Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Savaşlar bilimi geliştirir mi?
Savaş durumlarında insanlar savaş kazanmak için etikliği bir kenara koyup vahşice bile olsa kararlar alıp deneyler yaptılar, bu durum bilimi geliştirdi. Savaş durumu olmadığında etiklik gibi durumlar nedeniyle bilimin gelişimi yavaşlıyor. Savaş bilim ve insanlık gelişimi için gerekli midir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Tarihe bakıldığında Turing'in 2. Dünya Savaşı'nda Enigma şifrelerini çözmek için ilk bilgisayarı geliştirdiği, Nazi subayı doktorların toplama kamplarında genetik çalışmaları yaptıkları gibi durumlara dayanarak bu çıkarım yapılabiliyor. Ama Turing savaştan önce de kafasını bunlara yoruyormuş ve genetik bilimi de zaten savaştan önce (hatta Mendel ile birlikte) gelişmeye başlamış. Aslında savaş gibi olağanüstü bir durumda normalde yapılmayan finansal yatırımlar yapılıyor ve kaotik bir ortamda kontrolsüz ve denetimsiz bir karar alma sonucu atom bombası, insanlara işkence pahasına genetik çalışmaları ortaya çıkıyor. Savaş'ın kaosu olmadan da elbette ki bilimsel gelişme mümkün. Dediğim gibi bunlar zaten varolan çalışmalarken savaş bahanesiyle destek ve yatırım bulabilmiş.

Stres ve konfor alanından çıkmak insanları gelişmeye itiyor, bu dogru. Hatta Amerika'nın keşfi dahi bu bağlamda incelenebilir. Ama ortamda denetimsizlik ve kaos olduğunda bu keşifler hep hüsran ile sonuçlanıyor. Daha doğrusu iyi başlayan birşey kontrolden çıkıyor. Insanlık tarihinden birşeyler öğrenip belki bilime yatırımları işler kontrolden çıkmadan ve hala sonuçları denetleyebiliyorken yapmak daha mantıklı olur.

Zaten insanlar için tehlike, tehtid bitmiyor, yani konfor alanımızda kalmak mümkün değil gibi. Bugün de iklim değişikliği ile karşı karşıyayız. Bu konuda halihazırda bir çok bilimsel çalışma, yeni icatlar da var. Uluslararası kuruluşlar ve devletler bu çalışmaları destekler ve kaynak ayırırsa daha doğru olur. Bence keşifler için savaş ortamı gerekli olmamalı.

103 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap
Carpe Diem
Carpe Diem Kendi fikrimi belirtmek istiyorum

Değer verilen şeyleri kaybetmemek için savaş doğar, kimi zaman ihtilal için kimi zaman düzen için kimi zaman vatan savunması için kimi zaman saldırı için bu dünyada barış diye bir kavram varsa savaş diye bir kavram olduğu için vardır. İnsanlar bile kendi aralarında aile,para,uyuşturucu,kadın vb amaçlar doğrultusunda kavga ediyor savaşıyor. İnsanlar ölüyor ve öldürülüyor, hem de bu anlattıklarım hiç kimsenin zorlamasıyla değil insanlar tamamen kendi istekleri için yapıyorlar. Bence savaşlar bilimi geliştirmez, bilim savaşları doğurur.

210 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Arda Adnan Kalkan
Arda Adnan Kalkan Düşünebilen bir insanım

Savaş bilimi geliştirmez. Bilimsel gelişmeler savaş aleti üretiminde kullanılır. Fatih'in topları da budur, SİHAlar da. Savaşlar hiçbir şey için gerekli değildir. Savaş olmasa da bilim gelişir. Günümüzde dünya savaşı yok ancak bilim hiç olmadığı kadar hızlı gelişiyor. Bu hız giderek artacak. Savaş olsa da olmasa da. Bilimsel gelişmelerin savaşı geliştirmesi yani savaşın boyutlarını büyüterek korkunç sonuçlara yol açması olasıdır.

2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et