Sorulara Dön
0
Genel ve Kategorisiz

Satranç biliyor musun?

6 yaşımda misafirliğe gittiğimiz bir komşuda satranç taşları ve tahtası ile karşılaşmıştım. . Nasıl oynandığını öğrettikleri an büyülenmiştim. Hiç bir oyuncak, hiç bir oyun beni satranç kadar etkilememişti. Her tanıştığım çocuğa mutlaka sorardım "satranç biliyor musun? " ne yazık ki kimseler bilmiyordu. Bilen az kisi de sıkıcı buluyordu. Hala hüznünü içimde taşırım.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Satranççç satrançla tanışmam misafirliğe gittiğimde oldu vitrinin üzerinde camdan yapılmış bir satranç hala gözümün önünde mavi bir cam üstünde piyonlar, atlar, kale, fil çok ilgimi çekmişti. Ancak profesyonel bir satranç oyuncusu olamadım.

Okulumuzda satranç grubu vardı ancak ben onu tercih etmemiştim o zamandan beri keşke etseydim diyorum. Dersleri çocukluğundan beri iyi olan benden 1 yaş büyük kuzenim (23) şu an ODTU'de okuyor onun bir satranç takımı vardı böyle dikkat çekici süslü değil ama o bize yeterdi hep oynardık, buluştuğumuzda o takım yoksa hemen google 2 kişilik satranç yazardık ve oynardık.. Ben her zaman beyaz renk olmayı tercih ederdim hala daha da öyle beyaz asillik ya önce o başlıyor ya :)). Hala daha kuzenime karşı oyunu kazanamadım belki şu an oynasak kazanabilirim ama bu durumda birbirimizi zor görüyoruz görüşün de hemen kafeye gidelim kahve alalım gezelim kafasındayız. Çocukluğumuz ve çocukluğumuzdaki oyunlar her şey daha güzeldi.. Evet ben satranç biliyorum.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Ben de küçük yaşta öğrendim ve oynamayı severdim. Ama oynayacak fazla kimse bulamazdım. Abim (benden 5 yaş büyük) oynardı ama yenilince çok agrasif olurdu, o sebeple onla oynamak istemezdim.

Şimdi oğlum çok hevesli ve sık sık oynamak istiyor, hevesini kırmamak için kazanmasına sıklıkla izin veriyorum:)

Kızım da bazen oynuyor ama çabuk sıkılıyor. Sürekli en baştan başlayınca bana da hep aynı geliyor (yani başlangıç hamleleri). Oğlumun merakı devam ederse daha büyüyünce satranç kulübüne göndereceğim. Almanya'da hemen her şehirde var.

Artık bilgisayar oyunu olarak veya online oynamak da mümkün. Hatta bana şu linki göndermişti birisi: chess.com

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın