Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
44K UP
Üye
0

Ses tanıma sistemi nasıl çalışır?

Örnek mercedeslerdeki sesli sistem
356 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Musa GÜL
Musa GÜL
1,002 UP
[Bu unvan, uzunluk nedeniyle silindi.]

Merhaba,

Ses işleme alanının dışında kelime işleme alanını kullanarak yapmış olduğum tez(Static Malware Detection Using RNN on Portable Executables) ve makine öğrenimi alanındaki tecrübelerim ile bunu size özetlemeye çalışacağım.

Tüm Reklamları Kapat

Bir yapay zekanın istenileni bulabilmesi için önce onu tanıyor olması gerekir. Tam da bu noktada makine öğrenimi kavramı ortaya çıkar. İşte bu nedenle, bir makinenin önce istenileni öğrenmesi onu tanıması gerekir ancak bu tanıma işlemini bilgisayar sistemleri, bizdeki tanıma işlemlerini gerçekleştiren dokunma, görme, koklama vd. gibi fonksiyonlarımız yerine kendisinin duyu organları olan Binary (İkilik Sistem) ile yapar. Nasıl mı? Hemen örnek verelim;

Örnek verecek olursak arabaya bindiğinizi ve sesinizi tanıtmak istediğinizi düşünün. Tuşa bastınız ve size "Merhaba" kelimesini söylemenizi istedi. Merhaba dediğinizde bu sesin öncelikle frekansını, dalga boyunu ve var ise başka bir çok parametresini kelime işleme mimarilerinde olduğu gibi vektörler haline dönüştürür. Bunları 0 ve 1'ler halinde üzerinde bulunduğu bilgisayarda bir veri setine aktarır. Bu makine öğrenimi kısmıdır, bir kaç farklı kelime "Merhaba", "Günaydın", "Bu gün hava nasıl?" gibi birden çok kelime kullanılmasının temel nedeni, sapmaları ve gürültü oranını ortaya çıkarmaktır. Sapma ve Gürültü nedir bundan bahsedelim; Sapma ve Gürültü basit tabirle 20 kez "Günaydın" dediğinizde her birinin birbirinden farklı olması sapma, her birinin anlaşılabilirlik oranı ise Gürültü olarak adledilebilir. Bu oranın belirlenmesinin nedeni ise siz arabaya binerek "Merhaba" dediğinizde gürültü ve sapma değeri olmaz ise, yapay zeka ilk kayıttaki söylediğinizin %100 aynısını söylemenizi ve sesinizin aynı frekans ve dalga boyuna var ise diğer parametlere sahip olmasını bekleyecektir. İşte bu yüzden yapay zeka, sapma ve gürültü oranlarını da ekleyerek bir kaç farklı kelimeden sesinizin 0 ve 1'lerini oluşturur.

Tüm Reklamları Kapat

Sonrası mı? Sonrası çok basit. Bir sonraki arabaya binişinizde Merhaba dediğinizde yapay zeka, gelen sesin frekans, dalga boyu ve var ise diğer parametrelerine bakar ve mevcuttaki veri setinde bulunan 0 ve 1'ler ile uyuyor ve sapma ve gürültü oranları ile uyumlu ise "Geldi yine bizim homosapiens diyerek" sesinizi tanımış olur.

Umarım basit bir dille anlatabilmişimdir, detaylı metot, teknik ve yöntemlere ihtiyacınız olur ise;

Word2Vec, LSTM, RNN, Word Embedding; CBOW, Skip-Gram kelimelerini araştırabilirsiniz ya da iletişime geçerek yaptığım tezin detaylarını görebileceğiniz sunuma ulaşmanızı sağlayabilirim.

İyi çalışmalar dilerim.

113 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Kanishka Rao, Has¸im Sak, Rohit Prabhavalkar, et al. (2021). Exploring Architectures, Data And Units For Streaming End-To-End Speech Recognition With Rnn-Transducer. IEEE. | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close