Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Can Temir
Can Temir Üye
4

Sevdiğimiz/dinlediğimiz şarkıları belirleyen faktör nedir?

Arkadaş ortamlarımıza baktığımızda aynı karakterde iki insanın bile birbirinden tamamen farklılaşarak zıt kutuplardaki şarkı türlerinde şarkılardan hoşlandıklarını görebiliyoruz. İnsanların dinleyecekleri şarkının ne olacağını neler belirler?
578 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Mehmet Ali
Mehmet Ali bilimsever

Yapılan çalışmalar on yaşına kadar maruz kaldığımız müziklerin ileriki yaşlarda müzik seçimlerinde etkilediği gözlemlenmiştir. On yıllık süreçte fazlaca müziğe maruz kalanların ileriki yaşlarda geniş bir müzik yelpazesine sahip olduğu görülüyor, o yaşlarda müziğe maruz kalmayanlarınsa tam tersi durum gözleniyor. Ayrıca bir grup üzerinde yapılan araştırma klasik müzik ve Türk müziği sevenlerin ailelerinin de bu tip müzikleri dinledikleri görülüyor ancak rock müzik dinleyenlerin bu müziği ergenlik çağında dinlemeye başladığı görülüyor. Müziğin karakter üzerinde de etkisi var bence müzik bir bakıma kişiliğimizi yansıtıyor insanlara '' bakın ben buyum '' demenin bir yolu. yüksek sesle arabalarda çalınması, hoparlöre alınıp diğer insanlara '' bakın en iyi müziği ben dinliyorum'' izlenimi oluşturmasını sağlıyor kimse toplumda görülmeyen biri olmak istemez. bahsettiğim araştırmada da farklı müzik türlerini dinleyen insanların farklı kişiliklere sahip olduğu ortaya çıkıyor. Müziği sevmemizin sebebi bence gelişkin sosyal iletişim becerilerimizden kaynaklanıyor. Duyguları çok iyi analiz eden bir kulak yapımız ve temporal lobumuz var. Farklı ruh hallerinde farklı tür müzik türleri dinlememizin sebebinin bu olabileceğini düşünüyorum eğer farklı bir ruh halindeysek bizimle aynı ruh halini paylaşan müzikleri dinleriz bizi anladığını düşündüğümüz müzikler bize iyi gelir. Yani hangi şarkıyı dinlediğimizi biraz çocuklukta maruz kaldığımız melodiler biraz kimlik arayışı biraz yaşıtlarımızın etkisi biraz da ruh halimiz belirliyor gibi. Aynı zamanda çalışmalar 30'lu yaşlardan sonra müzik zevkimizin çok fazla değişmediğini gösteriyor.

538 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Sosyal Bilimler Dergisi. Müzik Tercihi Ve Kişilik İlişkisi. (12 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
  • Raporla
Cevap
Mustafa Direk
Mustafa Direk 12 Yaşımdan Beri Dinliyorum

Bir yerde kendi isteğim haricinde dinlemiş olduğum müziği anımsıyorum. Bu oldukça geçmiş bir zamana yansıyor ve müzik türü konusunda bilinçli bir tercih yaptığımı düşünmüyorum. Geçmiş de dahil olmak üzere yabancı müzik dinleyen bir aile fertine sahip değilim. 2011 yılıydı. 11.yaşımın ilk günleri. Kahramanmaraş'ın bir köyünden İstanbul'un parlak dünyasına ilk adımımı attığım günler. Via Port isimli bir yer vardı, sanırım Kurt Köy tarafında oluyor. Anadolu yakasındaki. Sosyal bir şehir, her taraf ışıl ışıl, lüks, zenginlik, avmler. Şirinler filminin animasyon versiyonunda gargamelin New York sokaklarına ilk adımını attığı zamandaki gibiydim bende. Yurt dışından teyzem gelmişti, velhasıl parası vardı ve bizlere güzel vakit geçirtecekti. Fakat o zaman bu olayın hayatımı bu kadar etkileyebileceği aklıma gelmezdi ve mantığımada sığmazdı. Velhasıl , gezdik eğlendik. Yurt dışından gelen kuzenim yanımda lakin o yurt dışında bu tarz şeyleri göre göre alışmış olacak ki gün içerisinde hep bana alaycı bir biçimde bakıp gülüyordu. Avm'lerde bangır bangır çalan yabancı şarkılar (genellikle Rihanna, Calvin Harris, Pitbull) , eğlence mekanları , elbise mağazaları, restraurantlar , neredeyse tamamı yabancı pop veya edm türünde şarkılar çalıyordu. Benim birkaç ay böyle geçti. Taa ki teyzemler geri yurt dışına gidene kadar. Onlar gidince annemin Selda Bağcan müziklerine kaldım. Ruh halim kötüye gidiyordu. O zamanlar yükselen o dopaminler geri alınıyordu sanki benden. Çok emin değilim lakin sanırım o dopaminlerin verdiği öfori hissi sebebi dolayısı ile ailemin tamamı türk müzikleri dinlesede ben hiç sevemedim. Sorunun cevabı olarak iyi geçirilen zamanın sevdiğim şarkıları belirleyen faktör olduğuna inanıyorum. 11 yıl geçti fakat Türkçe müzikleri dinlerken halen keyif almıyor ve duygusal birşeyler hissetmiyorum.

193 görüntülenme
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et