Sorulara Dön
4
Fizik & Kuantum

Sıcaklığı aynı olan farklı maddeler vücudumuza aynı etkiyi yapar mı?

Meteoroloji genel müdürlüğü sayfasında kaydedilmiş en yüksek sıcaklığın 56,7 °c olduğunu okudum. Tam olarak merak ettiğim şu: havanın bu sıcaklığına dayanabiliyoruz, peki ya bu sıcaklıkta bir metal elimizi yakar mı? Sağduyum, elimizin yanacağını söylüyor.

2
1,326 görüntülenme
Teşekkür (8)
Hatırla (4)
Takip (5)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Cisimlere dokunduğumuzda hissettiğimiz şey cismin sıcaklığı değil, vücudumuzla cisim arasında gerçekleşen ısı transferidir. Kışın metal bir yüzeye dokunduğumuzda, onun tahta bir yüzeyden daha soğuk olduğunu hissederiz. Aslında aynı ortamda uzun süre bulundukları için sıcaklıkları aynıdır. Fakat metaller iyi bir ısı iletkenidir ve dokunduğumuz anda gerçekleşen ısı transferinin hızı tahtaya göre daha fazladır. Bu yüzden demir yüzeyi daha soğuk hissederiz. Isı transferinin yönü de önemli. Bu örnekte ısı transferinin yönü vücudumuzdan yüzeye doğru idi, bu yüzden iki yüzeyi de soğuk hissettik. Bir elinizi soğuk suda diğer elinizi zarar vermeyecek ölçüdeki bir sıcaklıktaki suda bir müddet bekletin. Sonra bu iki sıcaklık arasında olan başka bir suya ellerinizi sırayla daldırın. Soğuk suda beklemiş eliniz suyu sıcak hissedecek, sıcak suda beklemiş eliniz soğuk hissedecektir. Sıcaklık algımız ısı transferinin yönüyle ilgilidir. Bir başka örnek olarak şunu verebilirim: odada uzun bir süre beklemiş su veya herhangi bir içeceği içerken onu soğuk hissederiz (Vücut sıcaklığımızdan daha düşük sıcaklıktadır çünkü) fakat etrafımızdaki hava su ile aynı sıcaklıkta olmasına rağmen bu kadar serin hissettirmez. Havanın ısı iletkenliği, suya göre düşüktür bu yüzden ısı transferinin büyüklüğü su ile olandan azdır.

Sorunuza gelirsek, sağduyunuz haklı, son vermiş olduğum örnekteki gibi demirin ısı iletkenliği çok yüksektir. Bu yüzden çok daha sıcak hissederiz. Elimize zarar verip veremeyeceği konusunda bir şey söyleyemem. Evrim Ağacı'nın Parker Güneş Sondası hakkındaki şu yazıyı okumanızı da öneririm. Sıcaklık ve ısı farkını anlatması açısından güzel bir açıklaması var.

Bu arada şu ana kadar verdiğim örnekler tek ısı iletim yolu olarak "conduction" ( Trk. iletim?) olduğunu kabul ediyor. Gerçekte ise hava hareket ettiği için bir de konveksiyon ile ısı aktarımı olacaktır. Yani kısaca rüzgarların etkisini hiç düşünmedik. Sıcak havaya dayanabilmemizin en önemli sebebi de terlemenin etkisi ile dışarıya ısı vermemiz.

1,196 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
8
Teşekkür (4)
Paylaş
8
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

56,7 derece bir metalin elimizi yakması olası görünmüyor ASKERDE demir bardakla çay verirler . Su yüz derecede kaynar , Bardaklara koyulan çay en azından, metal bardağın yüzey sıcaklığını 60 derecenin üstüne çıkartır.

İnsanların çoğunun 60 derecedeki çayı rahatlıkla içtiği göz önüne alınırsa , bu metal bardakların da avuçlandığı zamanları göz önüne alarak 57 derecedeki metal bardağın elinizi yakmayacağını düşünüyorum ben .

670 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın