Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Sizce Dünya da Yaşamın Olmama ihtimali var mıydı?
Dünyamız koşullarını ve geçmişini (Bildiğimiz ve bildiğim kadariyla) bildiğim kadarıyla düşünüp bu soruyu soruyorum kendime ve sizlere. Dünya da Yaşamın Olmama ihtimali var mıydı?Yoksa bu kaçınılmaz bir son ile bitrcek olan rastlantıların bir sonucumu? Bozuk parayı bin kere yukarı atsam bin kere de öyle Yada böyle yere düşecek. Dünya da yaşam olmak zorundaydı diye düşünüyorum öyle Yada böyle. Karakter sayım bittiği için burada kesiyorum soruyu:)
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Shiki Granbell
Shiki Granbell Niktofil

Soruya farklı perspektiflerden bakılabilir, inancı olan biri için tanrı, evreni insan için yaratmıştır. Dolayısıyla onun var olması ve var olmasını destekleyecek gerekli ortamı sağlaması zorunludur. Bilimin bakış açısından ise böyle şeyler olumsallığa bağlıdır, o yüzden 'Amacım nedir?' gibi sorular bilim için değildir. Felsefi yaklaşım sergileyen kişiler için bir çok durum söz konusu olabilir. Örneğin gerçekleşmeye en meyilli olasılığın gerçekleşme süreci zorunluluk olarak nitelenebilir ve var olmak zorunlu hale getirilebilir.

Dünya da yaşamı başlatabileceği düşünülen 'panspermia hipotezi' bozuk para örneğin gibi nedenselik ile eşdeğerdir. Eğer parayı atmazsan yere düşmez, yani yaşam zorundalığı kalkar. Ama senin parayı atmamanı sağlayarak zorundalığı kaldıran şeyin ne olduğu önemlidir. Neden nedir? Bilmiyoruz.

Bu yazıdan sonrasını felsefe ile tamamlayacağım, merakın bu yönde değilse soruna cevabım bu kadar.

Bu Reklamı Kapat

Dünyada yaşam tanrı tarafından başlatılmışsa bunun bir nedeni olması gereklidir, neden aynı zaman da sonuç niteliği de taşıdığı dolayısıyla; amacı olan şeyin amacı vardır sonucuna varılır. Bu da bizlerin nedenlerinin sonsuzluğa dayanmasını sağlamaktadır. Eğer var olmak zorundaysak bunu zorunda yapan şey nedir, bunu zorunda yapan şeyin dinamik olması bizlerin zorunlu olmadığı anlamına gelir. Bu da bizi her şeyin yaşanmak zorunda olduğu sonucuna getirir. Her şey yaşanmak zorunda ise özgür irademiz yok demektir, çünkü determinizm hakimdir.

Eğer gerçeklik dediğimiz kavram sonsuz ise Dünya veya Dünya benzeri gezegenler de yaşam olasılığı varsa elbette ki başlamak zorundaydı, çünkü bu yaşamı destekleyecek olasılık bir gün gerçekleşme potansiyeline sahiptir. Örneği biziz.

Yani zorundalıktan kastının ne olduğu önemlidir, Tanrı tarafından seçilenler ya da kendi kendine olanların sonucu zorundalık olarak isimlendirilebilir.

Bu Reklamı Kapat

Var oluşumuzun ulaşabileceği sınırlandırmalar vardır. Sınırlandırılan varlık da gerçek nedir bilme kabiliyetine sahip değildir. Bu konuda elbette ki en doğru olduğuna inandığımız sonuçlara da varabiliriz, ancak o zaman popper önermesini çiğnenmiş oluruz. Yani kainatın bilgileri kendini tamamlayan bir bütün olmak istiyorsa, kendi ölçütü(yanlışlanabilir) olmak zorundadır.

Sonuç olarak var oluşumuzu aşan şeyler vardır, varlık sınırımız da her şey ebediyete dayanıyormuş gibi görünüyor. Varlık yorumlarımız da subjektif olduğundan başka bir gezegende daha iyi evrimleşen bir ırk için var oluş zorunlu olmayabilir.

1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et