Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Enes Zxs
Enes Zxs
42K UP
Üye
7

Sıcaklık nasıl yayılıyor?

Özel bir parçacık yada bir dalga. Bu soruyu ilk düşündüğüm zaman aklıma fotonlar gelmişti ama saçma olduğunu anlamam pek uzun sürmedi karanlıkta da sıcak olabiliyor değilmi. Bir çoğunuzun cevabı enerji olur muhtemelen ama bu enerji nasıl iletiliyor yada öylesine mi var benim cevabım da enerji ama aklım almıyor yada çok şaşırtıcı geliyor bana birde ek olarak sıcaklık ve ısının farkını açıklayabilirseniz çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler
986 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

Isı enerjinin dönüşebileceği formlardan biri ve evet, fotonlarla taşınabiliyor.

Fotonlar sadece gözle görünür dalga boyundaki enerjiyi ("ısıyı") taşımıyor. Aşağıdaki enerji seviyelerinin hepsini fotonlar taşıyor, bizim "gözle görünür ışık" olarak algıladığımız aralık, orada gösterilen daracık aralık:

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla ilk tahmininiz doğru: Isının taşınma türlerinden biri olan radyasyonu taşıyan şey fotonlar. Zifiri karanlık bir odanın içi de fotonlarla dolu; ancak bunların enerjisi gözle görünür aralığın dışında olduğu için bize "zifiri karanlık" geliyor. Halbuki "gece gözlüğü" gibi kızılötesi dalgaboylarını tespit edebilen bir araç kullandığınızda, gözünüze zifiri karanlık gözüken bir yer böyle gözükebilir, çünkü o karanlık ortamda başka fotonlar da var (ve bu özel cihazların sensörleri onları yakalıyor):

Ama ısının yayılmasını sağlayan tek şey bu değil. 2 diğer mod daha var: Kondüksiyon ve konveksiyon. Bunların her ikisi de sıcaklığın tanımıyla ilişkili.

Sıcaklık, bir cismi oluşturan atomların kinetik enerjisinin ortalaması ile ilişkili. Dolayısıyla iki cisim birbirine temas ediyorsa, temas noktalarındaki atomlar birbirlerine enerji aktarabilirler, bu da ikinci cismin atomlarının ortalma kinetik enerjisini değiştireceği için, sıcaklığı değiştirir. Kondüksiyon, iki cismin direkt olarak temas etmesiyle yaşanan ısı transferi. Konveksiyonsa bir akışkan (mesela hava veya su) aracılığıyla taşınan ısı demek. Her ikisinde de "diğer cisimlerle temas" var. Bu arada bu tür temasta da aktarımı sağlayan yine fotonlar (bunlara "sanal foton" deniyor).

460 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
18
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

Sıcaklık çok 'insansı' bir ifade aslında. Yani bizim hissimize dayanıyor bu ifade tıpkı soğukluk gibi. Aslında temelde olan şey atomların titreşimlerınin ve kinetik enerjilerinin artması. Bizler kendi hislerimizi veya algı sınırlarımızı kavramlara aktararak tanımlar ve kavramlar üretiyoruz. İnsan olarak kendi algılarımızı ve algılarımıza dayanan nitelemeleri bir kenara koyarak düşünür ve evreni kavrar isek adeta "aradan çekileceğimiz" için evrendeki temel durumların aslında ne olduğunu daha rahat kavrarız. Çünkü kavramsal temelde algısal nitelemelerimizin işin içine karışması farklı nitelemelere dayanan yeni kavramlar türemesine neden oluyor. Bu da çoğu zaman temel durum yerine dolaylı nitelemelere neden oluyor ve konunun özünü anlamamıza engel oluşturuyor. Aynı şey örnek vermek gerekirse ışığın durumu için de geçerli biz genelde algılarımiza kapılıp sadece algı sınırlarımızda kalan görülebilir ışığa sadece 'ışık' diyoruz. Oysa radyo dalgaları da ışıktır biz görmesek de. Tek fark bizim görme algımızın dışında kalacak şekilde daha düşük dalga boyuna sahip olmasıdır.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Volkan Ali Ersoy
Doktorum.

Bu soruyu bir insanın sıcaklığını kaybetme yollarını anlatarak da cevaplayabiliriz. Bir insan kendi vücut sıcaklığını 4 temel yolla kaybeder.

1- Radyasyon

Tüm Reklamları Kapat

2- Terleme

3- Konduksiyon

Tüm Reklamları Kapat

4- Konveksiyon

İnsanın vücut sıcaklığını kaybetme yolları
İnsanın vücut sıcaklığını kaybetme yolları
Guyton and Hall Fizyoloji

Vücut sıcaklığımızın büyük bir kısmı radyasyon ile kaybedilir. Peki nasıl olur bu. Genel olarak kızılötesi ışık yayılımı ile olur. Ortamdan daha sıcak olan herhangi bir nesneyi o ortama koyduğumuzda o cismin çevresindeki atomların dış yörüngelerindeki elektronlar iç yörüngelere geçer. Daha düşük enerji seviyesine geçer. Aradaki bu enerji farkı ise kızılötesi ışık olarak çevreye saçılır. Çok ilginç bir olay ise çevre sıcaklığı vücut sıcaklığımıza yaklaştığında ya da geçtiğinde bu radyasyonun azalmasıdır.

Sorulan sorudaki önerge ise aslında yanlıştır. Karanlık odanın içi foton doludur. Ancak insan gözü bazı dalgaboylarını göremez. Hatta elektromanyetik spektrumun çok küçük bir kısmını görebilir ki bu kısmada "görülebilir ışık" denilir.

Belli bir enerji verilen bazı atomlar titreşmeye başlar, bu titreşimler sonucunda bazı dalgalar oluşur. Bu dalgalara mikrodalga denilir. Mikrodalga fırının içindeki yiyecekleri ısıtan enerji budur. Ya da cep telefonumuzda konuşurken kulağımızı ısıtan ışınlar bunlardır.

Terleme kabaca vücut yüzeyimizde buharlaşan havanın buharlaşırken altındaki cildimizi soğutması ile olur.

Konduksiyon, çevredeki hava akımının vücudumuz ile ısı alış verişi yapması sonunda oluşur.

Konveksiyon ise vücudumuza dokunan nesneler ile ısı alışverişi yapmamız sonucunda meydana gelir.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close