdı. Ama Karen Horney'in de bir Freudçu olduğunu belirtmeliyim.

Tüm Reklamları Kapat

Gelelim çözüme; benim önerim, az ya da çok bir stres durumunda, öncelikle kendini, yani bütün beynini bir anda "boşa almayı" öğrenmelisin. Evet boşa almak, tam da arabada giderken vitesi boşa almak gibi... Bunun, benim uyguladığım yöntem olarak yaptığım, bir olumsuz ya da çözümsüz bir durum ortaya çıktığında, dikkatimi hemen çok sayıdaki ilgi alanlarımdan birine kaydırıyorum ve stres anında sıfırlanıyor. Ama bu ilgi daha önce düşündüğüm üzerinde olumlu anlamda kafa yorduğum ve benim için önemli olan konu ve sorunlardan biri oluyor. Böylece hem çeşitli sorunlar içinde ve üzerinde anlamlı ve olumlu açıdan gezinmiş oluyorum, hem kolayca stersi sıfırlayıp, tam anlamıyla huzura eriyorum. Bu yöntemi beynim ve bedenim öylesine benimsedi ki, herhangi bir stres durumunda beynim ve bedenim, benden önce ve ben hiç bir şey yapmadan kendiliğinden bu boşa almayı anında gerçekleştiriyor. Bu yaptığıma evrimsel açıdan bakarsak, bir tür psikolojik "savaş yada kaç" uygulamasından başka bir şey değil. Hepsi bu... Kolay gelsin. İ.U.

391 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Sena Ergen
Sena Ergen
9K UP
Çok meraklıyım, çok araştırırım
Orijinal Soru: Stresin etkileri ile nasıl başa çıkılır?

Stresin sebep olduğu semptomları ancak psikolojik tedavi ile azaltabilirsin. Bu illa ki uzun yada yorucu bir tedavi gerektiren bir durum değil. Lakin psikiyatri'de kullanılan ilaçlar bu tür semptomları azaltmaya yönelik oluşturulmuş ilaçlardır. Ayrıca bazenleri bu tür semptomları stres tek başına etkilemiyor, stresle beraber başka bir sorun yada stres kaynaklı başka bir problem çıkmıştır ve bu problemler vücudun çeşitli yerlerine etki edip açığa çıkıyor olabilir. Şahsi fikrimce vücudumuzu dinlemek çok önemlidir. Çünkü vücudumuz bazen bir takım problemleri ağrı gibi şeylerle işaret eder ve ona odaklanıp sorunu çözmeye odaklı hareket etmemiz gerekir. Bu tür şeylerin kronikleşmesi asla normal değildir ve bir uzman görüşü şarttır. Kendi deneyimimden yola çıkarsak anksiyete yüzünden bir çok fiziksel semptom yaşıyordum(karın ağrısı, mide bulantısı, el titremesi ve nefes almada güçlük) lakin ilaç tedavisi olarak bu semptomlardan zaman içinde kurtuldum. [1]

117 görüntülenme

Kaynaklar

 1. C. Kaya. Psikosomatik Ağrılar. Alındığı Tarih: 9 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Cem Kaya | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ali Zengin
Ali Zengin
118K UP
Öğrenci-Okur

Günlük meditasyon yapmayı deneyebilirsin, diğer bir alternatif yoga yapmak olabilir. Bu gibi etkinlikler zihnini boşaltmak için ve odaklanmak için yardımcı olur.

Dışarda kısa yürüyüşler yaparak ta vücudunu yumuşatabilirsin. Yürüyüşleri rahatlatıcı müziklerle de desteklersen çok iyi olur.

Tüm Reklamları Kapat

(Aşağıda müzikle ilgili bir link bıraktım, incelediğime göre bu şirket bilim adamları ve ses uzmanlarıyla çalışıyor bilimsel olarak hangi ses frekanslarının insana iyi geldiğini hesaplayıp müzikleri buna göre düzenliyorlar. Ücretli olsada youtube da birkaç örnek müzikleri var dinlemeye değer.)

246 görüntülenme

Kaynaklar

 1. .. Müzik. (7 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 7 Aralık 2020. Alındığı Yer: focusatwill | Arşiv Bağlantısı
 2. .. Örnek Müzikler. (7 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 7 Aralık 2020. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
RECEP ERGÜN
Psikolojik Danışmanım
Orijinal Soru: Stres ile en etkili bir biçimde nasıl başa çıkabiliriz?

Stres genellikle insanın yetersizliklerinden korkularından kaynaklanır. İnsanlar strese istemese de hayatlarının belli dönemlerinde maruz kalır. Önüne geçebilmek için kaçınma davranışı göstermek kolay ve etkili bir yol gibi gözükse de ileriki zamanlarda karşılaşılabilecek benzer durumlarda tekrar boy gösterir. Bunun için stresli durumlardan çıkabilmek adına olabildiğince stresin merkezine dalmalı ve sizi strese sokan nedenleri tespit ederek en aza indirgemeye çalışmalısınız. Her benzer durumda geliştirebildiğiniz savunma mekanizmaları sizi bir sonraki durumlarda daha güçlü ve tecrübeli kılacaktır. Ve stres ile baş edebilme gücünüz artacaktır.

141 görüntülenme
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Emir Bayar
Emir Bayar
32K UP
Endokrin sistemi alanında araştırmacı
Orijinal Soru: Stresin etkileri ile nasıl başa çıkılır?

Psikoloji dışında yapabileceğin şeyler:

 • Vücuduna uyarıcıları (stimulants) alma. Kafein, nikotin, uyuşturucular vb. Uyarıcılar stres düzeyini arttırma potansiyeline sahip çünkü vücuttaki kaç veya savaş durumunu başlatır ve vücudu kaynak tüketimine zorlayarak metabolizmayı arttırır. Sigara içenlerin bıraktıktan sonra stres seviyelerinin düşmesi, kafein bağımlılarının kafeini bıraktıktan sonra stres seviyelerinin düşmesi bundandır. Ayrıca kafein tüketiminin anksiyete hastalarında anksiyeteyi daha çok arttırdığını gösteren birsürü çalışma var. Hatta adı caffeine induced anxiety disorder. Uyarıcılar ayrıca derin uykunun süresini azaltır ve uyku kaliteni düşürür bundan dolayı vücudun uyku sırasında kortizol hormonunu iyi bir şekilde vücuttan temizleyemeyebilir. Uyku kaliten de çok önemli. Karanlık, soğuk ve sessiz bir ortamda perden açık uyumaya çalışabilirsin.
 • Spor yapmak stres seviyelerini kesinlikle düşürür.Spor yapmak nörokemikal açıdan strese faydalıdır. Vücudun ürettiği ağrı kesiciler olan endorfinleri salgılatır ve mutlu olmanı sağlayan nörotransmiterleri salgılatır serotonin gibi. Çok uzun süre yapılmadığı sürece sporda adrenalin ve stres hormonları düşer çünkü vücudun bunları sporda sana katkı olması için tüketir.
 • Beslenme düzeninin de çok büyük bir etkisi var. Şeker ve basit karbonhidratlar ruh halini de etkileyen kan şekeri seviyelerini dengesiz bir hale sokabilir. ve ödül merkezini de dengesizleştirdiğinden bunları tüketmediğin zamanlarda vücudun nörotransmitter eksikliği çekip stres biriktirebilir (aynı her bağımlılıkta olduğu gibi, bu yüzden her türlü bağımlılığına dikkat etmelisin). Trans yağlar ve işlenmiş yağlar vücudu oksidatif stres altına sokabilir. Kortizol yani stres hormonunu temizleyen organ karaciğer olduğundan iyi yağlı ve omega3 zengini besinler tüketerek karaciğerin stres hormonunu azaltmasına yardımcı olabilirsin. Ayrıca basit karbonhidrat ve şekerler karaciğere ekstra yük yüklediğinden o anlarda kortizol hormonunu tam efektif bir şekilde temizlemeyebilir.
 • Gün ışığı görmek ve D vitamini de kesinlikle önemli. D vitamini optimal seviyedeyken vücut daha çok nörotransmitterler salgılar ve vücudun stres seviyelerini düşer.
 • Magnezyum minerali de bir eksiklik durumunda alındığında düşük ve orta şiddetteki depresyonları hafifletici etkisi olduğu gösterilmiştir. Magnezyum ACHT hormonunu baskılayzarak böbreküstü bezlerinin stres üretimini baskılayabilir.
 • Meyve ve sebze tüketmeyi de ihmal etme. Bunlardaki farklı antioksidanlar stres seviyelerini düşürür çünkü serbest radikallerin vücutta etkileşimini azaltır ve inflamasyon seviyelerini düşürür.

Ben psikolog değilim. O yüzden bir terapi veremeyeceğim veya ne yapman gerektiğini söyleyemeyeceğim. Ama beyinde oluşan sıkıntıların vücuttan kaynaklandığı çok fazla durum var. Örnek olarak bağırsaklara 2. beyin denir çünkü bağırsak sağlığının beyin sağlığınla direkt bir ilişkisi vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Caffeine-Induced Anxiety Disorder. (28 Haziran 2022). Alındığı Tarih: 9 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. E. E. Hill, et al. (2008). Exercise And Circulating Cortisol Levels: The Intensity Threshold Effect. Journal of endocrinological investigation, sf: 587-591. doi: 10.1007/BF03345606. | Arşiv Bağlantısı
 3. M. D. Cuciureanu, et al. (2011). Magnesium And Stress. University of Adelaide Press. | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.