Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Saygı; inanılan şeye mi, inanana mı duyulur?

Şahsen ben budistlerle puta tapıyorlar diye dalga geçen hatta teslis inancıyla dalga geçen birçok müslüman gördüm ama işin ucu kendilerine gelince hemen inançlarına saygı duymamı bekliyorlar. Saygı neye duyulur?

2
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Medeniyet olarak, kendi düşünce yapımızı, kendimiz gibi olmayanlardan ÜSTÜN algılamaya eğilimliyiz. Bu çok yanıltıcı, objektiflikten kaymanın üst bir seviyesi aslında. Daha kendi düşünce yapısını tam anlayamamış bir bireyin kendini üstün algılaması, başka düşünce yapılarını baştan elemesi anlamına geliyor. Bu da, asla kendi düşünce yapısının sağlamasını, doğruluk sorgulamasını yapamayacak demektir. Çünkü ZATEN DOĞRU. Hatta en doğru. İşte böyle düşük bilinç seviyesinin ürettiği sahte değer üzerinden kendi gibi olmayan düşünce yapılarını aşağı görmeyi meşru görmek mümkün oluyor.

Özellikle ineğe tapan bireyleri aşağılamak oldukça normal görülmekte. Oysa kendisi menfaate, paraya tapıyor farkında olmadan bu tarz insanların.

Saygı, bütünsel bir bakış açısına ulaşmamış birey için yüktür. Bütünsel bakış açısına ulaşmak için gösterilecek çaba yerine, kendi düşünce yapısını yüceltmek, fanakleşerek mutlaklaştırmak, iyice kutuplaşmak daha konforlu ve zahmetsiz. Bu nedenle kendine de saygı duyamamakta aslında. Sahte bir yüceltme psikolojisiyle oluşturulan konfor alanı üretme çabası hem garantili, bir o kadar sığ ve içi boş bir bakış açısı oluşturabilir.

Gerçek anlamda varlık sorgulaması yapabilmiş bireyler, farklı bakış açılarının her birinin önemini ve değerini, varlığa yüklediği anlamı kavrama çabasında olduğu için, o zeminlerde kendi bakış açısını farklı yönleriyle daha iyi değerlendirerek anlama imkanına kavuşur. Bu bireysel olarak da böyledir. Kendi düşünce yapısını mutlaklaştırmayıp başka bireylerin fikirlerini de önemseyen bireyler zenginleşir düşünsel anlamda.

Yani saygı yapay bir nezaket değil, varoluşsal bir yaklaşımın dışa vurumu. Kendini önemseyebilme, başkalarını da önemseyebilmeyi gerektiren -sosyal-bir etkileşime dönüşmekte.

102 görüntülenme
1
Paylaş
1

Saygı aslında bir nevi Kültüreldir . o Toplumun Kültürüne göre ortaya çıkmıştır . Yani Diyelim a inancının oldugu yerde dogduysan Senin inancın kutsal olarak aşılanır Ve Sen diğer herşeyi Her inancı boş olarka görürsün . Öyüzden b inancını gördüğün anda saçma dersin Çünkü dinin a inancın ona saygı duyulması gerekmediğini göstermiştir . Ama senin inancın yani a inancına eleştirme durumu olursa Sende hemen beyinde otokontrol bölümün uyarı verir . Aslında bu durum saygıdan daha karmaşık İnandıgı a inancı savunma refleksini Saygı ile göstermesidir . Tabikide b inancına gelirsek az önce a inancının beyni b inancını boş olarak gördü saygısızca saldırmak gibi . ama b inancının beyni b inancını kutsal kabul ettiği içinde direk saygıdan bahseder . Aslında bir nevi Saygıdanda öte Tuttugun inancı Savunma Mekanizmasıdır . Bu arada Saygı Kültürel oldugu için bir insana saygısızca gelebilir .Öyüzden İnsan odaklı düşündüğümüz için ne inanılan neden inanana duyulmaz.

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et