Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Şişmanlık neden dezavantaj?

doğada şişman olabilecek besine sahip olmak bir güç gösterisi değil mi aslında 2 farklı açısı var olayın birincisi şişman olabilmek için güçlü olmak gerek ikincisiyse şişman olmak avlanmayı zorlaştıracağı için şişman olmasına rağmen hayatta kalmak da onun güçlü olduğu anlamına gelmiyor mu?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Şişman olmak için ya genetik altyapısı olan bir bozukluk, ya da hormonal bir bozukluk olması gerekir. Bunun dışında şişman olmak ancak ihtiyacınızdan fazlasını tüketiyorsanız mümkün.

Birinci durumda yani fizyolojik bir rahatsızlık sonucu şişman olmak zaten bireyi zayıf ve elenmeye hazır bir konuma getirir.

Bu Reklamı Kapat

Ikinci durum ise size ihtiyacınızdan fazlasını almanızı sağlayacak bir düzen gerektirir. Mesela sürünün diğer hayvanlarının sizin için ekstra enerji harcayıp besin tedarik etmesi veya kendi hakkından feragat etmesi. Kendi hakkından feragat eden bireylerin bulunduğu bir sürüde de yaşam şansınız oldukça stresli ve riskli olmalı.

0
  • Raporla
Cevap
Lezgin Alimoğlu
Lezgin Alimoğlu Lise son öğrencisi

Bu soruyu yanıtlamadan önce şunu belirtmem gerekiyor. Ben biyoloji uzmanı falan değilim fakat abiyogenez ve evrim teorileri ile ilgili bir araştırma yapmıştım ve ayrıca sorduğun soruyla ilgili psikoloijk yönden de görüşümü belirtebilirim.

Üstteki kişinin cevabını okudum ve biyolojik anlamda verdiği cevabın yeterli olduğunu düşünüyorum bu sebeple kendisine teşekkür ederim. Ben de bilgilerimi tazelemek amacıyla ve psikolojik yönden incelemek için bir şeyler yazmak isterim.

Bu Reklamı Kapat

Aslında bakarsan bundan uzun zamanlar önce(örneğin Osmanlı İmparatorluğu döneminde) insanlar evleneceği kişiyi seçerken şişman olmasını tercih ediyordu bunun sebebi ise insanların, şişmanlığın sağlık durumuyla orantılı olduğunu düşünmesiydi.

Biraz daha ilk çağlara dönelim.

Bu Reklamı Kapat

İlk insanlar bildiğimiz gibi avcı toplayıcı yaşıyorlardı bu sebeple sürekli hareket halindeydiler. Yanlarına sürekli gereken malzemeleri almaları gerekiyordu bu sebeple yanlarında bulundurmak yerine besinleri bulduklarında depo amacıyla yemeleri gayet mantıklı bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Fakat bu insanlar sürekli hareket ettiğinden dolayı şişmanlık denilen bir kavramın ilk insanlarda görüldüğünü de düşünmüyorum. Eğer görülüyorsa da bu durum çok nadir olmalı. Şişmanlık olgusu biraz daha yıllar sonra türeyen bir olgu aslında. Günümüzde birkaç adım yürüyüp (veya telefondan sipariş ile) yüksek kalorili bir yiyecek alıyorsun ve bu kaloriyi tüketmeden gün boyu oturuyorsan bunun bir avantaj olduğunu söylemen sadece beni senin de bir şişman olduğun düşüncesine itelerdi herhalde.

Şişmanlık=Kolay ulaşılan yiyecek+Hareketsizlik

Sen eğer bu konulara ilgi duyuyorsan sana Yuval Noah`ın HOMO SAPİENS kitaplarını okumanı öneririm(İilk insanların davranışlarını ve özellikle 2.kitabında doğal seçilim ile ilgili yaptığı çıkarımlar beni etkilemiştir) . Şuan tam hatırlamıyorum cümleyi fakat senin sorduğun soruyla ilgili kitabında bir bölümde şöyle bir yazı olması lazım hatırladığım kadarıyla şişmanlığı atalarımızın yemek depolama davranışı genleriyle ilişkilendiriyordu fakat dediğim gibi tam olarak hatırlamıyorum.

Kolay gelsin.Tartışmak istediğin bir yer varsa yazabilirsin.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et