Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
4

Siyasi sorunlar neden bilimsel perspektif ile çözülemiyor?

Örneğin ülkemizde dile getirilen Kürt sorunu, cinsel yönelimleri farklı olan insanların sorunları gibi ucu siyasete dayanan konular neden bilimsel sahada çözülmüyor? Neden bunun için adımlar atılmıyor?
589 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Krononot⁸

Bilimsel bakış açısı, sonuca etkiyen faktörler üzerinden çalışır. Bilimsel metodoloji sadece siyaset felsefe sanat gibi disiplinlerde değil, kendi içinde de birçok konuyu tam olarak çözememekte henüz. Çünkü siyaset gibi konularda, sonuca etkiyen faktör sayısı hem çok fazla, hem de öngörülemez biçimde kaotik. Hesap yapmaya izin vermeyecek kadar değişken. (İşçi sınıfının ayaklanması beklenirken, haklarının biraz olsun artırılmasıyla bu mutlak beklentinin gerçekleşmemesi gibi) Bu tarz konuları anlamak için İSTATİK biliminden faydalanılmakta. Ancak bu da bilimde olduğu gibi net ve kesin sonuçlar almak amaçlı değil. Dönemlere göre, akımlara göre vs bireylerin tercihleri sıklıkla ve yine öngörülemez biçimde değişmekte. Bir kişiye göre çok manktıklı olan bir siyasi durum, bir başkası için mantıksız, hatalı olarak tanımlanabilmekte. Oysa bilimde belli kurallar dahilinde ilerlenir. Formüller ve işleyiş düzenli olarak DENETLENİR. Siyaset, sanat, felsefe gibi disiplinlerde DENETLEME - SAĞLAMA yapmak çok zor ve bilimsel niteliğini hızla kaybedeceğini öngörebildiğimiz için bilimsel metodolojiyi tam olarak kullanamayız. (hava durumu ölçümleri de 3-5 günden sonra öngörülemez biçimde değişkendir. tahmin olasılığı %30un altına düşer. Çünkü sonuca etkiyen faktörler karmaşıktır İstatistik daha güçlü kaynağa dönüşür çoğu zaman bu konuda)

Bilim MODELLER, DENEYLER, SONUCU SORGULAR.

Tüm Reklamları Kapat

İnsan yapı olarak bu tarz bir işleyiş için fazla kompleks yapıda olduğu için bizzat içinde olduğu konularda salt bilimsel yaklaşım çalışmamaktadır.

Kaynaklar

 1. Skinner, B. F.. A Case History In Scientific Method. (4 Ocak 2023). Alındığı Tarih: 4 Ocak 2023. Alındığı Yer: psyc net | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

İstenirse çözülür, çözülemiyorsa…

Hayatta benim bildiğim çözülemeyecek iki sorun vardır. İlki olmayan sorun, ikincisi çözülmek istenmeyen sorundur. Onun dışında çözülemeyecek sorun yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Siyaset de haliyle sorun çözme sanatı ve sorun çözmeye talip olma üzerinden yürür. Fakat bir ülkede demokrasi kendi ayakları üzerinde durmuyorsa ve siyaset kurumu daha çok sorun yaratmak üzerine temellendirilmişse; doğal olarak bilim, bilimsel yaklaşım ve akıl, bunu icra edenlerin turnosol kağıdı olacağı için kapı dışarı edilir.

Sürekli sorun sürekli sorun çözmeye talip olmanın aracı olarak ve tersinden siyaseti belirlemeye başlar. Olan budur. Yani iradi bir tercih ve ne ülkemize ne de bugüne özgü değil ne yazık.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durum, küresel ölçekte egemen olan burjuvazi ve temel argümanı kapitalizmden bağımsız ele alınamaz. Sonuçta kapitalizm gölgesini dahi satamadığı ağacı keser. Demek ki bu gibi bölgelerde halen bu gibi sorunların sürekliliği muazzam bir boyunduruk , doğrudan ve dolaylı getiriye sahip ki, sürsün istiyor.

Dünyanın değişik bölge ve ülkelerinde ve yoktan savaş ve iç savaş yaratmaktan da geri durmayan bu küresel egemenlik haliyle parayı verdiği her coğrafyada düdüğü istediği zaman, istediği kadar ve istediği şekilde ya çalıyor ya da çaldırıyor. Bu da daha çok , akıl ve bilim ile çözümü son derece kolay olan sorunların akla ziyan bir şekilde çözümsüzlüğünü dayatıyor.

E O da haklı. Sonuçta yaratılan bunca yapay sorun sürmez ve çözülür ise insanlar ve toplumlar bir bütün olarak öze yönelik "neden bu haldeyiz" sorusunu sormaya başlar ve takke düşer kel görünür. İşte egemen burjuvazinin ve yerellerdeki temsilcilerinin asla istemeyeceği şey budur.

Kaynaklar

 1. Fikret Başkaya. (2012). Paradigmanın İflası. Yayınevi: Özgür Üniversite. sf: 362.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close