Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Lil Trilece
Lil Trilece
3,311 UP
Üye
1

Sınavlar var olmasaydı ne olurdu neden sınavlar var?

Sınavların oluşturulma amacı bilgi düzeyimizi ve kabiliyetimizi ölçmek için. Ama bunun için daha farklı çözümler var. Mesela integrali bilmeyen birisi yine yazılım yazabilir gibi. Sonuçta kimse senden yazılım yazmanı isterken integral gerekmez. Sonuçta herkes farklı konularda iyidir belki integrali yapamaz ama çok iyi bir yazılımcı olabilir.
578 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş
41K UP
Okur

Eğitim sisteminden yakındığınızı duyuyorum. Verdiğiniz örnek yazılım mühendisliğinden gidelim. Eğitim sistemimiz şuan için belirli şeylere tabi beceri odaklı değil bilgi odaklı. Bilirsen yapabilirsinde halbuki çoğu meslek böyle değil. Cerrah olmak mesela hem beceri hemde bilgi ister bir dişçiye bakalım büyük çoğunlukla beceri odaklı bir kaç operasyondan sonra bilginin bir önemi kalmıyor Berber çırağı gibi aynı şeyleri izleyerek ve deneyerekde öğrenebilirsiniz. Öğrencilerin halı ise apayrı. Bilgisayar bölümlerini kazanan kişiler sadece bilgi olarak varlar pratik olarak yoklar. İşe alım koşulları ise birkaç projen olması öğrenciler üniversite yıllarında başka şeylere odaklanıyorlar. Yazılım üzerine kendilerini geliştirmiyorlar sonucunda bilgisi olan ama yapamayan kişiler ortaya çıkıyor. Dediğim gibi eğitim sistemimiz çoğu eğitim sistemi sizi hayata yetiştirmek için eğitiyordur oysaki nasıl para yönetileceği öğretilmez finansal okuryazarlık öğretilmez kişinin nasıl yatırım yapacağı öğretilmez eğer kişinin kapasitesi varsa bunların üzerine odaklanıyor.

Çoğunlukla finans üzerine yazılmış ama hayat hakkında bilgilerde içeren Zengin Baba Yoksul Baba yı öneririm.

Tüm Reklamları Kapat

167 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Barış Barış
bilim meraklısı

Merhaba, sorunuzda ve soru içinizdeki temel hipotezde yanlış bulduğum iki şeyi yazayım

"...Mesela integrali bilmeyen birisi yine yazılım yazabilir gibi." Bu yazılımı nerede yapacağınıza bağlı. Mesela basit bir interaktif olmayan statik web sitesi yapacaksanız evet. Ama diyelim ki topografya üzerine bir proje yapıyorsanız, veya Mars'a araç yollayacaksanız, veya kriptoloji çalışacaksanız iyi matematik bilmek gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

Ama daha da önemlisi bu yargınız eğitimde "dolaylı etki" kavramını gözden kaçırıyor. Bize bazen doğrudan işe yaramıyor gibi görünen edinimler, uzun vadede farklı becerilerimize fayda ediyor. Mesela iyi matematik bilmek problem tanımlama ve onlara çözüm kümesi oluşturma becerinizi dramatik bir biçimde arttırıyor. Ve bu eğitim bilimlerinde tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli bir meseledir.

Ha sınavların veya derslerin yoğunluğu, ağırlığı, yapılış şekli konusunda eleştiriler olabilir. Ama ölçme değerlendirmesiz bir eğitim olmaz.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close