Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Sizce insanlık olarak gerçekten de gelişiyor muyuz ? yoksa her şey daha da kötüye mi gidiyor ?
125 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Cem Kara
Cem Kara Öğrenmeyi seven birisi

İnsanın değiştiğine şüphe yok. Bu değişime gelişim diyebilir miyiz? Gelişimin ne olduğunu tarif etmek gerekiyor. Sözlük anlamı büyümek, ilerlemek, açığa çıkmak, olgunlaşmak. Bu tanım bir kenarda kalsın bir de insanlık nedir onu tanımlayalım. İnsan olma hali. İnsan nedir? Toplum halinde yaşayan, düşünen, öğrenen, iletişim halinde olan daha da artırılabilir. Neden işin temeline inme ihtiyacı hissettim? Çünkü ortak bir tanımı kabul etmeden yapılan yorumlar maalesef kavram karmaşasına sebep oluyor. Benim insandan anladığımla bu yazıyı okuyanın anladığı aynı olmayabiliyor yada gelişme denilince benim aklıma gelenle bir başkasının aklına gelen aynı olmayabiliyor.

O zaman, toplum halinde yaşayan, öğrenen ve öğreten, düşünen ve iletişim halinde olan bizler ilerliyor muyuz, büyüyor muyuz, olgunlaşıyor muyuz? Son 150bin yılımızı düşünecek olursak (yani bugün getirsek aramıza alsak hiç yadırgamadan hayatta kalabilecek kapasitede olan atalarımızın başlangıcı olan dönem) rahatlıkla toplumsal yönden ilerlediğimizi söyleyebiliriz. Öğrendiğimiz şeylerin çokluğu yani bilgi birikimimizin miktarı tartışılmaz. Bu bakış açısıyla çok geliştik ve gelişmeye de devam edeceğiz.

Evrimsel olarak gittiğimiz yol bizi bu noktaya getirdi. Toplumsal olmayı değil de bireysel yaşamayı tercih eden bir tür olsaydık 5-10 kişilik gruplar halinde yaşamayı seçenler hayatta kalabilmiş olsaydı belki bugün ki geldiğimiz noktaya gelemezdik. Biz bir süreç içindeyiz ve bu süreç devam edecek. Neticede tarihi kazananlar yazacak ve kazananlar da kendilerini başarılı olarak görecek.

Bu Reklamı Kapat

Kişisel olarak ben toplumsal bir kişi değilim ama bunun hiçbir önemi yok. Ben küçük grupların insanıyım, kendimi dar bir çevrede daha mutlu hissediyorum ama bu genel olarak insanlık için hiç de önemli bir durum değil.

Evrimsel olarak gittiğimiz yol bizi daha akıllı, zeki olmaya zorluyor. Diğer duyu organlarımız köreldikçe beynimiz gelişti ve belki de bu yüzden doğanın hakimi olduk. Dünyanın kaynaklarını tüketmek doğru mudur, nüfusun bu denli artması doğru mudur, sanki dünyada yaşayan tek canlı bizlermişiz gibi yaşamak doğru mudur? Cevabın önemi var mı? Eğer yeterince akıllıysak bunun önüne geçeceğiz (yada geçmeyeceğiz) hayatta kalmaya devam edeceğiz.

Önemsediğim en önemli konu insanın kendisine daha çok zaman kazanabilmiş olması. Ne demek istiyorum? Bırakın 150bin yıl önceyi 1000 yıl yada 200 yıl yada 30 yıl önceye göre artık insan olarak daha çok boş vaktimiz var. Eskiye göre iş bölümümüz öyle arttı ki, öyle organize olduk ki artık günde 8-9 saat çalışarak hayatta kalabiliyoruz. (Gelişmiş toplumlarda bu süre daha da kısa) İlerleyen yıllarda bu süre çok daha fazla kısalacak. Yani düşünmeye, inceliklere daha çok zamanımız olacak. Sanat için ayırdığımız süre artacak. Yaptığımız herşeyi daha da özen göstererek yapacağız.

Bu Reklamı Kapat

Benim ömrüm yeter mi bilmiyorum ama 40-50 yıl sonra yapay zekanın devreye girmesi ile belki de insanın bütün gün çalışmadan hayatta kalması mümkün hale gelecek. Bu durumda insanlığın önündeki seçeneklerin sayısı inanılmaz oranda artacak. Kendisini sanata adayanlar da olacak, sanala adayanlar da. Nasıl ki günümüzde hayatını boşa geçiren milyarlarca insan varsa ileride de öyle olacak ama toplumu yönlendiren bir avuç akıllı ve zeki insan yönlendirmeye devam edecekler.

Ben yaşıyor olsaydım okumaya, öğrenmeye, sanat yapmaya devam edenlerden olurdum ve o zaman da toplumsal bir kişi olmadığım için kendimi ayrık hissederdim. O zaman da çevremde bulunan cahil güruha bakar ve boşa harcadıkları hayatlar için üzülür ve kızardım ama elimden bir şey gelmezdi.

Gelişmek isteyen için dünya her zaman fırsatlar sundu ve sunmaya devam edecek.

Kaynak:46 yıl

276 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et