Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Sicim teorisinin gerçekliği esir maddesinin varlığına kanıt olabilir mi?

Farklı kuvvetleri birleştiren sicim teorisi ile esir maddesi her zaman aynı şey miydi geçmiştekilerin esir dediği maddeye biz sicim mi diyoruz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Esir maddesi ile sicim farklı şeylerdir. Esir maddesi kavramı 1900lü yıllara dayanır. Bunun çıkma sebebi ise o zamanlardaki biliminsanlarının ışığın ve elektromanyetik dalgaların bir maddesel ortam olmadan ilerleyemeceğini düşünüyor olmalarıydı. Hatta bunu kanıtlamak için Michelson-Morley deneyi tasarlanıp yapıldı. Deney kısaca şu; yarı saydam ortamdan geçip ikiye ayrılan ışığın dedektörlere varma sürelerini ölçmekti. Eğer "esir maddesi" var olsaydı ikiye ayrılan ışınlar arası bir zaman farkı (gecikme) olmalıydı. Fakat deney defalarca tekrarlandığında iki ışın arasında bir gecikme olmadığı ortaya çıktı. Dolayısıyla esir hipotezi çürütülmüş oldu. Elektromanyetik dalgalar enine dalgalar olup, yayılmaları için maddesel ortama ihtiyaç duymazlar.

Sicim Kuramı ise "herşeyin teorisi" dediğimiz teoriye birleşik alan kuramına giden yolda, bir teori. Amacı şuan yüksek enerji fiziğindeki kullanımı yaygın olan "standart model" in açıklayamadığı (kütleçekimi mikro evrende açıklamak gibi) sorulara cevap veren bir kuramdır. Yüksek derecede matematik içerir. Kanıtlanması ise şuanki deney aletlerimizin sınırı nedeniyle zordur (şimdilik ! ). Bu kuram atomaltı temel parçacıkların birer keman teli gibi sicimlerden ve bu sicimlerin farklı frekanslarda (enerjilerde) titreşmesinden oluştuğunu öne sürer. Farklı frekanslar farklı notalar üretir mantığı gibi düşünülebilir (oldukça basit bir yaklaşımla ama). Yani eserle sicimler arasında herhangi bir bağ bulunmamaktadır.

174 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kesin bir şekilde inanmak için, şüphe ile başlamamız gerekir.”
Stanislaw Leszczynski