Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sıvı olup buharlaşabilen ama içinde oksijen ve hidrojen elementi ya da birleşiği bulunmayan maddeler var mı?

Öyle bir madde söyleyin ki; sıvının özelliklerini barındırsın, sıcaklıkta buharlaşsın(sıvıdan gaz haline geçiş) ama içinde oksijen ve hidrojen elementi yada molekülü olmasın? Böyle bir şey mümkün mü? Yani bir sıvı böyle bir özelliğe sahip olması için içinde oksijen ve hidrojen bulundurması şart mı?

3
Burak Şehitoğlu 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
3 Cevap

Organik birçok molekül aslında düşük sıcaklıklarda gaz haline geçebilir. çünkü bu atomlar kovalent bağ içerirler ve doğadaki maddenin çeşit olarak %99'undan daha fazlasının oluştururlar. Bu da ister istemez bize sadece içinde hidrojen ve oksijen (organik mantığı ile suyu saymazsak aynı şekilde karbon) bulunduran moleküllerin uçucu yani buhara dönüşebildiği izlenimini vermektedir. Aslında bu tamamen yanlış bir kanıdır. Her madde uygun sıcaklık ve basınçta, katı , sıvı, gaz, plazma hatta süper kritik akışkana dönüşebilir. Maddenin halini moleküller arası zayıf etkileşimlere bağlı olarak ortamın sıcaklığı ve basıncı belirler. Gerçekte, -260 derecede bile gaz olduğunu bildiğimiz hidrojen çok yüksek basınçta metalik hidrojen dediğimiz katı formuna getirilebildiği gibi. Ağır metal diye tabir ettiğimiz civa ilginç şekilde oda sıcaklığında sıvı haldedir ve bir metale göre oldukça uçucudur. Yine aynı ağır metallerden osmiyum dahi çok yüksek sıcaklıkta buharlaştırılabilir. Kısacası eğer sıcaklık ve basınç uygunsa sorunun cevabı tüm maddeler. Ama oda sıcaklığı dediğini varsayarsak. En basitinden karbon tetraklorür "CCl4" molekülünü örnek verebilirim aşırı uçucu, yanıcı, organik bir çözücüdür. Daha fazla bilgi edinmek için, "phase diagram, triple point" kavramlarını araştırmanı tavsiye ederim öğrendiklerini seni bayağı şaşırtacak.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Puan Ver
1
Puan Ver

Bütün maddeler sıvı haldeyken izole sistemde buharıyla dengededir, yani her sıcaklıkta buharlaşır ve buharı da sıvılaşır. Buna fiziksel denge denir. İçinde karbon, hidrojen, oksijen vb. element bulundurma şartı söz konusu değildir. Ayrıca sıvı halden gaz hale geçiş yoktur, bir madde buharlaştıktan sonra kritik sıcaklığa ulaşana kadar buhar fazındadır. Kritik sıcaklıktan sonra gaz hale geçer ve maddeler buradan sonra sıvılaştırılamaz.

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Sıvılaştırılmış Azot bu tanıma uyar. Dünyada bu elementi sıkıştırmak suretiyle sıvı hale getirebiliyoruz. Azot -195,8 °C de kaynar. Daha yüksek sıcaklıklarda gaz haldedir (sıkıştırılmadığı sürece) .

Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın fikirleri dağınıksa, daha fazla fikir sahibi oldukça, daha karışık bir kafası olacaktır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder