Sorulara Dön
1
Kimya

Sıvı olup buharlaşabilen ama içinde oksijen ve hidrojen elementi ya da birleşiği bulunmayan maddeler var mı?

Öyle bir madde söyleyin ki; sıvının özelliklerini barındırsın, sıcaklıkta buharlaşsın(sıvıdan gaz haline geçiş) ama içinde oksijen ve hidrojen elementi yada molekülü olmasın? Böyle bir şey mümkün mü? Yani bir sıvı böyle bir özelliğe sahip olması için içinde oksijen ve hidrojen bulundurması şart mı?

3
195 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Organik birçok molekül aslında düşük sıcaklıklarda gaz haline geçebilir. çünkü bu atomlar kovalent bağ içerirler ve doğadaki maddenin çeşit olarak %99'undan daha fazlasının oluştururlar. Bu da ister istemez bize sadece içinde hidrojen ve oksijen (organik mantığı ile suyu saymazsak aynı şekilde karbon) bulunduran moleküllerin uçucu yani buhara dönüşebildiği izlenimini vermektedir. Aslında bu tamamen yanlış bir kanıdır. Her madde uygun sıcaklık ve basınçta, katı , sıvı, gaz, plazma hatta süper kritik akışkana dönüşebilir. Maddenin halini moleküller arası zayıf etkileşimlere bağlı olarak ortamın sıcaklığı ve basıncı belirler. Gerçekte, -260 derecede bile gaz olduğunu bildiğimiz hidrojen çok yüksek basınçta metalik hidrojen dediğimiz katı formuna getirilebildiği gibi. Ağır metal diye tabir ettiğimiz civa ilginç şekilde oda sıcaklığında sıvı haldedir ve bir metale göre oldukça uçucudur. Yine aynı ağır metallerden osmiyum dahi çok yüksek sıcaklıkta buharlaştırılabilir. Kısacası eğer sıcaklık ve basınç uygunsa sorunun cevabı tüm maddeler. Ama oda sıcaklığı dediğini varsayarsak. En basitinden karbon tetraklorür "CCl4" molekülünü örnek verebilirim aşırı uçucu, yanıcı, organik bir çözücüdür. Daha fazla bilgi edinmek için, "phase diagram, triple point" kavramlarını araştırmanı tavsiye ederim öğrendiklerini seni bayağı şaşırtacak.

125 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Sıvılaştırılmış Azot bu tanıma uyar. Dünyada bu elementi sıkıştırmak suretiyle sıvı hale getirebiliyoruz. Azot -195,8 °C de kaynar. Daha yüksek sıcaklıklarda gaz haldedir (sıkıştırılmadığı sürece) .

198 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Bütün maddeler sıvı haldeyken izole sistemde buharıyla dengededir, yani her sıcaklıkta buharlaşır ve buharı da sıvılaşır. Buna fiziksel denge denir. İçinde karbon, hidrojen, oksijen vb. element bulundurma şartı söz konusu değildir. Ayrıca sıvı halden gaz hale geçiş yoktur, bir madde buharlaştıktan sonra kritik sıcaklığa ulaşana kadar buhar fazındadır. Kritik sıcaklıktan sonra gaz hale geçer ve maddeler buradan sonra sıvılaştırılamaz.

105 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın