Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Sizce internet hayatimiza toplumsal olarak daha cok yarar mi yoksa zarar mi getirdi?

Suan bu sorulari sorabildigim icin internete tesekkur ediyorum ama genel toplum olarak ozellikle sosyal medya insanligi aptalliga mi goturuyor (tabi iyi olan hesaplar siteler vs. Haric)

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İnternet sayesinde bilmediğimiz konular hakkında bilgileniyoruz, öğrenmediğimiz yeni şeyleri öğreniyoruz. Bu bakımdan internetin toplumsal anlamda bilinçlendirme ve kısmende olsa bir eğitim aracı olduğunu düşünüyorum. Ancak bazı kişilerin elinde internet son derece tehlikeli bir teknoloji haline gelebiliyor. Bence bu tamamen insanların interneti kullanma amacına göre değişen bir durum. Şöyle ki size bir hamur verilse onu istediğiniz gibi şekillendirirsiniz. İnternetin de bir hamur olduğunu düşünürsek, kötü zihniyetli kişilerin elinde tehlikeli bir araç olabilir. Bu noktada bu kişilerin sunduğu ürünün sorgulanması gerektiğini düşünmekteyim.

Ayrıca sosyal medya konusunda insanları körelten şeyin yine insanlar olduğunu düşünüyorum. Geçenlerde bir haber görmüştüm. İnsanların büyük bir çoğunluğunun sadece haber başlığını okuyarak haber ile ilgili yorum yaptıkları ile ilgili. Şimdi böyle bir durumda internetin suçu ne? Sosyal medya bize bilgiyi hazır olarak sunuyor evet ama size de bir kapı açıyor. "Benim sunduğum bilgiyi al ve kullan. bu kadarı yeterli." demiyor ki. Aklınıza yatmayan konuları araştırabilirsiniz, insanların bu konuda ki yorumlarını okuyarak onlarla tartışabilirsiniz. İnformal yolla öğrenmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Kötü bir yanı şu internetin, çocuklar tacize ve istismara çok açık. Ancak kötü niyetli insanlar bunu tercih ediyor. Bu tarz kişilerin kullanımı bakımından evet, internet bazı tehlike unsurlarını barındırabiliyor ancak çocukların teknoloji kullanımında ailelerin de çocuklarını koruması gerekiyor. Yani suçlu, yine tek başına internet değil. Telefonunuza indirdiğiniz bir oyun görünüşte çok masum görünebiliyor ama içinde bir yetişkine bile ağır gelen şiddet öğeleri bulunabiliyor. İşte bu noktada ailelerin, çocuklarının sosyal medyada veya internet ortamında hangi objelerle, hangi yorumlarla, kimlerle iletişimde olduğunu takip etmeleri gerekiyor. Bu sene "Çocuk, Aile ve İnternet" isimli bir dersim vardı. Bu ders kapsamında çocuk sitesi ve oyunlarını inceledik. Harika siteler, oyunlar vardı ama bir o kadar da kötü siteler ve oyunlar vardı. İşte aileler bu siteler ve oyunlar hakkında bilinçlenip çocuklarını böyle materyallerden uzak tutarlarsa interneti çocukları için bir nebze güvenilir hale getirebilirler.

Dolayısıyla internetin kötü bir teknoloji olduğunu düşünmüyorum. Kötü olanın, interneti kötü bir ortama dönüştüren kötü zihniyetli insanlar olduğunu düşünüyorum.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hepimiz bir öğütücünün içindeyiz. Ancak sadece bazılarımız yıldızlara bakıyor.”
Oscar Wilde