Sorulara Dön
1
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Sizce türkiye kudüs meselesine nasıl yaklaşmalı?

Kudüs dini ve kültürel açıdan önemli bir şehir ve ülkemizde de çokça konu oluyor. Ama bazen siyaset içinde mazleme haline geliyor ve çoğu insan ülkemizin kendi sorunlarından daha çok önem verildiği düşünüyor. Peki nasıl davranmalıyız, "filistin diye bir davamız" olmalı mı? Kararlar insanların ölmesine ve tarihin yok olmasına neden olabilir.

2
0
Mansour Bonsour
1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İsrail'i yalnızlığa iten politikalar halkını yurtlarından tekrar sürülecekleri konusunda korkutuyor. Siyonizm karşıtı İran hükumetinin Suriye'deki genişlemesi de bu korkuyu arttırdı. Netenyahu hükumeti yolsuzluklarının üstünü örtmek için halkının korkusunu daha da körüklüyor. Bu sayede oylarını arttırmayı ve yetkilerini daha da genişletmeyi hedefliyor. Netenyahu'nun yetkilerinin artması ise Filistin'e karşı daha saldırgan politikaların benimsenmesi demek. O halde Türkiye'nin politikası her şeyden önce İsrail'i yalnızlaştırmamak, Suriye sorununun çözümünde İran'ı kendi topraklarına itmek, Netenyahu'nun yolsuzluklarının soruşturulması için İsrail'de uygun bir ortam oluşturarak sol bir hükumetin kurulmasının önünü açmak olmalı. İsrail'de sol bir hükumet kurulabilirse hem İsrail'in genişlemesi engellenir hem de bölgedeki sorun her iki tarafın da lehine çözümlenir. Ne olursa olsun çözümü bölge halkı belirlemeli ve Türkiye de bunu sağlayacak politikalar üretmeli. Kaynak olarak aşağıya iki kitap tavsiyesi bırakıyorum. Farklı bakış açıları katabilir. Şimdiden iyi okumalar.

151 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Tufan Erhürman - Kıbrıslı Türklerin Halleri. (20 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Albert Einstein - Benim Gözümden Dünya. (20 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

merhabalar Mansour Bonsour

tamamen şahis görüşlerimi yazacağım karışmamamız en iyi olur. çünkü, Türkiye'nin yeterince sıkıntısı var. ekonomi, salgın, eğitimsizlik, israf, yoksulluk... bu tür sorunlara kaynak ve para harcamamız gerekirken, milyarlarca dolarlık ticaret hacmimiz bulunan bir ülkeyle(İsrail) aramızın bozulması hiç çıkarımıza gelmez. Suriye meselesine bir bak mesela. Suriyeye girmemiz, suriyeli mültecileri kabul etmemiz onlara vatandaşlık vermemiz sence Türkiye açısından iyi oldu mu ? ekonomi zarara uğradı, ayrıca suç oranı azaldı, sosyal anlamda olumsuzluklar yaşanıyor,askerlerimiz suriyede ölüyor...

onun dışında biraz tarih ve ilişkilere bakıyorum. bi kere filistin işgal edilirken araplar yardım bile etmediler sadece savaşı uzaktan izlediler,sadece mısır,suriye,ürdün,ırak savaştı arap birliği yardım etmedi, kendi dostları bile umursamadı... arapların diğer müslüman ülkelerle bile çok iyi ilişkileri yok Türkiyeyle İranla hatta kendi içlerinde bile dost olduklarını söyleyemeyiz açıkcası. Araplar böyle bir ırk yani. para için Osmanlı da ayaklanma çıkardılar,Saddamın generalleri para karşılığı ülkesini sattı...

ben burda israilin yaptıklarını haklı göstermeye yada katliamları meşrulaştırmıyorum. şunu demeye çalışıyorum: her şeyi her zaman istediğimiz şekilde yapamayız. bu durumda en mantıklısı filistine değil kendi içimizi güzelleştirmeye çalışmak. kendi sorunlarımızı çözmek.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın