Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Sıcaklığı aynı olan farklı maddeler vücudumuza aynı etkiyi yapar mı?

Meteoroloji genel müdürlüğü sayfasında kaydedilmiş en yüksek sıcaklığın 56,7 °c olduğunu okudum. Tam olarak merak ettiğim şu: havanın bu sıcaklığına dayanabiliyoruz, peki ya bu sıcaklıkta bir metal elimizi yakar mı? Sağduyum, elimizin yanacağını söylüyor.

2
Teşekkür (7)
Hatırla (4)
Takip (5)
Paylaş
2 Cevap

Cisimlere dokunduğumuzda hissettiğimiz şey cismin sıcaklığı değil, vücudumuzla cisim arasında gerçekleşen ısı transferidir. Kışın metal bir yüzeye dokunduğumuzda, onun tahta bir yüzeyden daha soğuk olduğunu hissederiz. Aslında aynı ortamda uzun süre bulundukları için sıcaklıkları aynıdır. Fakat metaller iyi bir ısı iletkenidir ve dokunduğumuz anda gerçekleşen ısı transferinin hızı tahtaya göre daha fazladır. Bu yüzden demir yüzeyi daha soğuk hissederiz. Isı transferinin yönü de önemli. Bu örnekte ısı transferinin yönü vücudumuzdan yüzeye doğru idi, bu yüzden iki yüzeyi de soğuk hissettik. Bir elinizi soğuk suda diğer elinizi zarar vermeyecek ölçüdeki bir sıcaklıktaki suda bir müddet bekletin. Sonra bu iki sıcaklık arasında olan başka bir suya ellerinizi sırayla daldırın. Soğuk suda beklemiş eliniz suyu sıcak hissedecek, sıcak suda beklemiş eliniz soğuk hissedecektir. Sıcaklık algımız ısı transferinin yönüyle ilgilidir. Bir başka örnek olarak şunu verebilirim: odada uzun bir süre beklemiş su veya herhangi bir içeceği içerken onu soğuk hissederiz (Vücut sıcaklığımızdan daha düşük sıcaklıktadır çünkü) fakat etrafımızdaki hava su ile aynı sıcaklıkta olmasına rağmen bu kadar serin hissettirmez. Havanın ısı iletkenliği, suya göre düşüktür bu yüzden ısı transferinin büyüklüğü su ile olandan azdır.

Sorunuza gelirsek, sağduyunuz haklı, son vermiş olduğum örnekteki gibi demirin ısı iletkenliği çok yüksektir. Bu yüzden çok daha sıcak hissederiz. Elimize zarar verip veremeyeceği konusunda bir şey söyleyemem. Evrim Ağacı'nın Parker Güneş Sondası hakkındaki şu yazıyı okumanızı da öneririm. Sıcaklık ve ısı farkını anlatması açısından güzel bir açıklaması var.

Bu arada şu ana kadar verdiğim örnekler tek ısı iletim yolu olarak "conduction" ( Trk. iletim?) olduğunu kabul ediyor. Gerçekte ise hava hareket ettiği için bir de konveksiyon ile ısı aktarımı olacaktır. Yani kısaca rüzgarların etkisini hiç düşünmedik. Sıcak havaya dayanabilmemizin en önemli sebebi de terlemenin etkisi ile dışarıya ısı vermemiz.

Teşekkür (4)
Paylaş
6

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Isı ve sıcaklık kavramları

56,7 derece bir metalin elimizi yakması olası görünmüyor ASKERDE demir bardakla çay verirler . Su yüz derecede kaynar , Bardaklara koyulan çay en azından, metal bardağın yüzey sıcaklığını 60 derecenin üstüne çıkartır.

İnsanların çoğunun 60 derecedeki çayı rahatlıkla içtiği göz önüne alınırsa , bu metal bardakların da avuçlandığı zamanları göz önüne alarak 57 derecedeki metal bardağın elinizi yakmayacağını düşünüyorum ben .

Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeye kuşku duyun.”
Rene Descartes
Geri Bildirim Gönder