Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Orijin Paradox
Üye
2

Satranç biliyor musun?

6 yaşımda misafirliğe gittiğimiz bir komşuda satranç taşları ve tahtası ile karşılaşmıştım.. Nasıl oynandığını öğrettikleri an büyülenmiştim. Hiç bir oyuncak, hiç bir oyun beni satranç kadar etkilememişti. Her tanıştığım çocuğa mutlaka sorardım "Satranç biliyor musun?" Ne yazık ki kimseler bilmiyordu. Bilen az kisi de sıkıcı buluyordu. Hala hüznünü içimde taşırım.
268 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Ben de küçük yaşta öğrendim ve oynamayı severdim. Ama oynayacak fazla kimse bulamazdım. Abim (benden 5 yaş büyük) oynardı ama yenilince çok agrasif olurdu, o sebeple onla oynamak istemezdim.

Şimdi oğlum çok hevesli ve sık sık oynamak istiyor, hevesini kırmamak için kazanmasına sıklıkla izin veriyorum:)

Kızım da bazen oynuyor ama çabuk sıkılıyor. Sürekli en baştan başlayınca bana da hep aynı geliyor (yani başlangıç hamleleri). Oğlumun merakı devam ederse daha büyüyünce satranç kulübüne göndereceğim. Almanya'da hemen her şehirde var.

Tüm Reklamları Kapat

Artık bilgisayar oyunu olarak veya online oynamak da mümkün. Hatta bana şu linki göndermişti birisi: chess.com

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Zeynep Özen
Zeynep Özen
12K UP
Fen Bilgisi Öğretmenliği 4.Sınıf Öğrencisi

Satranççç satrançla tanışmam misafirliğe gittiğimde oldu vitrinin üzerinde camdan yapılmış bir satranç hala gözümün önünde mavi bir cam üstünde piyonlar, atlar, kale, fil çok ilgimi çekmişti. Ancak profesyonel bir satranç oyuncusu olamadım.

Okulumuzda satranç grubu vardı ancak ben onu tercih etmemiştim o zamandan beri keşke etseydim diyorum. Dersleri çocukluğundan beri iyi olan benden 1 yaş büyük kuzenim (23) şu an ODTU'de okuyor onun bir satranç takımı vardı böyle dikkat çekici süslü değil ama o bize yeterdi hep oynardık, buluştuğumuzda o takım yoksa hemen google 2 kişilik satranç yazardık ve oynardık.. Ben her zaman beyaz renk olmayı tercih ederdim hala daha da öyle beyaz asillik ya önce o başlıyor ya :)). Hala daha kuzenime karşı oyunu kazanamadım belki şu an oynasak kazanabilirim ama bu durumda birbirimizi zor görüyoruz görüşün de hemen kafeye gidelim kahve alalım gezelim kafasındayız. Çocukluğumuz ve çocukluğumuzdaki oyunlar her şey daha güzeldi.. Evet ben satranç biliyorum.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close