Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anıl Yılmaz
Anıl Yılmaz
3,192 UP
Üye
0

SARS-CoV-2'nin kökeni nedir? Bu virüs nereden geldi?

Sars-cov-2 nin kökeni hakkında yapılan güncel makaleleri paylaşır mısınız? İngilizcem olmadığı için kaynak bulmakta zorlanıyorum. Elimde sadece url kısmındaki var.
713 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

SARS-CoV-2 virüsünün tam olarak nereden geldiği bilinmemektedir ve virüsün ana kaynağıyla ilgili birden fazla iddia/hipotez ileri sürülmüştür.[1]

İlk SARS-CoV-2 vakasına Çin'in Vuhan kentinde rastlanmıştır.[2] Salgın başlarında enfekte olan kişilerin büyük çoğunluğu Huanan Deniz Ürünleri Marketi çalışanlarıydı; bu nedenle virüsün bu "ıslak markette", yani egzotik hayvanların kanı ve sıvılarının serbestçe akabildiği markette ilk defa insanlara atladığı düşünülmüştür. Pangolinler gibi bir ara konaktan geçerek de insanlara geçmiş olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde araştırılan koronavirüslerden birinin kazayla veya kastî olarak insanlar arasına yayıldığı da iddialar arasındadır.[3] Çin'in genel gizliliği/gizemliliği, Batılı ülkelerin belirgin Çin önyargısı ve bilimsel bir kanıt üretilememiş olmasından ötürü bu iddia bir komplo teorisi olarak kategorize edilmektedir ve ispat yükü hâlen bu sıra dışı hipotezi ileri sürenlerin omuzlarındadır (bu iddiayı savunanlar, bilimsel olarak geçerli bir veri ortaya koyabilmiş değildir).[4] Yeni veriler ışığında bu hipotez güç kazanabilir; şu anda bu yönde bir gelişme gözükmemektedir.

Genel olarak virologlar ve epidemiyologlar arasındaki kanı, daha önceki birçok salgın gibi bu salgının da zoonotik olduğu, yani doğal yollarla, evrimsel süreç sonucunda, hayvanlardan insanlara atladığı yönündedir.[5] Bu geçişin hangi rezervuar veya ara konaktan geldiği, ne tür bir coğrafi patika izlediği henüz net değildir; ancak en olası adaylar arasında yarasalar ve pangolinler bulunmaktadır. Salgın başlangıcında SARS-CoV-2 virüsleri arasında çok dar bir çeşitlilik olmasından ötürü, bu sıçramanın ilk vakaların tespit edildiği Aralık 2019-Ocak 2020 döneminden çok eski olamayacağı, muhtemelen 2019 yılının son aylarında bu sıçramanın yaşandığı düşünülmektedir.[6]

Rhinolophus sinicus
Rhinolophus sinicus
366 görüntülenme

Kaynaklar

 1. K. G. Andersen, et al. (2020). The Proximal Origin Of Sars-Cov-2. Nature Medicine, sf: 450-452. doi: 10.1038/s41591-020-0820-9. | Arşiv Bağlantısı
 2. P. Zhou, et al. (2020). A Pneumonia Outbreak Associated With A New Coronavirus Of Probable Bat Origin. Nature, sf: 270-273. doi: 10.1038/s41586-020-2012-7. | Arşiv Bağlantısı
 3. Z. Tüfekçi. Where Did The Coronavirus Come From? What We Already Know Is Troubling.. (25 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2021. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 4. A. Kasprak. The ‘Occam's Razor Argument’ Has Not Shifted In Favor Of A Covid Lab Leak. (16 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Snopes.com | Arşiv Bağlantısı
 5. World Health Organization. (2021). Novel Coronavirus (2019-Ncov): Situation Report, 22. World Health Organization. | Arşiv Bağlantısı
 6. J. Cohen. (2020). Wuhan Seafood Market May Not Be Source Of Novel Virus Spreading Globally. American Association for the Advancement of Science (AAAS). doi: 10.1126/science.abb0611. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır. Ayrıca bu cevap, COVID-19 ve Aşılar soru dizisi içinde yer almaktadır.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Levent Melik
Bilimsever

Sayın Orhan Kahraman cevap vermiş, bu vesileyle google'ın böyle bir hizmeti olduğunu ben de öğrendim bunun için kendisine teşekkür ediyorum. Ben de ufak bir katkı olarak ,şöyle bir bilgi ekleyeyim ,Google arama çubuğuna aradığınız herhangi bir konunun, adı yanına, dergipark kelimesini yazarsanız da çok sayıda araştırma veya makaleye ulaşabilirsiniz. Bu anlamda yazının bitiminde hemen çok kolay ulaştığım birkaç tanesinin URL bilgisini sizin için paylaştım.

Esasen ben de sorunuz vesilesiyle " Açık Bilim Açık Erişim " ilkesi hakkındaki görüşümü iletmek isterim. Genç arkadaşlarımız elbetteki geçmiş hakkında bilgi sahibidir. Ancak öyle şeyler vardır ki bizzat tecrübe etmeden duygusal boyutu tam olarak anlaşılamaz. Örneğin ikinci dünya savaşında çarpışmalara katılmış askerlerin veya kıtaları ilk kez keşfeden macera ruhlu avrupalı kaşiflerin yaşadıklarını okuyup detaylı bilgi sahibi olabiliriz , ancak neler hissetiklerini anlamamız o kadar kolay olmayacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu anlamda, öğrenciliği 80 li yıllarda geçen , çalışma yaşamına ise 90 ların başında atılan bendeniz gibi insanlar açısından bazı gelişmelerin kıymetinin, tam olarak ne ifade ettiğini değerlendirmek yada eskilerin tabiriyle nasıl bir nimet olduğunu anlayabilmek gençlere oranla daha kolaydır.

Ben internetin bulunmadığı ortamı yaşayan ( bilen demiyorum özellikle çünkü herkes bilebilir, yaşamak ise faklı bir deneyimi ifede eder ) X kuşağındanım, muhtemeldir ki bu platformda çok az kişi internetsiz ( internetin kesik olduğu çekmediği değil hiç olmadığı ) ortamı yaşamıştır.

Tüm Reklamları Kapat

İnternet diye bir şeyin varlığının, ülkemizde de yavaş yavaş hissedilmeye başlandığı, ancak google amcanın henüz dünyaya gelmemiş olduğu 94 -95 yıllarını hatırlıyorum. Bugünün pek çok platformu da yoktu aynı zamanda . Çoğu kimse internetin ne anlama geldiğini de tam olarak anlayamıyordu . Ben ise büyülenmiştim . aynı anda ABD veya avrupanın ve hatta asyanın herhangi bir yerinden insanlarla aynı anda konuşabiliyorduk, John Lenon'ın imagine şarkısında geçtiği gibi sınırların ülkelerin anlamını kaybettiği bir dünya vardı önümüzde . İnternetin , dünyada matbaanın icadının yarattığı etkiyi yaratacağını görebiliyordum .

Şimdi ise " Açık Bilim Açık Erişim " ilkesinin ve bu yöndeki uygulamaların interneti başka bir safhaya taşıyacağını aynı zamanda dünyaya ve bilime tarihi nitelikte etkilerinin olacağını tahmin ediyorum .

Cevap yazımın başında belirttiğim üzere aşağıda sizin için birkaç tane URL bilgisi paylaştım, eminim ki siz daha fazlasını bulacaksınız , umarım faydası olur.Bilimle fethedilen karanlıkların tamamen aydınlandığı güzel günleri görmek dileğiyle

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1049520

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1197068

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1083128

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/709178

105 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Hayri Cem. Açık Bilim-Açık Erişim. (8 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 13 Şubat 2021. Alındığı Yer: T24 | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Orhan Kahraman
Okur

Selam,

Google'nin bir hizmeti olan "Google Scholer" üzerinden literatür araştırmalarınızı daha kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsin. Senin için "origin of SARS-CoV-2" konulu makaleleri aşağıda belirttim. İstersen basit ingilizce kelimelerle farklı konularda makale arama çalışması yapabilirsin.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi günler.

Bknz: https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%2C5&q=origin+of+SARS-CoV-2&btnG=

Kaynaklar

 1. Bağlantı Yanıtın İçerisindedir. (2021). Bağlantı Yanıtın İçerisindedir.
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close