Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Diyojen 1
Diyojen 1
10K UP
Üye
0

Sofistlerin kuşkuculuğuna karşı olarak hangi argümanlar vardır?

Herkes arkhe için farklı görüşler bildirirken Sofistler bu kadar çeşitli görüş karşısında hakikatin asla bulunamayacağını düşünmüşlerdi. Buna karşı cevaplar nelerdir?
849 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Atakan Ayhan
Felsefeye ilgisi olan bir psikolog

Merhaba dostum,

Öncelikle sorduğun sorunun çok zor olduğunu bu sebepten cevabın yeterli olamayabileceğini belirterek özür diliyorum. Senin de soruda belirttiğin gibi sofistler rölativistlerdir; onlara göre tümel olarak geçerliliği olan, yani herkesin benimseyebileceği ne bir doğru ne de bir ölçü vardır: 'İnsan herşeyin ölçüsüdür.' (Protagoras). Sokrates ise tam tersine, üzerinde durulup düşünülürse tümel bir doğrunun bulunabileceğine inanır. Sokrates bunu sanının karşısına bilgiyi koyarak yapmaya çalışırmış. Yalnız bilgi hazır, hemen öğrenilebilecek, öğretimle hemen bildiriliverilecek bir şey değildir, tersine; birlikte çalışılarak, uğraşılarak varılacak bir amaçtır diyor Sokrates. Bu yüzden de doğruyu birlikte bulmak için insanlarla birlikte çalışıyor (bazen hiçbir şey bilmeyen bir köleyle). Sokretes'in akla, düşüncenin objektif değerine, bireylerin üstünde bir normun/hakikatın bulunduğuna sarsılmaz bir inancı var. Bu amaçla sokratik doğurtmalarında (maieutike) düşünceler ortaya konur, bunlar karşılıklı olarak eleştirilir, böylece de herkesin kabul edeceği şeye varılmak istenir. Özünde Sofistler hakikatı ararken psikolojik mekanizmayı inceler, Sokrates ise aklın yasalarını kullanmaya çalışır ancak bana göre yanlış şekilde kullanıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Son olarak Sokrates ''Bir şey bilmediğimi biliyorum'' derken de bana kalırsa hakikatin bilenemeyeceğine gönderme yapıyor ya da ben öyle anlıyorum. Yani dostum sofistler hakikatin asla bulunamayacağını söylemeleri hakikatin ne olduğunun en sonunda inanca kalmış olmasından mütevellit doğrudur (bana kalırsa). Çünkü Sokrates'te hakikatin ne olduğunun bulunabileceğini söylerken buna inandığı için söylemiştir, hakikati bildiği için değildir. Çünkü Sokrates'te hayatın önemli anlarında içinde bulunan Daimonion'una mikrofonu verirmiş.

Soruna yeterli cevabı veremediğim için üzgünüm. Ancak sana Kinik Monimos'un şu sözüyle veda etmek istiyorum; 'Her şey sanıdır.'

135 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Macit Gökberk. (1961). Felsefe Tarihi. Yayınevi: Remzi Kitap Evi. sf: 50-60.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Zırvasız Bilim: Konuşabilen Bitkiler, Yapay Zekanın Sonu, Aşırı Yaşlı Karadelikler!
Zırvasız Bilim: Konuşabilen Bitkiler, Yapay Zekanın Sonu, Aşırı Yaşlı Karadelikler!
İnci Nasıl Oluşur?
İnci Nasıl Oluşur?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close