Sorulara Dön
0
Akademi & Üniversite

Siyaset bir meslek grubuysa, neden siyasetçilerin ezici çoğunluğu siyaset dışı bir branştan veya eğitim olmaksızın siyaset yapabiliyorlar?

Tıp eğitimi almamış ama yatkınlığı olan biri, iyi bir pratikle ameliyat yapabilir. Siyaset için de bunu diyebiliyoruz; eğitimli-eğitimsiz ayrımına bakmazsak eğer. Bu mantaliteyle, usta-çırak gibi bir deneyimle meslek icra edilebiliyorsa, eğitimin ne anlamı kalıyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Siyaset yaşamın bir parçasıdır. Yönetime katılımı tanımlayan bir kavramdır. Bir topluluğun daha yüksek refahta yaşayabilmesi için yönetime katılması gerekliliği bir zorunluluktur. Dolaysıyla siyaset her kişinin eğitilmesi gereken bir konu. Üniversite düzeyinde bir disiplin olarak siyaset ise bir bilim dalı olarak siyaset bilimini geliştirmek için var olmalıdır. Yani toplumdaki insanların yönetime katılması sürecinin ayrıntılarıyla, yönetiminde toplumun oynayacağı rolün nasıl olması gerektiğiyle ilgili bilgiler üretmelidir. Siyaset bölümü okuyup siyaset yapmak da yanlış değildir. Ancak özellikle uzak batı toplumlarında ortaya çıkan Kolej (College) ve Üniversite arasındaki ayrım burada karşımıza çıkıyor. Üniversite bir bilimin üretilmesi, depolanması ve paylaşılması için var olan kurumdur. Kolej ise uzmanlık gerektiren bir konuda piyasada çalışmak üzere meslek adamı yetiştiren kurumdur. Yani siyaset okuyup siyaset yapılmak isteniyorsa siyaset eğitimi veren bir kolejde eğitim alınmalıdır. Üniversitede eğitim alıp siyaset yapmaya kalkışmak ise kaynakların boşa harcanmasıdır. Üniversitede verilen (verilmesi gereken) eğitim bilim üretmek üzerine kuruludur. Bunun üzerine eğitim almak için kaynak harcanmış bir bireyin yapacağı böyle bir seçim verimliliği düşürecektir. Çünkü aradaki ad ve nitelik benzerliğine bakmak yerine disiplin ayrıma bakılırsa aslında arada bir marangozun motor değiştirmesi ile aynı ayrımın olduğu görülür. İkisi birbiriyle aynı işler değildir. Tıpkı bilim adamıyla siyasetçi gibi. Son söylediğim yanlış anlaşılmaya uygun olduğu için uzatmak istiyorum:

Üniversitede eğitim gören bir kişi bilim üretmekle sorumludur. Ancak sınırlı değildir. Kolej niteliğinde olan ve adı yine üniversite olan kurumlarda eğitim gören kişilerse bilim üretmemeli ve mesleğini uygulamalıdır. Siyaset ise böyle bir bölüm değil bilim üretilmesi gereken bir disiplindir. Çünkü siyaset toplumdaki her bireyin sahip olduğu bir meslektir.

2
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın